Чи потрібно додатково вживати вітаміни узимку і в яких продуктах вони є

Чи потрібно додатково вживати вітаміни узимку і в яких продуктах вони є
  • Узимку, коли сонячний день коротший, і через холодну погоду ми все менше часу проводимо на вулиці, кількість вітаміну D знижується. Але ця поживна речовина необхідна для нашого здоров’я.
  • Організм отримуватиме достатню кількість вітамінів, якщо харчуватися правильно, кажуть фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ. Зокрема, регулярно урізноманітнювати свій раціон і споживати достатню кількість овочів та фруктів — не менше половини обсягу їжі, що вживаєте протягом дня.

Збагатитися вітамінами взимку допоможуть ківі, цитрусові, яблука та зелень. Також корисно додати до раціону вітамін D, який влітку сам виробляється в організмі під час перебування на сонці.

 

Міф і правда про вітамін С

Взимку кількість вітаміну D знижується, що є причиною відчуття млявості та втомленості. Тож додаткове вживання цього вітаміну підвищує тонус м’язів і працездатність. Найбільша кількість природного вітаміну D міститься в риб’ячому жирі.

— Що ж до вітаміну С, то розповіді про його здатність попереджувати захворювання є міфом, — кажуть медики. — Водночас, висока доза вітаміну С у перший день респіраторної інфекції може зменшити симптоми ГРВІ та прискорити одужання.

Не забуваймо і про традиційні для українського столу картоплю, капусту, моркву, буряк, що теж багаті на вітаміни. Зокрема, у картоплі міститься мікроелемент хром. Він регулює тканинне дихання і ферментативну активність білкового синтезу, бере участь у ліпідному обміні й транспорті білка в організмі. Цей мікроелемент сприяє зниженню артеріального тиску, зменшує відчуття тривоги і страху, знімає втому.

Водночас, картопля через високий вміст крохмалю не повинна бути щоденним основним гарніром. 

Відео дня

 

Вітамін D для профілактики?

Більшу частину вітаміну D ми отримуємо завдяки впливу сонячного світла. Звідси і його неформальна назва — «вітамін сонця».

Узимку, коли сонячний день коротший, і через холодну погоду ми все менше часу проводимо на вулиці, кількість вітаміну D знижується. Але ця поживна речовина необхідна для нашого здоров’я!

Вітамін D допомагає організму засвоювати кальцій і фосфати з нашого раціону. Ці мінерали важливі для здоров’я кісток, зубів і м’язів.

Разом із кальцієм вітамін D допомагає захистити нас від розвитку остеопорозу — хвороби, яка робить наші кістки тоншими і слабшими й підвищує ризик їх руйнування. У дітей нестача вітаміну D може призвести до рахіту, а у дорослих — до остеомаляції.

Організму вітамін D потрібен і для інших функцій. Він потрібен нашим м’язам, щоби рухатися, і нашим нервам, щоби передавати повідомлення між мозком і тілом. Наша імунна система потребує вітаміну D, щоби боротися із вторгненням бактерій і вірусів.

Зазвичай, щоби здорова людина отримала свою порцію вітаміну D, достатньо бувати на сонці і вживати продукти, які містять вітамін D.

 

Які продукти допоможуть

Тому попри холодну погоду й невелику кількість сонця, варто бувати на вулиці взимку принаймні 15–20 хв удень. А також включати в свій раціон такі продукти харчування:

  • Жирна риба — скумбрія, тунець, форель, лосось;
  • Молочні продукти — вершкове масло, твердий сир, домашній сир, йогурт, сироватка, цільне молоко;
  • Яловича печінка;
  • Яєчні жовтки.

Проте є люди, яким цього може бути недостатньо, зокрема це:

  • немовлята;
  • люди старшого віку, особливо якщо вони не виходять із дому;
  • люди з ожирінням (високий індекс маси тіла);
  • люди з незбалансованим харчуванням, наприклад, вегани;
  • люди із хворобами шлунково-кишкового тракту та печінки.

Якщо ви у групі ризику, проконсультуйтеся із сімейним лікарем щодо тестування на рівень вітаміну D в крові. У разі потреби, лікар може призначити прийом вітаміну D як харчову добавку.

Важливо не займатися самолікуванням і не приймати вітамін D просто тому, що почалася зима. Адже високі дози цього вітаміну можуть бути шкідливими для здоров’я. Перед прийомом будь-яких вітамінів чи харчових добавок обов’язково порадьтеся зі своїм лікарем!

Їжте яйця, вершкове масло, намагайтеся бувати надворі навіть взимку — це найкраща профілактика дефіциту вітаміну D!

Бути фізично активними взимку буває важко, особливо в холодну погоду, коли є ожеледиця та світловий день набагато коротший. 

Проте не варто забувати, що регулярна фізична активність корисна для вашого здоров’я. Вона допомагає знизити високий артеріальний тиск, контролювати вагу, зменшити ризик серцево-судинних захворювань, інсульту, цукрового діабету 2 типу та різних видів раку.
 

Як залишатися фізично активними взимку?

Якщо погодні умови комфортні, обов’язково знайдіть час, щоб прогулятися парком, лісом чи вулицею.

Стежте за прогнозом погоди. Це дозволить вам заздалегідь спланувати зимову активність та підібрати відповідний одяг.

Одягайте кілька шарів зручного одягу. Коли стане тепліше, ви зможете зняти зайві речі. Так ви будете захищені від перегріву чи переохолодження.

Підготуйте себе до занять онлайн. Пошукайте безоплатні відео уроки з вправами або зайдіть відповідні трансляції в соціальних мережах. Зараз є безліч онлайн уроків з танців, аеробіки та й навіть ранкової зарядки.

Не можете вийти на прогулянку через погодні умови? Залишайтеся вдома і прибирайте, ходіть сходами згори донизу і навпаки, адже це теж вид фізичної активності.

Обирайте собі той вид активності взимку, який вам найбільше підходить. Корисними будуть прогулянки, швидка ходьба, біг чи піший туризм. Допоки не випав сніг можна згрібати опале листя. А коли вже випаде — прибирати його, грати в сніжки, ліпити сніговика.


 

Читайте також: 

За програмою «Доступні ліки» можна буде придбати препарати від мігрені та засоби для дітей

Як піклуватись про здоров'я під час війни: поради лікарів

Тернополяни розповіли, як рятуються від застуди

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up