То в 3 чи в 30 разів вище за норму? Чому змінювали показники якості повітря і чи безпечно у Тернополі

То в 3 чи в 30 разів вище за норму? Чому змінювали показники якості повітря і чи безпечно у Тернополі
  • Два дні поспіль тернополяни зі своїх вікон бачили стовпи чорного диму та змушені відчувати жахливий сморід. Усе через пожежу, яка виникла на підприємстві, що на Микулинецькій.
  • Не лише міська влада забула проінформувати населення вчасно, але й показники замірів чомусь змінювалися.
  • Чи безпечно зараз перебувати на вулицях Тернополя і яких правил варто дотримуватися – дізнавалися журналісти «20 хвилин».

Від ранку 10 вересня місцеві жителі у соціальних мережах били на сполох. Люди сперечалися, чи можна виходити на вулицю, на якій відстані від згорілого підприємства можна прогулюватися з дітьми і чи варто зачиняти вдома вікна та робити певні процедури.

Чому непомітно змінювали показники

Фахівці Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб лише о 17.00 10 вересня надали інформацію про збільшення вмісту фенолу та формальдегіду в пробах атмосферного повітря у центральній частині міста та на «Дружбі». Після чого порадили обмежити прогулянки і щільно зачинити кватирки.

Відео дня

— Горіло складське приміщення, де зберігалися полімерні матеріали. Відповідно, після засідання штабу нашої установи, ми спорядили та відправили на місце події дві оперативних бригади оперативного реагування та хімічного спостереження. Вони провели дослідження атмосферного повітря з відбором проб. Наші бригади працювали на межі забруднення, житлової забудови, в центрі міста та на масиві «Дружба». Всього працювали 11 бригад на 11 локаціях, — розповіла заступниця генерального директора із впровадження системи управління якістю Юлія Кравчук.

За результатами дослідження, фахівці 10 вересня з’ясували, що вміст фенолу становив  0,03-0,33 мг/м3 (!) при нормі 0,01 мг/м3. Тобто перевищення показників подекуди було в 33 рази більше за норму. Вміст формальдегіду – 0,060-0,069 мг/м3 при нормі 0,035 мг/м3 – майже вдвічі. Це за адресами: Чернівецька, Торговиця, Гетьмана Мазепи, Карпенка. Повідомлення про це на сторінці Тернопільського обласного центру профілактики хвороб з'явилося о 17.46 10 вересння. А вже о 21.57 у дописі просто додали один нулик. І показник став зовсім іншим: вміст фенолу становив  0,03-0,033 мг/м3 (!) при нормі 0,01 мг/м3. А це втричі більше. Яким цифрам вірити? Питання риторичне. Скріни додаємо. 

А ось за адресами: Шпитальна, Грушевського, Над Ставом та Волинська, вміст фенолу становив від 0,018-0,025 мг/м3 при нормі 0,01 мг/м3, вміст формальдегіду – від 0,035-0,056 мг/м3 при нормі 0,035 мг/м3.

Зі слів Юлії Кравчук, вже станом на 21.00 10 вересня, відібрані проби повітря були в межах норми, жодної загрози для тернополян не було.

— Бригади проводили повторний відбір проб атмосферного повітря на вміст азоту діоксиду, оксиду вуглецю, формальдегіду, фенолу відповідно до напрямку вітру та його швидкості руху. Після ліквідації пожежі виділення фенолу та формальдегіду припинилося. Відбувся процес розсіювання даних сполук в атмосферному повітрі, прощо свідчать показники замірів від наших фахівців, — повідомили на сторінці Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Натомість чітких рекомендацій тернополянам ніхто не надав. А питання: чи можна на ніч відкривати вікна та квартирки – так і залишилося відкритим.

12 вересня журналісти «20 хвилин» звернулися до Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб з проханням – пояснити, які ж показники є вірними і чому цифри вказані в документах та на сторінці медзакладу у Фейсбук відрізняються. 

Коментувати історію змін журналістам відмовилися. 

Чи зараз безпечно

Після нової порції диму зранку 11 вересня «20 хвилин» повторно звернулися до фахівців Тернопільського обласного центру контролю та профілактики хвороб з проханням – розповісти алгоритм дій та надати порад, де можна перебувати на свіжому повітрі, а відвідування яких вулиць та мікрорайонів міста краще відкласти.

— Зранку бригада знову ж таки виїхала по тих самих точках. У район ринку «Західний», масив «Дружба»,  у центрі на вулиці Грушевського. Аби переконатися, що в повітрі не перевищені допустимі граничні концентрації формальдегіду, фенолу після ранкового задимлення, — повідомила пані Кравчук.

Станом на 17.00 журналістам «20 хвилин» повідомили нові результати досліджень. 

— Є результати по двох точках в зоні забруднення. Зокрема, мова йде про вулиці Чернівецька та Торговиця. Так, при нормі фенолу 0,01 мг/м3 ми маємо 0,004 мг/м3. А ось при нормі формальдегіду 0,035 мг/м3 наші результати показали 0,01 мг/м3. Відповідно до проведених досліджень можемо сказати, що в повітрі не перевищені граничні концентрації. Наші фахівці провели дослідження ще в трьох інших точках і чекаємо на результати, — каже заступниця генерального директора із впровадження системи управління якістю Юлія Кравчук

А ось чи шкідливі фенол та формальдегід фахівчиня пояснює так.

 — Вони шкідливі лише у високих концентраціях. 10 вересня ми реєстрували перевищення, але вони були незначні. Наприклад, допустима концентрація фенолу 0,01 мг/м3, а результати аналізів показали 0,03 мг/м3. Як на мене, ця концентрація не могла спровокувати погане самопочуття в людей. Якщо хтось почувається погано, то варто звернутися до сімейного лікаря, — каже заступниця генерального директора із впровадження системи управління якістю.

Фахівці відзначають, що повітря після пожежі відновлюється швидко. Його стан обіцяють моніторити протягом цього тижня. А ось тернополянам порекомендували уникати місць, де є масштабні пожежі чи димові завіси. У такому випадку краще закрити всі вікна та перебувати вдома.

Нагадаємо, імунолог Ігор Господарський пропонував тернополянам два варіанти, які дозволять захистити свій організм від небажаних токсинів.

— Перший варіант – залишаєтеся вдома, закриваєте всі вікна і вимикаєте кондиціонування. Другий варіант – зібратися і виїхати на кілька кілометрів від центру займання, тоді не буде настільки висока концентрація небезпечних речовин у повітрі. Без сумніву ці речовини з теплим повітрям, яке утворюється при займанні, піднімаються догори. Але на відстані один кілометр від осередку займання концентрація речовин суттєво зменшується. І тоді вашому організму вже нічого не загрожує, — розповідає лікар.

Довідка:

Формальдегід є найбільш поширеним серед основних забруднювачів повітря закритих приміщень. Це безбарвний подразнюючий газ  із характерним різким запахом. Водний розчин формальдегіду та незначної кількості метилового спирту відомий як формалін. У медицині використовується як дезінфікуючий, консервуючий та дубильний засіб.

Формальдегід широко застосовується у промисловості, зокрема для виробництва полімерних матеріалів, багатоатомних спиртів, ізопрену та інших продуктів. А також використовується при виготовленні фанери, пресованої деревини, теплоізоляційних матеріалів, друкованої продукції і клеїв. Він зазвичай виділяється при використанні шаф, килимів і меблів з ДСП.

Основним джерелом формальдегіду в житлових приміщеннях є будівельні матеріали. Формальдегід регулярно потрапляє в домашнє повітря з пластикових пакетів для продуктів, він виявляється при тестуванні навіть у деяких серветках і паперових рушниках. Також він вивільняється при палінні цигарок і під час роботи приладів на пальному. У гаражах і в будинках з прибудованим гаражем формальдегід надходить у повітря з вихлопної труби автомобіля.

Читайте також:

Далі переводять стрілки: чому тернополян не попередили про загрозу після пожежі Микулинецькій

Приміщення вигоріло, у сусідніх будинках потріскали вікна: наслідки пожежі на підприємстві у Тернополі

Масштабна пожежа на Микулинецькій: чи небезпечний дим для тернополян і як запобігти отруєнню

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (12)
  • Іван Аронович

    Все парєшали
  • Аня Віцемішин

    Надалу похир лиш на бруківка в голові,а люд и похер

    ,
  • Петро Пилипчук

    Власників нема ,почути їх думку...
  • Тарас Малинський

    як бачите густий дим то самі закривайте вікна і не чекайте поки влада скаже закрити

keyboard_arrow_up