Проте спрогнозувати на “всі 100” або спланувати заздалегідь цю подію - неможливо, каже відповідальна за роботу акушерсько-гінекологічної служби міської лікарні №2 Ольга Сидорчук. Але якщо в попередніх поколіннях родини жінки були двійні, вірогідність сюрпризу - вища.
Якщо один плід - “вампірчик”, то він об'їдає інший
- Основна небезпека, що підстерігає тоді вагітну, - передчасні пологи, - пояснює співрозмовниця. - Причому термін значення не має.
Якщо у жінки - повторна вагітність, друга або третя, ризик передчасних пологів зростає в кілька разів. Особливо, якщо вона вже мала викидні чи робила аборти.
- Виносити одразу двох діток - складно, - продовжує Ольга Сидорчук. - Аби вагітність не перервалася достроково, потрібно накласти шов на шийку матки.
Жінки, які чекають двійню, повинні частіше проходити ультразвукове дослідження (УЗД) і відвідувати гінеколога. Після 20-ти тижнів - раз на два тижні, а після 30-ти - щотижня.
- При багатоплідній вагітності часто відбувається так звана дисоціація плодів. Тобто одна дитина кровопостачається краще, ніж інша, - додає лікар. - У таких випадках кажуть, що один плід - “вампірчик”.
Зазвичай такі малюки народжуються із суттєвою різницею в масі. Тому за тією дитинкою, яка обділена і менша, треба дивитися ретельніше, аби вона не загинула в материнській утробі.
При штучному заплідненні імплантують два ембріони
Майбутні мами можуть дізнатися, скількох дітей вони чекають, уже на сьомому-десятому тижні вагітності. Усе - завдяки УЗД.
- Діти з однієї яйцеклітини - схожі, наче дві краплі води. Це близнюки, - продовжує фахівець. - Двійнята - із різних яйцеклітин. Вони не схожі та можуть бути різної статі.
Багато близнюків народжується передчасно. Тому головне завдання лікаря, який стежить за вагітною, - “втримати” немовлят в материнській утробі якнайдовше.
- Останнім часом багато пар вдаються до штучного, або екстракорпорального запліднення. Це - дорога процедура. Тепер її роблять і у нас, - пояснює лікар. - Переважно жінці імплантують два ембріони. Тож і народжується двійня.
Жінки, які вдавалися до штучного запліднення, зазвичай лягають на підтримання у відділ патології вагітних - через загрозу передчасних пологів.
Навантаження на серце збільшується в два-три рази
Органи й системи новонароджених повинні нормально працювати, наголошує лікар. Насамперед - дихальна і центральна нервова системи.
Ідеальний термін для жінок, які чекають двійню, - 36 тижнів. Вага малюків - не основний фактор, - додає Ольга Сидорчук. - Були двійні, які при доношених вагітностях важили при народженні 2,1-2,3 кг, а були і по 3,0-3,2 кг.
Пологи двійнею можуть приймати лише досвідчені акушер-гінекологи. Адже для лікаря це - велика відповідальність. Якщо протипоказань немає, жінка народжує сама. У разі небезпеки для дітей роблять кесарів розтин. Різниця між двійнятами, які так з'являються на світ, - від п'яти до 15 хвилин.
- Слід дотримуватися рекомендацій лікарів, - каже співрозмовниця. - Торік жінка втратила двійнят на 26-му тижні. Це було штучне запліднення. Вагітна відмовилася лягати на підтримання в лікарню. Казала, що вдома їй буде краще.
У жінок, які чекають одразу двох діток, зростає ризик появи токсикозу на ранніх стадіях вагітності. Адже в них, як додає медик, - вищий рівень гормонів в крові. Проте хвилюватися не варто - на 12-14-му тижні нудота минає.
- Мами двійнят частіше скаржаться на болі в попереку та проблеми зі сном, додає вона. – Адже навантаження на серце збільшується в три-чотири рази.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер