Вправи Кегеля, пози «кравця», «метелика», «жабки», «на п’ятках» корисні не тільки для вагітних, а й взагалі для всіх жінок, запевняють лікарі. Адже вони не тільки покращують загальне самопочуття, а й допомагають підтримувати гарну фізичну форму.
- Я пригадую, як нас вчили вправі Кегеля на курсах у Школі материнства, - розповідає мама Оксана Лінковець. – Акушерка тоді радила нам робити її декілька разів на день. Ця вправа спрямована на те, аби зміцнити м’язи тазу, сечового міхура, матки та прямої кишки. Також регулярне виконання вправи дозволяє контролювати нетримання під час вагітності.
- Великим плюсом для мене було те, що на цю вправу не потрібно було окремо виділяти часу, - наголошує Оксана. – ЇЇ можна робити і будь-який час і в будь-якому місці. Потрібно щільно затиснути м’язи між ногами, так ніби хочеться в туалет, але ще не можна (посміх. – прим. авт.), а потім відпустити. Головне – намагатися затримувати скорочення м’язів якомога довше і повільно розслаблювати. Навіть, їдучи в громадському транспорті, або на роботі можна вільно виконувати ці вправи. Ніхто й не помітить.
Готуючись до пологів, жінка також займалася спеціальною гімнастикою.
- Дуже цікавими, і в той же час корисними, були пози «метелика» та «кішечки», - додає вона. – Щоб «стати метеликом» потрібно, сидячи, з’єднані п’ятки підтягнути до промежини. Зігнуті в колінах ноги схожі на крила метелика. Помахайте ними, як метелик, часто-часто. Поза «кішечка» полегшує біль у спині. Особисто я тільки так і рятувалася. Для початку потрібно опертися на коліна та долоні. Вдихаючи, варто опустити вниз куприк та прогнути спину, при цьому голова має бути відкиненою назад. Видихаючи, необхідно повернутися у вихідне положення: голову опустити, вигнути спину, втягнути живіт, куприк підняти вверх і вперед.
В останній місяць перед пологами інша мама Мар’яна Шляховик радить робити масаж промежини.
- Це дуже інтимно, але не менш корисно, ніж уся гімнастика, - зауважує жінка. – Я багато читала в Інтернеті з цього приводу. І врешті сама спробувала. Спочатку це може викликати дискомфортні відчуття, але потім звикаєш. Добре, якщо масажувати допоможе чоловік. Звичайно, він має вимити руки перед процедурою, щоб не занести інфекцію. Краще робити такий інтимний масаж після прийняття теплого душу чи ванни. Адже тоді м’язи максимально розслаблені.
Окрім гімнастики, існує ще й цілий комплекс дихальних вправ, які вагітним жінкам важливо освоїти до початку пологів. Про них можна дізнатися на заняттях у Школі відповідального батьківства, а також на інтернет-форумах та спеціальних сайтах. Але, як зауважує вагітна Тетяна Штаблава, теорія сильно відрізняється від практики.
- На перших пологах я намагалася згадати все, що читала або чула від знайомих, - говорить жінка. – Проте спроби були марними. Природа сама підказала, як діяти, адже покликання жінки – народжувати дітей. Як правильно дихати та тужитися, говорила лікар під час самого процесу. Єдине твердо пам’ятаю: головне – не кричати. Так гірше і для мами, і для дитини.
Нині Тетяна Штаблава з нетерпінням чекає народження свого другого янголятка. Активно займається вирішенням побутових питань. Дуже корисною вправою, яку вона радить усім вагітним жінкам, є колінно-ліктьове положення – стояти зі зігнутими колінами та ліктями. Таким чином, зменшується тиск на нирки. Але найважливіше, на переконання жінки, це – підготуватися психологічно, покластися на інтуїцію та позитивно ставитися до самих пологів.
Коментар експерта
Оксана ШВЕЦЬ (34 р.), акушер-гінеколог:
- Вагітна жінка до початку пологів має обов’язково відвідувати Школу відповідального батьківства, яка працює при пологовому будинку. Професійний акушер-гінеколог навчить її, як правильно дихати під час пологів, яку гімнастику потрібно робити, які вживати продукти харчування тощо. Починаючи з 20-го тижня вагітності, удома жінки повинні не менше п’яти разів на день приймати колінно-ліктьове положення. Воно зменшить тиск на сечовивідні шляхи та допоможе розблокувати нирки. Із 37-го тижня вагітності жінка повинна готувати груди до годування. Для цього вона мусить масажувати молочні залози, робити обтирання, витягувати соски. Але все це потрібно робити не раніше вказаного терміну, інакше це може спричинити передчасні пологи.
Наталія БУРЛАКУ
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер