Донорство крові: найпопулярніші запитання і відповіді

Донорство крові: найпопулярніші запитання і відповіді
  • Донорство крові під час війни набуло особливого значення.
  • Бути сьогодні донором крові — це робити свій внесок в обороноздатність країни, наближати перемогу і рятувати життя.

Війна створює нові виклики: кров потрібна щодня як для порятунку українських воїнів, так і для мирних громадян, які страждають від агресії, розв’язаної російською федерацією.

Міністерство охорони здоров'я надає відповіді на запитання, що найчастіше виникають перед здачею крові вперше.

Хто може стати донором?

Кожен дієздатний українець віком від 18 років. Серед обов’язкових вимог: маса тіла не менше ніж 50 кг і відсутність протипоказань до донорства.

Відео дня

Як стати донором?

  • Звернутися до  центру крові (практично у кожному місті є центри крові або інші медичні заклади, де можна здати кров).  
  • Записатися телефоном у базу донорів у центрах крові свого міста. Всі медичні заклади, які роблять запаси крові, мають власну базу донорів і за потреби крові зв’язуються з ними.

Список центрів крові — за посиланням: https://cutt.ly/TCWc6NV

  • Записатися онлайн в реєстр донорів. Кожен, хто  бажає донатити  кров, може зареєструватися на відповідних вебсервісах, внести туди всю необхідну інформацію і чекати повідомлення від координаторів.

Внести свої дані можна на ресурсі: https://www.donor.ua/

Чи потрібно проходити медогляд перед здачею крові?

Ні. Донор проходить медогляд безпосередньо перед кроводачею у центрі крові (або в офісі, якщо йдеться про корпоративний День донора, коли медична бригада приїжджає на місце роботи)

Чи потрібно приносити якісь довідки в день донації?

Ні. До центру крові необхідно взяти лише паспорт громадянина України. Решту документів оформлюєте на місці.

Чи потрібно заздалегідь здавати кров на аналіз?

Ні. Усі необхідні аналізи проведуть безпосередньо у центрі крові. Показники гемоглобіну і групу крові повідомлять одразу після здачі крові з пальця. А за тиждень після кроводачі можна дізнатися результати тестування на інфекції.

Чому можуть не допустити до кроводачі?

Причин може бути декілька. Рішення про допуск до донації ухвалює лікар. Головний принцип, яким при цьому керується медпрацівник — не нашкодити донору.

Часом у донорів, що вперше здають кров,  у день кроводачі підвищується кров'яний тиск (зокрема, через хвилювання). Або маса тіла нижча, ніж 50 кг. Або дуже слабкий зір (менше, ніж «мінус 6»). Часто причиною недопуску стає неправильна підготовка до кроводачі: неправильне харчування, перенесене нещодавно (менше місяця тому) ГРВІ або менше року тому зроблене татуювання, прийом медпрепаратів.

На довічне відведення від донорства мають бути лише дуже вагомі причини (інфекційні захворювання, такі як СНІД, сифіліс, вірусні гепатити, туберкульоз; паразитарні: ехінококоз, токсоплазмоз тощо; а також бронхіальна астма, злоякісні новоутворення, хвороби крові, видалення органів, вади серця тощо).

Як дізнатися, чи є в мене хронічні захворювання, несумісні з донорством крові?

Із багатьма хронічними захворюваннями можна здавати кров. Головне — повідомити про свій діагноз під час медогляду в центрі крові: лікар ухвалить рішення про (не)допуск до кроводачі і пояснить вам причини.

Нагадаємо, в Україні триває національна кампанія «Твоя кров може воювати. Стань донором». Більше інформації про кампанію за посиланням.

 Читайте також:

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up