Коли щитовидку «видно» і «чути»: що радить лікар

Чому щитовидку вважають батарейкою нашого організму, що вона «любить», від чого залежить її хороша робота і для чого потрібно з’їдати усі зернятка від яблука, дізнавалася «RIA плюс».
Маленьку залозу у формі метелика ендокринолог Університетської лікарні Олена Шумська називає своєрідною батарейкою усього організму.
- Якщо батарейка добре заряджена, добре працює і той прилад, якому вона дає енергію. Так само і щитоподібна залоза. Якщо вона працює добре, гормони виділяються в достатній кількості, тоді і серце працює добре, людина бадьора, працездатна, витривала, має сили на активне дозвілля, на той же спортзал, має гарне блискуче волосся, шкіра гарна, нігті тверді, - розповідає Олена Шумська.
Коли ж щитовидка уповільнює свою роботу, ми теж сповільнюємося - енергії не вистачає. Коли щитовидка недопрацьовує, шкіра стає суха, волосся випадає, шкіра бліда, людина постійно хоче спати, в’яла, нігті крихкі. Коли ж залоза перепрацьовує - людині жарко, її турбує серцебиття, вона неспокійна, дратівлива, нервозна.
Жінки більше мають проблем з щитовидкою
- «Наших» пацієнток не тільки видно, коли вони щойно переступають поріг кабінету, а ще й чути, - розповідає Олена Шумська. — Тіреотоксикози ми «чуємо», ще коли пацієнтки чекають за дверима кабінету. У них щитовидка «бурлить». Вони агресивні, сваряться біля кабінету, добиваються в кабінет з черги і без черги, їм жарко, вони є дуже емоційні. У кого навпаки — гіпотиреоз — вони аж прозорі заходять, така жінка набрякша, говорить повільно, голос осиплий.
Приклади лікар в більшості наводить про жінок, бо жінки частіше від чоловіків страждають від проблем з щитовидкою.
Чи можна самому запідозрити, що з щитовидкою щось не так?
- Вдома люди теж можуть звернути увагу на прості речі, - продовжує лікар. - Коли в жінки суха шкіра, волосся випадає, суха шкіра і на ліктях, постійно хочеться спати, апатія - значить треба піти і перевірити щитовидку. Або навпаки – жінка реагує на все як сірник, «запалюється» миттєво, кричить, в неї все «літає», тарілки б’є – теж треба йти перевіритися.
Лікарі радять раз на рік проходити скринінг роботи щитоподібної залози – це ультразвукове дослідження щитовидки. За його результатом ендокринолог призначає гормональні обстеження і далі вирішують тактику лікування.
- Варто раз на рік пройти скринінгове обстеження, щоб знати, чи причина хворобливого стану пов’язана з порушенням роботи щитоподібної залози чи в чомусь іншому. Наприклад, не завжди втома, апатія пов’язана з щитовидкою. Особливо це актуально для пацієнток, які всі свої проблеми пов’язують з щитовидкою, - каже Олена Шумська. - Часто лікарі нашого ендокринологічного диспансера розвінчують ці домисли. Бо не все можна «списати» на щитовидку.
Часто скеровують обстежити щитовидку сімейні лікарі чи кардіологи, бо спостерігають певне відхилення в роботі серця – чи почащене серцебиття чи навпаки сповільнене, яке не характерне для певного віку чи для певної патології. Власне, коли залоза працює надмірно, тоді серцебиття дуже почащене, коли знижена функція – то сповільнене серцебиття. На фоні недостатньої функції залози посилюється атеросклероз. Коли залоза працює повільніше, тоді і серце працює повільно, і кров по судинах тече повільно, аналогічний вплив роботи щитовидки і на артеріальний тиск.
Надмірна вага теж не завжди пов’язана з роботою щитовидки.
- Пояснення причини ожиріння коли щитовидна залоза недопрацьовує – лише одна з можливих причин. Людині не хочеться рухатися, вона апатична, схильна до того, що вода затримується в організмі. Так на фоні зниженої функції щитовидки відбуваються зміни з вагою, - каже ендокринолог.
Щитовидка недопрацьовує – жінка не вагітніє
Часто жінки не звертають уваги на те, як працює їхня щитовидка, а коли залоза недопрацьовує – це не дає жінці завагітніти, зазначає лікар.
- Вони молоді, гарні, живуть в шлюбі, обстежуються загалом, здорові, а завагітніти не можуть і йдуть на ЕКО. А тут банально треба знизити ТТГ – це рівень тиреотропних гормонів, його визначають за допомогою аналізу крові, - розповідає ендокринолог. - Буде цей показник трохи більше 4 - і це не дасть завагітніти. От недавно в нас була пацієнтка. Вона 8 років в шлюбі, гарна молода жінка, навіть не скажеш на перший погляд , що ТТГ не таке як слід, і обстежувалася всюди, і ніби все здорове, а дітей нема. Зробили УЗД щитовидки. Залоза малесенька, але є такі випадки, коли маленька за розміром залоза справляється нормально. Аналіз показав 8. А норма - 0,2-0,4. Треба лише довести ТТГ до 0,6-1,2 і тоді все в цієї жінки буде добре.
В старшому віці сповільнюється робота всіх органів і систем, відповідно, робота щитовидки теж.
- Люди старшого віку можуть мати ТТГ дещо вище норми, бо в є вже супутні патології, тому ми не навантажуємо їх такими молодецькими ТТГ, щоб серце билося спокійніше, - каже лікар.
Бракує йоду – потрібна середземноморська дієта
Щитовидка «любить» йодовмісні продукти. Оскільки Тернопільська область є ендемічною щодо йоду, то його потрібно спрямовано вживати з їжею. Щитовидка любить продукти, багаті на йод, зазначає Олена Шумська.
Зараз популярне призначення – середземноморська дієта. Треба їсти морську капусту, морську рибу, салати. До речі, коли з’їдати всі зернятка з яблука – це покриє добову потребу в йоді. Крім того треба споживати продукти, збагачені йодом – йодовану сіль, йодоване молоко.
- Йод організм одразу поглинає і використовує на свої потреби, - пояснює лікар. - З йодом відбувається трансформація тиреоїдних гормонів. Якщо його не вистачає, цієї трансформації правильно не відбувається. Надлишок йоду організм виводить через нирки.
Чи потрібно комусь додатково приймати препарати йоду, вирішує лікар. Він враховує вік. Таблетовані форми йоду призначають пацієнтам до 45 років, старшим пацієнтам більше рекомендують дієту, продукти, збагаченими йодом.
Читайте також Їжа для дітей повинна бути багата на йод. Хоча щитовидка "любить" все в міру
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Гроші брала, а результату не було!
І ХАМКА!!!!