Понад 100% малих тернополян вже мають підписані декларації з дільничними педіатрами. Про це повідомив Андрій Артимович, директор комунального некомерційного підприємства «Тернопільська міська дитяча лікарня».
- Так, є більше ніж 100%, адже до чисельності населення, які закріплені за м. Тернополем, з нашими педіатрами підписали декларації ще й мешканці навколишніх сіл, - пояснив незвичну цифру Андрій Артимович. – Серед зареєстрованих у Тернополі діток, близько 5% не підписали декларацію. Це, зокрема, щойно народжені немовлята. Або з певних причин батьки ще не визначились з педіатром для своєї дитини. Попри це допомога надається стовідсотково – всьому дитячому населенню.
Причини, чому батьки досі не підписали декларацію дитини з педіатром, здебільшого побутові. Чи вирішують проблеми з реєстрацією місця проживання дитини.
- Ми можемо говорити зараз, що меддопомогу може отримати лише той, хто уклав декларацію, - каже Андрій Артимович. – Тобто, має договір з Національною службою здоров’я, аби лікуватись за кошт держави. Відповідно, пацієнти не мають нічого платити. Ми розуміємо, що є різні обставини. І готові за потреби в момент звернення дитини до лікаря укласти декларацію. Відповідно, пацієнти все рівно скористаються меддопомогою за державною гарантією.
Якщо малеча захворіла, батьки мають звернутись за допомогою до дільничного лікаря чи до стаціонару, якщо все сталось ввечері чи у вихідний. Чергові кабінети працюють на вул. Клінічній, 1а і Купчинського, 14.
- Якщо пацієнт з певних причин ще не підписав декларацію, медики нададуть допомогу та переконуватимуть батьків таки її підписати, - каже Андрій Артимович. – Невдовзі стаціонарні відділення отримають договір на надання меддопомоги 2 рівня, ми не будемо мати права лікувати за державний кошт тих, хто не уклав декларацію. Тобто, держава пробує ощадно витрачати кошти, хто витримує маршрут пацієнта. Звернувся до свого лікаря – той в разі потреби направляє до вузьких спеціалістів. Тоді держава готова витрачати на такого пацієнта гроші.
Якщо батьки вирішили проконсультуватись з приводу тієї чи іншої недуги малюка на власний розсуд, обминувши при цьому педіатра, з яким підписали декларацію, - мають власним коштом оплатити візит до лікаря.
- З 1 липня 2019 р. планується підписання договорів з Національною службою здоров’я вузьких фахівців поліклінічних відділень. Це лори, хірурги, неврологи, які працюють в поліклініках, - пояснив Андрій Артимович. – Ті, хто прийшов на прийом до вузького спеціаліста, минаючи свого педіатра, мали б оплачувати кошти, затверджені прейскурантом міськради. Це вимога НСЗ. Ми не можемо надавати безкоштовно меддопомогу. А як укладений договір – пацієнт автоматично отримує допомогу. Ні –постає питання оплати ним послуги.
Якщо ви не підписали декларацію, а дитина екстренно госпіталізована до лікарні – для зручності і малих пацієнтів, і батьків її підписуватимуть на місці.
Щодо домашніх візитів лікарів до хворих, МОЗ їхню «обов’язковість» скасувало. Лікарі, як правило, володіють інформацією про стан здоров’я своїх пацієнтів і можуть об’єктивно визначити потребу відвідин на дому. Але в разі потреби у цьому не відмовляють, запевнив пан Артимович.
- Критеріїв – до цього йдемо додому, а до цього – ні, - немає. Інакше це був би комп’ютер, - каже Андрій Артимович. – Треба зважати на сукупність клінічних ознак. Враховувати вік пацієнта, епідеміологічну ситуацію в місті, раптовість, тривалість хвороби. Рецептів абсолютних не існує. Лікар дбає про пацієнтів і за свою репутацію. Відмовляти у наданні допомоги лікар не зацікавлений.
Напередодні свят надійшли скарги щодо роботи електронних сервісів, які заклади надають онлайн.
З моменту створення медичної електронної реєстратури в дитлікарні, цією послугою скористались близько 35 тисяч тернополян, - каже Андрій Артимович. – Лише напередодні та у Великодні свята - понад 150 осіб. Тобто, сервіс активно працює. Це електронний запис через кабінет пацієнта, електронна реєстратура, електронна черга на профогляди та електронна черга на ЛКК.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер