Медична реформа: що чекати пацієнтам з 1 липня

  • Тернополяни мають зареєструватись в поліклініці, а з 1 липня укласти угоду з лікарем.
  • Виклик додому може бути платним. Хто за нього платитиме – поки невідомо.
  • В бюджеті на кожного пацієнта вже заклали 210 грн на рік.
  •  У двох лікарів одночасно обслуговуватись не можна.
Медична реформа: що чекати пацієнтам з 1 липня

Розрекламована реформа медицини: чітких нормативних даних немає, проте медзаклади матимуть більше повноважень. Дільничних лікарів не буде, як і прив’язки до географічного місця – тобто, проживання пацієнта не зобов’язуватиме його відвідувати певну поліклініку за місцем реєстрації. Чим обернеться медична реформа для пацієнтів, яким чином обиратимемо сімейного лікаря і чи можна обслуговуватись в іншій клініці чи навіть районі – розбирались журналісти «RIA плюс».  

Обиратимемо лікаря самі

Передусім, зміни полягатимуть у тому, що кожен громадянин країни зможе обирати собі того лікаря, якому довіряє своє здоров’я та здоров’я своїх дітей. Пацієнт підписує договір (декларацію) щодо надання конкретних медичних послуг з конкретним лікарем.

-       Повністю скасовується прив’язка до географічного місця – пацієнт не буде «прикріплений» до певної поліклініки за місцем реєстрації, - каже заступник головного лікаря медичного обслуговування населення Тернопільського міського комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги Надія Боднар. -  Тобто, дільничних лікарів вже не буде, а будуть сімейні лікарі.

Будуть, очевидно, зміни щодо обслуговування пацієнтів вдома. Медики сподіваються, що ці моменти будуть чітко прописані в угоді. Адже якщо, скажімо, кабінет лікаря розташований в приміщенні поліклініки на вул. Купчинського, а викликатимуть пацієнти, які проживають на «Дружбі» чи «Східному» - обійти всіх і надати допомогу буде проблематично. Зараз, скажімо, кожен з дільничних лікарів має по чотири виклики на день. Можливо, буде працювати окрема структура, яка обслуговуватиме тільки виклики, пояснила медик.

-          Суть медичної реформи полягає у передачі більшої кількості  повноважень щодо організації медицини на місцях, - пояснила заступник головного лікаря медичного обслуговування населення Тернопільського міського комунального закладу Центр первинної медико-санітарної допомоги Надія Боднар. - В результаті цього лікарні отримають  більшу  автономію, будуть мати власний бюджет і витрачатимуть кошти так, як вважають за потрібне.

Вся інформація буде в реєстрі пацієнтів

Проте на сьогоднішній день юридична база, яка б давала чіткі нормативи, яких має дотримуватися медицина, а в даному випадку первинна медична допомога, - поки ще відсутня, каже пані Боднар.

-          Більше лікарів зможуть займатись приватною практикою, оформивши статус «фізичної особи-підприємця», - каже Надія Боднар. – Нарахування оплати за надані послуги лікарю буде прозорим. Державою буде надаватись певний мінімальний пакет послуг, який для пацієнтів буде безкоштовним. Зараз саме проходить обговорення, що включатиме цей пакет. За решту, ймовірно, треба буде доплачувати. Цим питанням повинна буде займатись Національна агенція.

Отримати інформацію про попереднє лікування пацієнта лікар зможе завдяки Єдиному електронному реєстру пацієнтів, в якому передбачається повна інформація про стан здоров’я пацієнта, його обстеження.

-          Високопрофесійні лікарі зможуть отримати більше визнання та більшу і цілком легальну заробітну плану внаслідок своєї якісної роботи, - переконана Надія Боднар.

Що зараз має зробити пацієнт і навіщо?

-          Зараз створюють реєстр пацієнтів, - пояснила Надія Боднар. - Спочатку створили так званий «червоний реєстр», який містить інформацію про всіх, хто вже звертався за медичною допомогою. З 1 липня створюватимуть «зелений реєстр».

Туди вноситимуть лише тих пацієнтів, які прийшли до поліклініки з паспортом, ідентифікаційним кодом  і уклали угоду з лікарем. Це необхідно для ідентифікації пацієнта і реалізації  можливості оплати медичної послуги, яку буде здійснювати держава.

-          Тому  зараз потрібно прийти до сімейного чи дільничного лікаря для внесення ваших даних, в т.ч. паспортних, до реєстру пацієнтів, - каже Надія Боднар. - Також необхідно до 1 липня обрати собі лікаря, в якого ви хочете обслуговуватися, щоб в подальшому укласти з ним  угоду (декларацію).

Чи є інформація про лікарів?

Паралельно з єдиним електронним реєстром пацієнтів створюють реєстр лікарів. Він  міститиме інформацію про тих медиків, які надаватимуть первинну медичну допомогу.

-          На сайті нашого лікувального закладу http://www.medical.te.ua є інформація про сімейних лікарів, які працюють в Тернополі, - каже Надія Боднар. - В кожній амбулаторії є стенди, на яких розміщена інформація про лікарів, їх кваліфікаційну категорію, графік роботи лікаря, а також територію обслуговування станом на теперішній час.

Якщо пацієнт не зможе чи не встигне з певних причин зареєструватись і укласти угоду до 1 липня, він зможе це зробити при першому зверненні до лікувального закладу.

Що зміниться для пацієнта:

1.      Він матиме право вільно обрати лікаря й укласти з ним угоду.  У ній буде повний перелік  того, що саме пацієнт отримає безкоштовно (послуги чи маніпуляції). МОЗ винесло на громадське обговорення проект Державного гарантованого пакету медичних послуг, які надаватимуть на первинному рівні меддопомоги. На кожну дорослу людину, за словами Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун,  поки що в бюджеті закладено в середньому 210 грн на рік.

2. Місце реєстрації пацієнта значення не матиме. Держава надає право громадянину їздити до обраного лікаря хоч у сусідній район.

3. Подвійного обслуговування вже не буде. Обслуговуватися одночасно у лікаря за місцем реєстрації і в медика за місцем проживання не буде змоги.  Електронний реєстр пацієнтів виключить таку можливість.

4. З 1 липня 2017 року почнуть укладати договори між пацієнтами та лікарями сімейної медицини.

Коментарі (1)
  • Діонісій

    як не крути, але від наших реформ нічого доброго не слід очікувати, а це сумно. реформа освіти, поліції, децентралізація тощо.
21:00 Тернопільські чорнобильці поділилися наболілим 20:00 Тернополянка стала призеркою чемпіонату України з шашок-64 19:32 Стало відомо, хто керуватиме ТНЕУ 19:00 Чому важливо бути щепленим від небезпечних інфекцій 18:41 Тернополянин «рішав» меддовідки на права і щоб відкосити від армії 18:14 Обізнана людина завжди зможе себе захистити – у вишах пишуть правовий диктант 18:00 На Тернопільщині стартує найбільша теренова гра України «Гурби – Антонівці» 17:25 Скільки платитимуть сімейним лікарям за немовлят, дітей, дорослих і літніх – рішення уряду 16:49 Отримали усне попередження, бо не погодили вигляд та місце контейнерів для сміття з владою 15:48 Тернополянин за медичні довідки вимагав та отримав 3750 грн хабара 15:20 Чоловік по місту розгулював з гранатами Ф1 14:40 На повороті поблизу "День і ніч" не розминулись "швидка" і автобус. Дорогу перекрили 14:30 Вниз чи догори – куди бігти у випадку пожежі

Практично усі травневі вихідні тернополяни та гості міста зможуть порозважатись на фестивалях. Будуть традиційні гастрономічні...

До кінця травня оброблять територію від кліщів, потім візьмуть аналізи води та піску, згодом рятувальна служба проведе...

"20 хвилин" вирішили запитати у тернополян, яку із сусідніх країн вважають найбільш дружньою до нашої держави.

Соціальний проект "Класний керівник" -  це можливість для вчителів розповісти про себе та свою діяльність,...

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up