Більшість молодих людей зазвичай бореться із зайвими кілограмами. Однак є серед них і такі, які мають протилежну проблему – не можуть набрати вагу.
- У мене стабільна маса тіла - 40-42 кг, причому ще із 17-ти років. Зараз мені 25, - розповідає тернополянка Наталія Ткач. - Особливих претензій до своєї фігури не маю. Зріст - 158 см. Я гарно складена. Однак погладшати на кілька кілограмів не завадило б. Однак не вдається.
Дівчина зізнається, що вже й не вірить, що колись зможе набрати вагу. Адже намагалася це зробити не раз.
- У мене хороший апетит. Їм я доволі багато, але в мене навіть животика немає, - продовжує Наталія. – Час від часу експериментувала – налягала на солодощі, борошняне, м'ясо, яйця. Але результату - жодного. Зате дозволити собі пропустити обід не можу. Мушу їсти, аби принаймні втримати ті свої 40 кг. Якщо нічого за день не з'їм, можу скинути одразу кілограм.
Насамперед – до лікаря
Причин того, що людині важко набрати вагу, - кілька, пояснює лікар загальної практики - сімейної медицини Наталія Суслова.
- Можливо, причину слід шукати у спадковості, - каже лікар. - Якщо у батьків, бабусі чи дідуся - подібна фігура, немає чого дивуватися. Значить, це особливість вашої родини.
Інша справа, якщо людина схудла через важко перенесені захворювання – інфекційні недуги, туберкульоз, онкозахворювання.
- Дуже часто спричиняють недостатню масу тіла порушення в роботі ендокринної системи, - продовжує пані Суслова. - Найчастіше вагу втрачають через гіперфункцію щитоподібної залози. Тоді обмін речовин – пришвидшений. Спостерігають втрату ваги і при захворюваннях центральної нервової системи. Наприклад, коли порушуються функції гіпофіза чи гіпоталамуса.
Тож якщо людина з нормальною вагою раптом починає її різко втрачати, зволікати зі звертанням до лікаря не можна. Найперше потрібно порадитися з терапевтом. Молодим людям варто звернутися до ендокринолога. Якщо схуднення супроводжується нудотою, нездужанням, несприйняттям якихось продуктів – до гастроентеролога. Людям старшого віку лікар радиться обстежитися й в онколога.
Худнути потрібно в міру
Ще одна причина неможливості набрати вагу – зловживання дієтами.
- У молоді зараз модно бути стрункими, - зауважує Наталія Суслова. - Чимало дівчаток намагаються скинути зайву, на їхню думку, вагу навіть у підлітковому віці. Це може призвести до розвитку анорексії.
Йдеться про повну втрату апетиту. Це захворювання призводить до критичного зниження маси тіла. Воно часто є небезпечним для життя. Тож худнути, як наголошує лікар, потрібно в міру.
- До того ж, варто пам’ятати: кожна людина – індивідуальність, - наголошує фахівець. - Декому досить скинути 5 кг, аби почуватися комфортно. У них нормалізується тиск, покращується стан суглобів. Навіть якщо при цьому маса тіла далека від ідеальної. Худнути далі не варто, аби не допустити важких порушень в обміні речовин. Адже тоді є небезпека, що організм запрограмує себе на те, що буде "боятися" приймати їжу.
Їсти багато – не допоможе
Проте є чимало таких випадків, коли результати всіх обстежень одностайні – людина здорова. Але набрати вагу їй все одно не вдається.
- Головне – немає проблем зі здоров’ям, - наголошує Наталія Суслова. – А щоб трохи погладшати, доведеться трохи змінити спосіб життя. Тобто звернути увагу на своє харчування, режим і фізичні навантаження.
Лікар застерігає, що худим у жодному разі не слід впадати у крайнощі – починати їсти все і у великій кількості. Раціон потрібно розширювати поступово. Він має бути висококалорійним. Кількість прийомів їжі вартоо збільшити до 5-6 разів на день.
- Тим, хто хоче набрати вагу, не можна доводити себе до відчуття голоду, - каже пані Суслова. – Як тільки засмокче під ложечкою – перекусіть жменькою горіхів, ложкою меду, крекерами чи галетним печивом або випийте склянку молока. У раціон варто ввести жирну рибу, молокопродукти, солодощі. Тобто те, що підвищує калорійність харчування.
Після прийому їжі добре з півгодини відпочити, не братися відразу до фізичних навантажень. За нагоди – навіть прилягти.
- Особливо наголошую на тому, що налягати на швидку їжу не варто, - продовжує лікар. – Так, від гамбургерів і тому подібного вагу набирають. Однак здоров’ю вони шкодять більше. Округлі форми цього не варті.
Людям, котрі хочуть набрати вагу, на думку лікаря, важливо стимулювати свій апетит. Це роблять, скажімо, вживаючи за 15-20 хвилин перед їжею склянку свіжого овочевого чи фруктового соку. А до страв додають приправи – фенхель, аніс, коріандр, кмин. Із них же можна заварювати й чаї.
Чай, молоко та вітаміни
Ефективно стимулюють апетит чаї з коренів кульбаби, полину, листя золототисячника. Щоправда, зловживати ними теж не варто. Пити, як каже лікар, можна не довше 5-7 днів, за умови, що людина добре переносить такі напої. Тобто у неї немає алергічних реакцій, загострень хронічних захворювань. Допомагають набрати вагу й молокопродукти високої жирності. Причому молоко, за словами лікаря, краще вживати з чаєм чи кавою, а зі сметаною робити коктейлі, змішуючи її з безалкогольним пивом і жовтком. На день буде достатньо випивати півсклянки такого коктейлю.
- Алкоголь у помірній кількості теж, як відомо, стимулює апетит, – продовжує Наталія Суслова. – Потрібно лише пам’ятати, що жінкам у день не варто випивати більше як 0,33 л пива, а чоловікам – не більше 0,5. Обирати краще живе місцеве пиво, котре містить багато вітамінів групи В. Але ще краще - випивати по півсклянки розведених харчових дріжджів. Адже пиво – важкий харчовий продукт.
Тим, хто хоче "наїсти” кілограм-другий, особливо важливо стежити, аби їхній раціон був збагачений вітамінами та мінералами.
- Нерідко причиною того, що людина не набирає вагу, є одноманітність харчування, - додає лікар. – Організмові може набриднути одна й та сама каша. Він її просто не сприймає. Так – із будь-яким продуктом.
Тренажерний зал не завадить
Прагнучи набрати кілька кілограмів, не варто зовсім відмовлятися від фізичних навантажень, додає пані Суслова. Швидше навпаки – навантаження потрібні, але на певні групи м’язів. Інакше замість загального поліпшення вигляду тіла можна отримати лише неестетичний животик і пухкі щічки.
- У тренажерних залах інструктори підкажуть, із котрими групами м'язі варто попрацювати, - каже лікар. – Зазвичай це м'язи рук та ніг. Такі заняття паралельно із висококалорійною дієтою допоможуть зробити фігуру красивішою. Звісно, виснажувати себе не варто. Усі вправи мають давати лише задоволення.
Наостанок лікар радить звернути увагу й на режим дня. Потрібно привчити себе лягати спати принаймні на годину швидше. Для цього добре перед сном влаштувати собі півгодинну прогулянку, а потім прийняти заспокійливу ванну або теплий душ. А ще – підібрати ефірну олію, аромат якої найбільше вам до вподоби, і розвіювати її у спальні.
- Спокій – дуже важливий, - підсумовує лікар. – Дехто, як відомо, "заїдає” стрес. Однак при стресі організм працює на виснаження, тому паралельно набрати вагу - важко. Тож причину хронічного стресу слід знайти й усунути.
ДІЄТА ДЛЯ ЗБІЛЬШЕННЯ ВАГИ
Сніданок
1. Каша з будь-якої крупи, що краще смакує, приправлена вершковим маслом. У кашу, зварену на воді, обов’язково додають за смаком шматочки фруктів, горішків, сухофруктів.
2. Солодкі фрукти — виноград, банани, диня, груші чи сухофрукти.
3. Теплий напій п’ють через 15-20 хвилин після їжі. Це може бути трав’яний чай із ложкою меду.
Другий сніданок
1. Тост або підсушений білий хліб із джемом, варенням або фруктами з цукром. Не зловживайте білим хлібом. Він важко перетравлюється. Краще - сірий, зі злаками або висівками.
2. Склянка кефіру, йогурту, ряжанки.
Обід
1. Салат, заправлений соняшниковою олією - для хорошого травлення.
2. Суп, борщ із багатьма інгредієнтами (картопля, квасоля, крупи за смаком, макарони тощо). Бульйони часто вживати не варто. Вони шкідливі як для тих, хто бажає схуднути, так і для тих, хто хоче погладшати. Зі шкідливими речовинами, що містяться в бульйонах, не справляється підшлункова залоза.
3. Шматок вареного м’яса. Якщо рівень холестерину в нормі, можна їсти й свинину.
4. Фруктовий десерт, приправлений збитими вершками (або йогуртом за смаком). Ці ласощі добре вживати через 15-20 хвилин після основної страви, щоб їжа краще засвоювалася.
Полуденок
Неважкий, наприклад, два печених яблука, фаршировані сиром з родзинками або рисом із сухофруктами та медом.
Вечеря
1. Обов’язково овочева страва. Це може бути вінегрет, варений буряк із чорносливом, овочеве рагу, гарбузова каша з рисом тощо. Їсти з хлібом, вприкуску.
2. Випічка із дріжджового чи листкового тіста — пиріжок, булочка, слойка. У цьому випадку не варто хвилюватися про навантаження на кишечник через біле тісто. Овочі візьмуть на себе переробку випічки.
Корисно знати
Щоб вирахувати індекс маси тіла, її ділять на зріст у метрах, піднесений до квадрату. Наприклад, при зрості 178 см і вазі 73 кг індекс маси тіла такий: 73/1,78*1,78 = 23,04. У нормі цей показник має становити 18,5-25. Якщо він вищий 25-ти, маса тіла - надлишкова. Якщо нижчий за 18,5 – недостатня.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер