Коли ми говоримо про опіки та алергії, не варто “вішати всіх собак” на сонячну активність та екологію. Часто треба лише озирнутись, у прямому сенсі. Нас оточують рослини, небезпечні і для здоров'я, і для життя. Наприклад, борщівник
Зелений велетень з парасолькою білосніжних квітів на верхівці, влітку вражає не лише уяву, але й шкіру та слизову. За словами сімейного лікаря Віктора Чемеса, борщівник (а саме про нього мова) - отруйна рослина, яку колись за радянських часів завезли до нас, як кормову культуру для худоби. Потім з'ясувалося, що рослина небезпечна, але було вже пізно, вона наче бур'ян розрослась всюди.
- Небезпека особливо стосується дітей під час літніх канікул, туристичних походів, вилазок на природу та пляж діти потерпають саме від цієї рослини, - розповідає сімейний лікар Віктор Чемес. - Сік борщівника, якщо потрапляє на шкіру, під дією сонячних променів викликає серйозні опіки, з величезними пухирями. Інколи це може привести до смерті, якщо йде набряк дихальних шляхів.
За словами лікаря, у нього було кілька випадків, коли діти робили трубку зі стебла борщівника, щоб плювати через неї кульками. Потім у них губи так роздувало, що страшно. А ще зі стебла діти майструють собі підзорну трубу, після чого отримують опіки слизової ока. У кращому випадку все обходиться тривалим лікуванням, в гіршому можна осліпнути.
Лікар-дерматолог Валерія Пустоваренко зазначає, що алергійний контактний фітодерматит - це дерматит, який розвивається після контакту з рослинним алергеном. Прояви настають після контакту з рослиною через сік чи пилок, з'являються висипання у вигляді почервоніння, сильного свербіння, пухирів, пузирів. При контакті зі слизовою - з’являється набряк слизових оболонок - набряк губ, утруднення дихання.
- Якщо ви перебуваєте на природі - перша допомога - змити водою з поверхні шкіри, слизових, не втираючи - сік, пилок, - радить лікар. - Приховати уражену ділянку від дії прямого попадання прямих сонячних променів. Обробити уражену ділянку засобом, що містить пантенол, або засобом, що містить кортикостероїди зовнішньої дії. Прийняти протиалергійний препарат. При наявності пухирців варто звернутися до лікаря, бажано самостійно їх не розкривати. У разі потрапляння соку рослини на слизові оболонки - змити водою, прийняти протиалергійні препарати, при наявності утруднення дихання викликати швидку. В даній ситуації кожна хвилина на рахунку.
Автор Альона РЯБОКОНЬ, 0-67-433-35-35
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер