Наприкінці робочого дня дискомфорт почав проявлятися сильніше.
За статистикою, синдромом “сухого ока” страждає майже кожен другий, каже асистент кафедри ЛОР і офтальмології Тернопільського медуніверситету, кандидат медичних наук Тетяна Табалюк. Це така ж хвороба цивілізації, як, скажімо, алергія. Тільки вирішити її значно легше. Головне - не закривати очі на проблему.
Здається, що в око потрапило стороннє тіло
Сльозова плівка, яка безперервно омиває рогівку ока, забезпечує її зволоження і захист. Вона складається з трьох шарів, які різняться не тільки за величиною, а й за складом.
Поверхня рогівки має багато нервових закінчень, - пояснює співрозмовниця. - Якщо сльозова плівка недостатньо її омиває або потоншується у якомусь місці, нерви одразу “б'ють на сполох”.
Людина відчуває дискомфорт, сухість і печію. Їй здається, що в око потрапило якесь стороннє тіло. Надвечір зорова працездатність різко йде на спад. Усі ці прояви можуть свідчити про недостатнє зволоження очей, або синдром “сухого ока”.
Дуже часто такі симптоми проявляються у молодих людей. Навіть якщо зір і всі дані оптичної системи у них - в нормі, - зауважує лікар.
Днями з такою проблемою до Тетяни Табалюк звернулася 26-річна дівчина-дизайнер. Пацієнтка розповіла, що проводить багато часу перед екраном комп'ютера. Переважно по шість-сім годин на добу, а то й більше.
Зосередивши увагу на моніторі, дівчина кліпала рідше. Тому волога з очей випаровувалася швидше, - каже офтальмолог. - Як наслідок - в очах з'явилася сухість.
Людям, які проводять перед монітором більше чотирьох годин на день, необхідно користуватися захисними окулярами. І хоча б раз на годину робити перерву. Наприклад, підійти до вікна і подивитися вдалину або заплющити повіки і 30 секунд помасажувати їх кінчиками вказівних пальців.
Тривалість уроку в школі - 45 хвилин, - додає лікар. - Саме стільки може працювати наше око без ознак перевтоми.
Окрім тривалого напруження уваги, причин потоншання або розриву сльозової плівки - безліч. Серед них - навіть вплив кондиціонера. Неважливо, як він працює: на охолождження чи обігрів, звідти надходить сухе повітря.
“Сухе око” виникає через гормональні зміни
Також до синдрому “сухого ока” часто призводить тривалий прийом деяких ліків. Наприклад, препаратів для зниження тиску, транквілізаторів та антидепресантів.
Якось до мене звернулася 43-річна жінка-бухгалтер. Вона поскаржилася на сухість, печію і різь в очах, - пригадує Тетяна Табалюк. - Виявилося, що пацієнтка працює за комп'ютером вісім годин на день і хворіє на ревматоїдний артрит. Півроку тому вона почала приймати гормональні препарати, які їй призначив терапевт. Ці ліки мають здатність пригнічувати виробіток сльозової рідини.
Часто синдром “сухого ока” у жінок пов'язаний із гормональною перебудовою в організмі. Його навіть може спричинити тривалий прийом оральних контрацептивів.
Одна з фірм-виробників крапель для зволоження очей провела дослідження серед жінок у клімактеричному періоді, - розповідає офтальмолог. - Його результатти довели: через зміну гормонального фону залози починають виробляти менше сльозової рідини.
Волога з лінзи випаровується швидше
З синдромом “сухого ока” можуть зіткнутися люди, які носять контактні лінзи. Причому як м'які, так і жорсткі.
Багато розчинів для м'яких контактних лінз містять зволожуючі речовини, - пояснює лікар. - Та інколи цього недостатньо. Адже волога з лінзи випаровується швидше. Якщо людина ще й працює перед монітором, а в офісі ввімкнений кондиціонер, ризик появи синдрому “сухого ока” вищий.
Хоча м'які лінзи значно комфортніші порівняно з жорсткими, вони закривають не тільки всю рогівку, а й вузьку смужку тканини, що довкола неї. Це може порушити надходження і відтік сльозової рідини.
Жорсткі контактні лінзи більш рухомі, тому сльоза краще омиває око, - продовжує співрозмовниця. - Вони “плавають”, тобто тримаються на капілярному шарі і весь час змінюють своє положення. Тим часом відкриті ділянки ока встигають як слід “підживитися” киснем і рідиною.
Зазвичай пацієнтам, які носять нічні лінзи, призначають додаткові зволожуючі середники. Вони містять штучні сльози.
Інколи симптоми “сухого” ока виникають через те, що люди забувають про правила гігієни і носять лінзи довше, ніж потрібно, - зауважує Тетяна Табалюк.
Цей синдром навіть призводить до хвороб очей. Інколи - досить серйозних. Наприклад, до запалення рогівки - кератиту.
Порушення складу сльозової плівки може бути одним із симптомів блефариту - запалення повік, - каже офтальмолог. - Ця недуга супроводжується відчуттям печії і сухості в оці і почервонінням країв повік. Рідше - їхнім свербінням і появою пінистих виділень у кутиках очей.
Зазвичай блефарит виникає через якісь внутрішні проблеми в організмі. Наприклад, хронічні порушення роботи шлунково-кишкового тракту, загострення захворювань нирок або печінки. Тому пацієнтам, в яких такі симптоми, слід також обстежитися в терапевта.
У другій половині дня очі втомлюються сильніше
Позбутися синдрому “сухого ока” допомагають препарати групи “штучної сльози”. Вони поповнюють нестачу сльозової рідини. Єдиний протипоказ до їхнього застосування - індивідуальна несприйнятливість.
Вибір штучних замінників сльози аптеках дуже великий. З дорожчих і найновіших - фінські “Оксіал” на основі гіалуронової кислоти, яка добре утримує вологу, та американські “Систейн”. Ними досить закапувати око два-три рази на добу. Вони містять мікролементи, що захищають і підживлюють нашу рогівку, - зауважує асистент кафедри офтальмології Тернопільського медуніверситету, кандидат медичних наук Тетяна Табалюк. - З дещо дешевших - “Штучна сльоза”, “Артелак”, “Гіпромелоза”. Їх доводиться використовувати частіше - при потребі до шести-восьми разів на добу. Досить дієвими і відносно недорогими є гелеподібні форми “Офтагель” і “Відісік”.
Краплі швидко знімають почервоніння, сухість і подразнення очей. Людина вже не відчуває дискомфорту.
Не варто закапувати очі зранку, коли вони відпочили під час сну. Лише в разі появи дискомфорту, - наголошує співрозмовниця. - Зазвичай у другій половині дня очі втомлюються сильніше. Тоді є сенс закапувати їх частіше.
Однак перш ніж придбати “штучні сльози”, потрібно обстежитися і порадитися з фахівцем. Офтальмолог проведе спеціальну пробу на виробіток сльозової рідини.
Наприклад, можна скористатися тестом Ширмера, - пояснює офтальмолог. - Це смужка фільтраційного паперу. Зігнувши по задній лінії, її заводять за кон'юнктиву нижньої повіки пацієнта.
Впродовж п'яти хвилин смужка повинна зволожитися на 15-20 мм. Якщо цього не сталося, людині знадобиться додатковий середник.
Людям, які довго працюють перед монітором, необхідно щогодини робити перерву і найпростіші вправи для розвантаження очей. За потреби - застосовувати зволожуючі краплі, - радить Тетяна Табалюк. - А також - частіше приходити до офтальмолога на огляд: не раз на рік, а хоча б двічі. Адже робота за комп'ютером потребує постійного напруження очей.
Причини, що сприяють появі синдрому “сухого ока”:
1).зовнішні фактори:
- сухе (кондиціоноване або підігріте повітря в кімнаті);
- сухий клімат;
- вітер, дим (у тому числі тютюновий);
- смог, пил;
- автомобільні вихлопні гази;
- випаровування різних хімічних речовин.
2).Напруження уваги та, як наслідок, пригнічення мигального рефлексу протягом:
- тривалої роботи за комп'ютером;
- тривалого перегляду телевізора;
- керування автомобілем, особливо в темряві.
3).М'які та тверді контактні лінзи (у випадку індивідуальної непереноситмості або неправильного використання).
4).Використання косметичних засобів, які наносять на вії та повіки (у випадку індивідуальної непериносимості або поганої якості).
5).Тривалий прийом деяких медикаментів (зокрема, крапель, які зменшують виробіток сльозової рідини).
6).Інші фактори ризику:
- вік близько 45 років та більше;
- гормональні зміни.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер