Тернопіль: Свинка “полює” і на дорослих

Тернопіль: Свинка “полює” і на дорослих
Чимало людей вважають, що “свинка” - дитяча хвороба. Насправді це зовсім не так. На паротит хворіють підлітки і молоді люди. Недуга не така проста, як може здатися на перший погляд, каже завідувач інфекційного відділення міської дитячої лікарні Ольга Дивоняк.

Паротитна інфекція може призвести до діабету і навіть безпліддя.  У неділю по обіді 5-річний непосида Богданчик притих і втратив інтерес до ігор. У дитини несподівано піднялася температура до 38 С. Мама хлопчика - пані Олена - подумала, що синочок застудився і дала йому таблетку “Парацетамолу”. Потім напоїла теплим молоком з маслом і поклала спати.

Та вранці гарячка в Богданчика не спала. Навпаки. Мама помітила, що у дитини набрякло обличчя. Привушні слинні залози збільшилися з обох боків. Хлопчик навіть відмовився від їжі. Дитині було важко ковтати і жувати, іноді навіть просто відкрити рот. Стривожена жінка викликала додому педіатра. Виявилося, що у хлопчика “свинка”, або епідемічний паротит.

Відео дня
>Передається, як і грип
Паротитна інфекція украй неприємна. Адже вона може вражати слинні залози, підшлункову, навіть центральну нервову систему.

Найнебезпечніше, коли свинка “захоплює” яєчка у хлопчиків або яєчники в дівчаток, - розповідає Ольга Дивоняк. - Одним із проявів хвороби може бути паротитний менінгіт - запалення головного мозку.

Найчастіше паротит діагностують у дітей від трьох до 15-ти років. Недуга передається, як і застуда або грип, - повітряно-крапельним шляхом. За два дні до появи симптомів хворий уже може заражати інших. Хоча й не підозрює про це. Найчастіше недуга вражає привушні слинні залози. Вони збільшуються, внаслідок чого “відтопирюються” вуха. Обличчя набрякає. З моменту зараження до появи перших симптомів може минути від 11 до 21 дня. Температура підвищується до 38,8-39,2С.

Найпоширеніший прояв хвороби - припухлість привушної слинної залози з одного або двох боків, - пояснює лікар. - Вона збільшується і нагадує підковку біля вуха.

Слини менше і вона стає в'язкою
Буває, що на початку недуги припухлість з'являється лише з одного боку. Потім температура знижується і здається, що все позаду, а інфекція вражає слинну залозу з іншого боку. Набряк не спадає кілька днів.
Завушна ямка стає болючою, рухи нижньої щелепи - обмежені, - продовжує співрозмовниця. - Через збої у роботі слинної залози виробляється менше слини. Хворі відчувають дискомфорт і сухість у роті. Слина стає в'язкою.

Діти, які мають тільки паротит - тобто ураження привушних слинних залоз - найчастіше лікуються вдома. Маленькі пацієнти дотримуються ліжкового режиму і дієти, приймають вітаміни та інші препарати, які їм призначив лікар.

Інша справа - діти із менінгітом і проявами орхіту - запалення одного або двох яєчок. Вони довго перебувають у лікарні, під постійним наглядом медиків.

Орхіт загрожує безпліддям
Паротитна інфекція особливо небезпечна для представників сильної статі. У хлопчиків може розвинутися орхіт - запалення одного або двох яєчок. Інколи це призводить до безпліддя в дорослому віці. Орхіт може бути одним із перших проявів паротиту або з'явитися трохи згодом.

Чотири-п'ять років тому, коли був підйом захворюваності на паротит, у відділенні лікували багато хлопчиків з орхітом, - пригадує лікар. - Якось до нас привезли 11-річну дитину. Температура в маленького пацієнта була близько 38,8С. Права привушна слинна залоза сильно збільшилася і боліла. Через три дні дитині стало гірше.
У школяра з'явилася припухлість лівої слинної залози. А згодом - набряк, сильна болючість і почервоніння калитки через збільшення розмірів яєчка.

Одразу після одужання хлопчикам бажано здати аналіз крові на рівень статевих гормонів в організмі, - пояснює інфекціоніст. - Яєчка - парний орган. Тому, якщо в одному з них є порушення виробітку сперми після перенесеного паротиту, залишається сподіватися, що інше працюватиме нормально.

У лікарні провела 2 тижні
Декілька років тому у відділенні лікували дівчинку з паротитним менінгітом. Все почалося з правостороннього збільшення привушної слинної залози. Дитина “гарячкувала” три-чотири дні. Потім температура спала. Батьки з полегшенням зітхнули.

Таке буває під час розвитку хвороби. Але про одужання, на жаль, не свідчить, - зауважує лікар. - Потім температура  піднялася знову. Цього разу - до 39-39,5 С. У дівчинки з'явилися головні болі і блювота.
Лише тоді батьки викликали “швидку”. Аналізи підтвердили, що у дитини - серозний менінгіт. Дівчинка провела в інфекційному відділенні два тижні. Хвора приймала спеціальні ліки для  зменшення тиску і кількості рідини у головного мозку, жарознижуючі та протиалергічні засоби.

Підвищення температури тіла, сильні головні болі і блювота - основні прояви паротитного менінгіту, - додає Ольга Дивоняк. - Під час огляду лікар може помітити менінгіальні знаки, втім, вони “летючі”, тобто не постійні. Наприклад, дитина не може зігнути голови і торкнутися підборіддям до грудини.

Зазвичай такі менінгіти не залишають по собі жодних ускладнень. Проте, щоб перестрахуватися, малеча повинна перебувати під наглядом невропатолога протягом двох років.

2Одне щеплення захищає від паротиту, кору і краснухи

Єдиний ефективний спосіб захистити дитину від “свинки” - щеплення. Вакцинація проти паротиту входить до календаря обов'язкових профілактичних щеплень. Хлопчиків і дівчаток щеплюють у 12 місяців і 6 років.
Комбінована вакцина КПК захищає одразу від трьох небезпечних інфекцій: кору, паротиту і краснухи, - розповідає Ольга Дивоняк. - Якщо дитина до цього часу вже перехворіла двома з цих недуг, бажано робити вакцинацію проти недуги, якою в неї ще не було.

Але такі випадки - рідкість. Немовлята до року рідко хворіють на кір, паротит або краснуху.
Повторну вакцинацію роблять у шість років, - продовжує інфекціоніст. - Дворазового щеплення достатньо, щоб захистити дитину. Тоді у неї виробиться стійкий пожиттєвий імунітет проти паротиту.

Значна частина дітей не отримала щеплення проти “свинки”. Частково - через погане постачання вакцини за державної програмою, частково - через антивакцинальну кампанію і відмови батьків.

Якщо восени 2011 року у нас була висока захворюваність на краснуху, то вже в лютому-квітні ми відчули епідемію кору, - каже лікар. - Інфекційне відділення було переповнене. Ще ніколи у нас одночасно не лежали 25-26 маленьких пацієнтів з кором. Тепер очікуємо спалаху іншої біди - паротиту. На жаль, вже є перші, загрозливі “дзвіночки”.

Дитині важко жувати
Одна зі складових лікування паротиту - дотримання дієти. У раціоні хворих має переважати багата на вуглеводи рослинна їжа. Вона не повинна потребувати пережовування. Після кожного сніданку чи вечері слід ретельно полоскати порожнину рота і зіву.

Під час хвороби страждає підшлункова залоза, - пояснює Ольга Дивоняк. - Тому бажано, щоб діти менше споживали молока і молокопродуктів.

У хворих обмежені рухи щелепи, болять привушні слинні залози і не вистачає слини. Щоб їм було легше жувати, їжа повинна бути якомога рідшою.

Дітям слід давати каші, перетерті супи, мелене м'ясо, картоплю-пюре, - радить лікар. - Бажано забути в цей період про бульйони і маринади. А ще -  поповнювати організм рідиною. Найкраще пити вітамінні чаї та компоти з сухофруктів.

Зазвичай припухлість привушних слинних залоз утримується п'ять-шість днів. Для зменшення болю треба прикладати на ділянку набряку сухе тепло. Наприклад, взяти шар вати, бинт і закутатися в теплу вовняну хустину. Носити такий імпровізований “компрес” потрібно, поки не спаде припухлість.

Менш заразна, як вітрянка
Хоча діагностика “свинки” досить проста, її все-таки можна переплутати з іншими недугами, - продовжує Ольга Дивоняк. - Наприклад, зі збільшенням шийних лімфовузлів або слинно-кам'яною хворобою. Лікування тоді зовсім інше.

Тому при появі перших симптомів недуги не варто зволікати. Потрібно якнайшвидше викликати дільничного педіатра. Можна дати дитині жарознижувальне. Наприклад, “Парацетамол” або “Ібупрофен” у таблетках або сиропах. Подальше лікування призначить лікар.

Паротитна інфекція не така заразна, як кір чи вітряна віспа, - підсумовує інфекціоніст. - Якщо при вітрянці дитина, яка не захворіла, контактує з хворим, вона неодмінно захворіє. При “свинці” така вірогідність значно нижча.

Основні симптоми “свинки”:
підвищення температури тіла до 38-39,5С
одно- або двобічне збільшення і набряк слинних залоз. Найчастіше - привушних
болючість у завушних ямках
помірна сухість у роті
головні болі, блювота (якщо це - паротитний менінгіт)
почервоніння, болючість і збільшення розмірів калитки, болючість яєчка (якщо це - орхіт)

 


 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
11:57 У Козівській лікарні тепер є отець-капелан 11:41 Як бізнес Тернопільщини може зменшити витрати на енергоресурси? (Прес-служба компанії Yasno) 11:22 У Бариші чоловік самовільно чистив потічок та отримав кримінальну справу 10:50 Героя дочекалися вдома: у Залозецькій громаді зустріли Віталія Заморського, який повернувся з полону play_circle_filled photo_camera Від читача 11:35 Сучасний кінологічний центр на Київщині: турбота про безпеку, а не «розкіш за бюджетні кошти» 10:07 56,9 млн збитків через знищені дерева: посадовців Бережанського лісгоспу підозрюють у службовій недбалості 09:33 Рятувальники показали відео пожежі в Бучацькій хлібопекарні: горіло 400 квадратів play_circle_filled photo_camera 09:00 Підтвердили загибель Героя з Тернопільщини Василя Шевчука, якого вважали зниклим безвісти 08:00 Tesla, який був у розшуку, зупинили патрульні в Тернополі за перевищення швидкості 22:00 Квітковий рай неподалік Теребовлі: в Деренівці розквітнуло лавандове поле play_circle_filled photo_camera 21:01 До 30 тис. грн на навчання від держави: хто може отримати ваучер, які професії доступні та де вчитись 20:30 Автівка припаркувалась біля пандуса і обмежила рух? Що робити у такому випадку 20:05 Пожежа у Бучачі: горить хлібопекарня. Що відомо? photo_camera 19:00 На Тернопільщині вводять обмеження руху для вантажівок 18:10 Багажник грошей за «непридатність»: судитимуть жителя Тернополя за неправомірну вигоду 17:26 Біля кооперативного коледжу ремонтують тротуар: знижують висоту бордюрів photo_camera 17:02 Річка Тайна потемніла, купа мертвої риби: підозрюють скиди з території спиртзаводу 16:24 Собака Беррі, який вистрибнув з палаючої квартири на 10 поверсі в Тернополі, не вижив play_circle_filled photo_camera 15:57 Муніципальна оренда житла: хто та коли може скористатись новою послугою 15:23 Випускникам Галицького коледжу вручили дипломи: як усе відбувалося photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up