Цього року в Тернопільській області відзначається ріст захворюваності на кір, зазначає завідувач відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики інфекційних захворювань ДУ “Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України” Марія Павельєва.
Випадки кору медики реєструють у всіх адміністративних територіях. Немає такого району, де не реєстрували б випадків кору.
- В області реєструють спалахи кору, - зазначає епідеміолог. - З початку року їх було 61. Наразі відкритими залишається 15 спалахів. Спалахи в більшості пов'язані з організованими колективами — це і загальноосвітні школи, ліцеї, коледжі.
Питома вага дітей серед хворих на кір більша — їх 64%, 36% - це дорослі. Причини — низький рівень щеплень, зазначає епідеміолог.
- Серед дітей є хворі практично в усіх вікових групах, - розповідає лікар. - Наразі є біля ста дітей у віці до року, які хворіють, але вони не щеплені, бо їм немає ще 12 місяців. Є хворі і діти 5-9 років, 10-14, 15-17 років.
Але причина не лише у низькому рівні вакцинації.
- Є ще такий момент, що хоча ми маємо документально інформацію про те, що хтось щеплений двічі, хтось має одне щеплення, але перевірити ці документи — чи люди справді щеплені, чи це тільки записано про щеплення, - ми не можемо, бо пройшов певний час. В області 50% населення або нещеплені, або не мають даних про щеплення, не пам'ятають, чи вони робили щеплення. Це дорослі, студенти.
- Вакциною для щеплення дітей від кору відповідно до календаря профілактичних щеплень область забезпечена на 100%, - наголосила Марія Павельєва. - Крім наявного запасу вакцин в області, в грудні МОЗ відправило по Україні додатково ще й американські вакцини проти кору. Це вакцина проти кору, паротиту і краснухи, в кінці минулого тижня вона надійшла в область. Поки що вона ще не розподілена між районами, але згодом буде розподілена і направлена для щеплень.
Такому щепленню підлягають діти у віці 12 місяців і 6 років. Крім того щепленню підлягають діти, у яких з якихось причин були протерміновані ці щеплення або вони не були вакциновані — це діти старші 2-х і старші 7 років. Також в області ще проводять щеплення дорослим за медичними показами — наприклад, медичним працівникам. Якщо є вогнище кору, протягом 72 годин їм проводять щеплення за епідемічними показами. А також безкоштовно вакцинують дорослих з груп ризику - це військові, учасники ООС, студенти, освітяни і медики.
- Дорослі можуть щеплюватися цією вакциною, яка прийшла для щеплення дитячого населення, - пояснила обласний епідеміолог. - Ми маємо її залишки і можемо їх щеплювати. Але щеплення проводять за епідемічними показаннями. Наприклад, якщо це є організований колектив чи якщо є діти, які захворіли.
Кір будуть реєструвати і в наступному році, зазначає обласний епідеміолог. Та інтенсивність захворюваності мала би зменшуватися. І для цього є підстави.
- Для кору характерним є ріст захворюваності хвилями, - пояснює Марія Павельєва. - В нашій області хвиля триває з червня 2017 року. Відповідно, пік захворюваності припав на 2018. Звичайно, ще будуть реєструватися випадки кору, бо ще треба враховувати сезонність цієї інфекції. Тому і в 2019 році ще будемо реєструвати кір. Але очікуємо, що кількість хворих на це захворювання в 2019 році мала би зменшуватися.
Частина людей уже перехворіла, частина вакцинується, вакцини в області є достатньо, і зауважте, що все-таки діти в 12 місяців і 6 років охоплюють щепленнями. Рівень вакцинації серед дітей по області - в межах 70-78%. Якщо батьки зрозуміють, що дітей треба захистити, і іншого шляху немає, вони підуть і імунізують свою дитину.
Єдиним захистом від хвороби є імунізація, зазначають медики.
Довідка Кір – небезпечне і дуже заразне вірусне захворювання, ліків від якого не існує, а ускладнення цієї хвороби можуть призвести до смертельних наслідків. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору - тільки вакцинація. Діти і дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, знаходяться у зоні ризику. Для вироблення колективного імунітету необхідно, щоб рівень вакцинації досягав 95-98%.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер