Уляна Супрун порадила, що треба зробити до зачаття дитини

Уляна Супрун порадила, що треба зробити до зачаття дитини

Планувати вагітність, готуватися до зачаття і консультуватися з лікарем, а не шукати порад в інтернеті закликає майбутніх батьків в.о. Міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.

"Ви наважилися народити дитину. Не так страшно народжувати, як читати форуми про вагітність і пологи. Ми закликаємо майбутніх батьків планувати вагітність, готуватися до зачаття і консультуватися з лікарем, а не шукати порад в інтернеті. Наводимо план дій із підготовки", написала Уляна Супрун на своїй сторінці у Фейсбук.

Здайте загальний аналіз крові

Це безкоштовно. Здавати аналіз крові потрібно час від часу всім. Це дозволить виявити запальні процеси чи анемію і призначити додаткові обстеження та лікування.

Варто дізнатися групу крові обох батьків, зокрема, резус-фактор. Резуc фактор — це наявність певного білка на поверхні еритроцитів. Якщо група крові Rh- — значить білка немає та імунна система його ніколи не бачила. Не панікуйте: якщо в батька кров Rh+, а в матері Rh-, то не обов’язково в дитини буде Rh+ (батько може бути Rh+/Rh-).

Під час вагітності кров матері і дитини не контактують і не змішуються, тож імунна система матері не бачить резус-антиген дитини і не реагує на нього. Якщо немає крововиливів чи історії переривання вагітності, попередніх вагітностей і народження резус-позитивної дитини, позаматкової вагітності — до пологів все має бути гаразд.

Під час пологів кров матері і дитини можуть контактувати, і наступні вагітності можуть бути ускладнені. Наявність анти-резус антитіл можна перевірити, і якщо їх немає, під час вагітності, то одразу після пологів вводять, Rh-імуноглобулін, який запобігає формуванню в матері імунної реакції. Якщо він уже є, то, на жаль, лікування не допоможе. Але наразі запам’ятайте: варто знати групу крові, але не варто перейматися. 

Пройдіть діагностику інфекційних хвороб

Обом партнерам слід пройти аналізи на сифіліс, ВІЛ, гепатиту С, герпес та наявність імунітету до гепатиту В, токсоплазмозу, кору. Перевіряти відсутність хвороб, що передаються статевим шляхом, перед переходом із захищеного презервативом сексу до незахищеного — правильна практика. Зробіть це незалежно від планів щодо батьківства. 

Навіть якщо у вас немає імунітету до токсоплазм, і є кіт (коти — це одна із ланок життєвого циклу токсоплазми, збудника небезпечної для плода інфекції), не варто його віддавати в притулок. Джерелом токсоплазмозу для людини є непросмажене чи солоне м’ясо, а не котячі фекалії. 

Оновіть чи зробіть щеплення

▪ Інфекційні захворювання під час вагітності — значний ризик для фізичного та розумового розвитку дитини. Не всі щеплення можна робити під час вагітності. 

▪ Якщо ви не хворіли на вітрянку, краще зробіть щеплення до зачаття дитини. Якщо один із партнерів носій вірусу гепатиту В, то іншому слід пройти вакцинацію. 

▪ Щеплення проти правця і дифтерії слід робити кожні десять років.

▪ Перевірте антитіла до кору, і за потреби, оновіть вакцинацію, перш ніж завагітніти. Нагадуємо, що більше немає вікових обмежень на вакцинацію проти кору. Кір, свинка та краснуха — загроза для плоду.

▪ Під час вагітності можна і треба робити щеплення від грипу. Набутий імунітет стане в пригоді і новонародженій дитині, адже антитіла можуть передаватися від матері до дитини.

Покиньте курити, споживати алкоголь та наркотики

▪ Це стосується обох майбутніх батьків. Всі ці сполуки псують життєздатність яйцеклітини, сперматозоїдів і їхню якість. 

В Британії 13% випадків складнощів із зачаттям пов’язують з активним і пасивним курінням матері. Відмова від куріння покращує фертильність. Куріння батька знижує кількість активних сперматозоїдів на 14-17% і впливає на фертильність майбутньої дитини. Плід жінки, що курить тютюн чи канабіс, має менші розміри та вагу. Куріння канабісу під час вагітності заборонене і може викликати вади розвитку плоду. 

▪ Переконайтеся, що ви не контактуєте з токсичними сполуками на робочому місці. 

▪ Алкоголь та наркотики також викликають вади розвитку плоду і можуть погіршувати фізичний та розумовий розвиток уже народженої дитини. 

Розберіться з хронічними захворюваннями та ліками

Наприклад, ви можете жити із гіпертонією, клінічною депресією чи гіпотиреозом і не знати про це. Хронічні хвороби можуть впливати не лише на якість життя, а на фертильність і перебіг вагітності. При цьому, хронічні хвороби не означають, що не можна народжувати дітей. 

Низка ліків заборонена під час вагітності. Ви маєте завчасно проконсультуватися з лікарем щодо корекції лікувального плану. Не прописуйте собі ліки чи добавки — низка БАДів на основі трав може шкодити фертильності чи вагітності. Пам’ятайте про історію з популярним в 1950-60ті заспокійливим талідомідом, який виявився тератогеном і призвів до народження дітей з суттєвими вадами розвитку. 

Нормалізуйте вагу

Це важливо як для жінок, такі чоловіків. Нормальна вага — це індекс маси тіла (ІМТ) більший за 18,5 та менший за 25. Ожиріння (ІМТ понад 30) часто пов’язане із синдромом полікистозних яєчників, а той — зі складнощами фертильності. Це не причинно-наслідковий зв’язок, це асоційованість — і те, і друге трапляється частіше в купі, ніж окремо.  
Щоб розрахувати індекс маси тіла, треба свою масу (кг) поділити на зріст2 (м).

Жінки з нормальною вагою рідше потребують кесарського розтину під час пологів. 

Недостатня вага жінки та жирові запаси, менші за 11% — це передумова порушення менструального циклу чи його припинення. Це називається аменорея: немає менструації, не можна завагітніти. Буває і таке, що менструації пропадають, і пара перестає дбати про контрацепцію, що може закінчитися неочікуваною вагітністю. Особливо аменорея загрожує атлеткам і танцівницям — жінками, які багато тренуються і недостатньо харчуються з метою контролю ваги. 

В чоловіків абдомінальний жир (живіт) також погіршує батьківські перспективи у кілька способів. Один із них — дія ферменту ароматази в жировій тканині. Цей фермент перетворює чоловічий гормон тестостерон на жіночий естроген. В субфертильних чоловіків схуднення покращує шанси зачати дитину. 

Для нормалізації ваги переконайтеся в тому, що ви не їсте енергетично-насичених продуктів (як-то солодощі, великі обсяги алкоголю, смажені страви), що у вас немає гормональних порушень, розладів харчової поведінки (булімія, анорексія) та достатня фізична активність.

Не треба “сідати на дієту 500 кілокалорій” — цим ви лише виснажите свої запаси мікроелементів та вітамінів, а також психіку. Почніть з того, що приберете з раціону шкідливі продукти, додасте корисні (рибу, бобові, овочі, ягоди, насіння) та перевірите стан щитоподібної залози.

Перевірте стан щитоподібної залози

Проблеми із щитоподібною залозою як нестача гормонів, так і їх надлишок можуть призводити до ускладнення вагітності, пре-еклампсії, передчасного народження чи навіть вад розвитку. Якщо бракує гормонів щитоподібної залози, вагітність може і не настати.

Тому при плануванні вагітності слід перевірити рівень гормонів (перший аналіз — це рівень тиреотропного гормону) та пройти обстеження в ендокринолога. Якщо ви приймаєте ліки, наприклад, при автоімунному тироїдіті, можливо, потрібно скорегувати дозу гормонів на період вагітності та годування грудьми. Ендокринолог також призначить добавки йоду за потреби. 

Пийте потрібні вітаміни

▪ Потрібна фолієва кислота (вітамін В9). Почніть пити її за три місяці до запланованого зачаття, і не припиняйте до 12 тижня вагітності. Це — головний вітамін профілактики вад розвитку плоду. Рекомендована кількість — 400 мкг/добу. Фолієва кислота міститься в зелених овочах, шпинаті та печінці. 

▪ Веганкам чи людям із хворобами кишківника чи печінки можуть знадобитися добавки вітаміну В12. В разі анемії, в залежності від її причини, можуть бути потрібні добавки заліза, вітаміну В12, або лікування шлунку або печінки. 

▪ Низка робіт показала користь вітаміну Е перед зачаттям. Він запобігає вільнорадикальним процесам у фолікулах та сперматозоїдах. Втім, докази користі добавок вітаміну Е посередньої якості, а уже вагітним жінкам не рекомендовані добавки вітаміну Е. 

▪ Чоловікам стануть в пригоді волоські горіхи, насіння гарбуза та арахіс. Це джерела цинку — мікроелементу, потрібного для сперматогенезу.

▪ Мультивітаміні потрібні передусім жінкам в країнах із низьким доходом, де є суттєвий ризик недостатнього харчування, одноманітного бідного раціону. Там мультивітаміни суттєво знижують ризик народження дитини з малою вагою (менше, ніж 2500 грамів) та передчасного народження. Якщо ваш раціон був і є повноцінним, приймати мультивітаміни не обов’язково. 

Пройдіть огляд у гінеколога

Зробіть УЗД органів малого таза та цитологічне дослідження цервікального каналу. Це слід робити кожні 1-2 роки.

Перевірте примордіальні фолікули, стан ендометрію, обговоріть з лікарем тривалість циклу. Ви можете не планувати поки дітей, але вагатися під тиском нагадувать на цокання годинника. Тому варто дізнатися про стан своїх фолікулярних запасів — потенційну кількість яйцеклітин, що можуть пройти овуляцію (дозрівання) упродовж життя.

Фолікулярні запаси в усіх різні. Кількість примордіальних фолікулів можна побачити на УЗД в першій половині циклу, і збагнути чи є час для відкладання вагітності, чи варто вдатися до допоміжних репродуктивних технологій. Розібратися з цим питанням допоможе і рівень антимюлерівського гормону.

Синдром полікистозних яєчників чи ендометріоз можуть знижувати фертильність. Часто ми боїмося йти до лікаря. Раптом там щось погане, і затягуємо лікування. Але тільки лікар може призначити лікування та наблизити обріяну вагітність. Нарешті, тільки регулярні обстеження (та вакцинація від папіломавірусу людини) можуть запобігти раку шийки матки.

Чоловікам не завадить пройти обстеження в уролога, особливо якщо є дискомфорт із сечовипусканням або часткова еректильна дисфункція. 

Не перейматися, якщо вагітність не настала в перший же цикл

Більшість здорових фертильних пар можуть зачати упродовж 6-12 місяців. Жінкам, старшим за 35 років, може знадобитися вдвічі більше часу. За різними даними, 78-82% жінок 35-40 років можуть завагітніти протягом року. У 24-34 роки такий шанс становить 84%.

Максимальна ймовірність зачаття буде в разі незахищеного сексу тричі на тиждень за тиждень до ймовірної овуляції та під час неї. Час настання овуляції в усіх різний, і з віком овуляція може наставати пізніше. 

 

Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (2)
  • тарас

    можливо ця супрун не знає, що для того щоб завагітніти треба вийти на вулицю і чіпатись до різних мужиків
  • тарас

    а ця супрун що гінеколог
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:20 Десяток – і за 82 гривні! Ми порівняли ціни на яйця в магазинах та на ринку photo_camera 15:45 Фонд держмайна України виставляє на приватизацію ще два спиртзаводи Тернопільщини 15:02 У Тернополі зіткнулися бус і вантажівка: є постраждалий 14:36 Житель Чортківщини незаконно отримав допомогу як переселенець Від читача 11:06 Мобільний додаток "Параюристи" - гарантована правова допомога 14:00 Просять від 50 до 250 грн за кілограм. Які гриби продають на стихійних ринках і чи безпечні вони? 13:15 На вулиці Підволочиське шосе не розминулися Opel та Audi A4: один водій у лікарні 12:41 ФК «Шахтар» профінансує лікування легендарного морпіха з Тернополя Михайла Діанова 12:03 Готуємось до зими: скільки коштують обігрівачі у Тернополі. Ми порівняли ціни photo_camera 11:25 Відважний син України: на Донеччині загинув випускник ЗУНУ Роман Огороднік 11:02 У громаді біля Тернополя продовжили час продажу алкоголю 10:17 За інформацію про зниклого на війні чоловіка жінка з Тернопільщини віддала шахраям 10 000 гривень 09:35 За останню добу ковід забрав життя чоловіка з Чортківського району 08:55 Під час повітряної тривоги ворог завдав удару по сусідній з Тернопільщиною області 08:01 Сьогодні, 6 жовтня: День помічника лікаря 21:02 Дощі та любов: які три знаки Зодіаку поринуть в кохання цієї осені 20:32 Війна забирає найкращих… В боях на Херсонщині загинув тернополянин Віталій Стадник 20:00 Сам просився в армію і на передову! Історія тернопільського артилериста 19:09 Як бути здоровим дітям епохи гаджетів? Радить ортопед Іван Пригара photo_camera 18:08 В Українському домі відбудуться сімейні заходи з нагоди офіційного відкриття «ТатоHub» у Тернополі (ПРОГРАМА СВЯТА)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up