Задавнені неліковані венеричні хвороби можуть спричинити інвалідність майбутніх дітей та наробити ще чимало біди.
Захворювання на гонорею і сифіліс не такі страшні, як ускладнення від цих недуг. Приміром, гонококова інфекція спричиняє безпліддя, непрохідність маткових труб, у чоловіків — хронічне запалення простати, кажуть фахівці.
Часто приходять бізнесмени
Хворі із задавненими формами сифілісу і гонореї потрапляють в обласний шкірвендиспансер щотижня. А загалом за 8 місяців в нашій області виявили 86 випадків сифілісу, 164 випадки гонореї, каже головний лікар обласного шкірно-венерологічного диспансеру Олександр Хара. Причому тепер частіше почали звертатися на діагностику матеріально забезпечені люди, які хвилюються за своє здоров’я після випадкових контактів. Та все ж основна частина пацієнтів — молодь після 18 років.
— Натомість школярів і учнів ПТУ тепер до нас потрапляє значно менше, — констатує Олександр Хара. — Але загалом тривожність є, бо ж сексуальна активність не знизилася. Боюся, що наші діти переключилися із сексу на інші стимулятори, наприклад, наркотики.
Лікар пригадує, що колись була просто епідемія венеричних захворювань серед молоді. Медики, пригадує лікар, навіть палати жартома називали “8-А” і “9-Б”.
Тепер лікарі почали реєструвати побутовий сифіліс, хоча таких випадків не було кілька років. Нещодавно навіть немовля потрапило в диспансер із таким діагнозом. Заразилося воно від матері.
— У хлопчика впала соска, мама її облизала і знову дала дитині, — пригадує випадок лікар. — Збудник хвороби залишився на сосці. У ротику хлопчика з часом з’явилися виразки.
Проте загалом діагностувати сифіліс і гонорею самостійно нелегко, наголосив медик, бо тепер ці хвороби часто протікають без будь-яких симптомів. А якщо людину нічого особливо не турбує, вона й не б’є на сполох і продовжує звичне статеве життя. До того ж, у жінок гонорея традиційно протікає у “стертій” формі.
— Деякі жінки можуть не відчувати змін, а тому інфікувати всіх, хто потрапляє до них в ліжко, — зазначає лікар. — Натомість чоловіки можуть відчувати різкий біль при сечовипусканні, а тому значно швидше звертаються до спеціаліста. Проте останнім часом стерті форми гонореї зустрічаються і в чоловіків.
Гонорея, як в чоловіків, так і в жінок насамперед спричиняє запалення сечовивідного каналу. Оскільки в жінок він коротший, то інфекції “ніде розгулятися” — її змиває сечею, відтак різких ріжучих болей жінка не відчуває.
Ранки на очах
Сифіліс — підступніший, бо проявляється через 3-4 тижні після зараження. Перший сигнал — поява виразки на статевому органі. Та хворий може її і не помітити, адже така ранка не болить і не свербить. Особливо важко її розгледіти в ротовій порожнині, вагіні чи в задньому проході.
— З’являється виразка саме в тому місці, куди потрапила інфекція, — наголошує головний лікар. — Оскільки часто люди вважають, що кожен орган є статевим, то лікарі виявляють ранки у роті, на очах, під молочними залозами, пахвами, біля ануса.
Лікар пригадав, як в диспансер потрапив чоловік із сифілісною виразкою на щоці.
— Він голився і випадково порізався лезом, — пояснює лікар. — А знайома вирішила втішити його, пристрасно поцілувавши саме в місце порізу.
Тож стовідсотково вберегтися від сифілісу дуже важко, бо жодних засобів індивідуального захисту не існує, наголошує лікар.
— Найкраще — не ділити ліжко з людиною, в якій ви не впевнені, — радить Олександр Хара. — Бо тут не допоможе ні презерватив, ні навіть протигаз...
Діти гинуть після народження
Найгірше, коли інфіковані люди, нічого не підозрюючи, приносять хворобу додому.
— Якось один чоловік доводив дружині, що підхопив сифіліс, коли міряв штани на ринку секонд-хенд, — пригадав лікар. — Звичайно, це дурниця, але дружина повірила.
Це подружжя вчасно виявило проблему і почало лікування, але часто трапляється, що хворобу “запускають” і згодом бувають страшні наслідки.
— До нас щотижня, а інколи і щодня потрапляють люди із задавненою формою венеричної недуги, — констатує лікар. — Проте значну кількість ускладнень від таких хвороб вилікувати неможливо. Приміром, запущена гонококова інфекція стає причиною безпліддя, непрохідності маткових труб. У чоловіків вона також спричиняє безпліддя, хронічне запалення простати.
— Жінки стають на облік в жіночій консультації під час вагітності і часто лише тоді з’ясовують, що в них венерична хвороба, — зауважує пан Хара. — Проте значна кількість жінок тепер не працює, ставати на облік вони не хочуть. Сифіліс тоді виявляють аж уі пологовому.
Щороку в Україні реєструють 50-60 випадків вродженого сифілісу. Збудника хвороби лікарі знищують, а от порушення розвитку — ні. Відтак або плід завмирає ще в утробі, або хворі дітки гинуть відразу після народження.
— Такі діти можуть народитися сліпими, глухими, із порушеннями в кістках, — констатує Олександр Хара. — Тож якщо вчасно не почати лікування, інвалідність і травма на все життя їм забезпечені.
І все ж, якщо звернутися до справжніх фахівців вчасно, не займатися самолікуванням або ж слухати порад знайомих, то і гонорею, і сифіліс можна вилікувати швидко.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер