Віруси: воювати чи миритися?

Віруси: воювати чи миритися?
Люди і віруси впродовж еволюції навчилися жити разом. Навіть часом допомагають одне одному. Проте боротися з деякими збудниками ми ще не навчилися.

- Якби це сталося не зі мною, міг би й не повірити, - каже Олексій Козак. – Адже вранці я почувався абсолютно здоровим, а через кілька годин лежав у лікарні під крапельницею!

Тернополянин каже, що того дня звично поснідав і пішов на роботу. Дорогою почав відчувати нудоту. Поки дійшов до офісу, почалися блювота, пронос. Піднялася температура. Через деякий час почала турбувати слабкість у тілі.

- Звісно, я стривожився, - пригадує чоловік. – До того ж, на сніданок їв домашню тушківку, тому переживав, аби це не був ботулізм. Мої тривоги розділили і лікарі швидкої, яких викликали співробітники. Медики відвезли мене в інфекційну лікарню. Там відразу почали виводити токсини з організму.

Відео дня
> Уже під вечір чоловікові стало легше, а за три дні його відпустили додому. Аналізи показали, що в Олексія Козака була ротавірусна інфекція. Цю недугу ще називають кишковим грипом. Збудник – ротавірус дійсно викликає жар, нудоту, блювоту. Медики таке успішно лікують. Утім, людина впродовж історії співмешкає із набагато небезпечнішими вірусами, причому вони здатні швидко змінюватися, наголошує професор, завкафедри імунології та алергології медуніверситету Ігор Господарський

- Проте впадати у паніку не варто, - додає він. – Треба лише мати правильну інформацію про віруси і знати, як із ними мирно співжити…

Антибіотики всюди!

Щоб діагностувати вірус, необхідно мати спеціальні тест-системи. Причому у деяких випадках, аби гарантовано відповісти на запитання про наявність вірусу в організмі та його активність, треба використовувати кілька різних методів діагностики одночасно.

- Уже є методики, які дозволяють визначити наявність чи відсутність певного вірусу, - каже фахівець. – Однак у певних випадках довести причетність того чи іншого вірусу до розвитку проявів хвороби буває досить складно.

У ході еволюції склалося так, що людина успішно співіснує з деякими вірусами. Наприклад, інфікування вірусом герпесу І типу зазвичай відбувається у ранньому дитинстві. Цей збудник мирно живе в організмі доти, поки нормально функціонує його імунна система. Більше того, на стримуванні даного вірусу відточують свої вміння лейкоцити, які здійснюють протипухлинний нагляд. Тобто - вишукують і знищують онкоклітини, стверджує лікар.

- Щоб довести, що той вірус герпесу почав шкодити організму, треба провести дослідження на виявлення так званих гострофазових тіл - імуноглобулінів класу М, - продовжує співрозмовник. – Згодом – визначити генетичний матеріал (ДНК) збудника у крові, слині чи спинномозковій рідині людини. Так можна виявити місця, де в нормі вірус не має жити і розмножуватися. Відтак медики призначають лікування. Але часто віруси "перемагати" доволі тяжко.

Фахівці нині говорять про бум нових вірусів. Але про появу досі невідомих збудників хвороб не йдеться, наголошує пан Господарський. Просто в силу різних причин віруси, які були раніше нейтральними щодо людини, стають доволі небезпечними.

{photo_gallery id=593|}

- Один із дуже важливих факторів захисту організму – нормальна мікрофлора, яка живе на слизових оболонках і шкірі людини, - вважає професор. – Бездумне вживання чи навіть зловживання антибіотиками призводить до порушень у складі мікрофлори. І це – на тлі техногенних змін, наприклад, аварій, екологічних катастроф. Тож ми – у подвійній небезпеці!

Нині важко знайти людину, яка бодай раз на рік не приймала б антибіотики. Уже є діти, які проходять по 3-6 курсів антибіотикотерапії на рік. Лише якоюсь мірою винні у цьому лікарі, які надто перестраховуються. Значно більше шкоди, на думку Ігоря Господарського, завдає самолікування.

- Україна – одна з небагатьох країн, де можна вільно купити антибіотики, - розповідає медик. – Я вважаю це злочином. Так, таблетки від головного болю, кашлю чи спазмів у животі можна продавати без рецепту, але ввести такий відпуск гормональних засобів та антибіотиків – священий обов’язок Мінохоронздоров’я.

Тест-систем немає

Учені, як каже професор, виявили за 10-15 років величезну кількість вірусів, які досі були невідомими: бока-, метапневмо-, коронавіруси тощо.

- Ці віруси не викликають хвороб із чітко вираженими симптомами, - продовжує фахівець. – Клінічно встановити діагноз практично неможливо, а для лабораторного діагнозу поки що немає відповідних тест-систем. Тож, коли ми маємо кілька випадків зі схожим перебігом недуги, то можемо лише припустити, що йдеться про наявність певного інфекційного захворювання.

Довести щось, як він стверджує, можна лише методом виключення: якщо ми шукаємо певні збудники і їх не виявляємо, то починаємо підозрювати наявність "нових" вірусів. Але чітко сказати, про який саме збудник йдеться, важко або майже неможливо. Із ретровірусами - ще складніше.    

- Це так звані РНК-віруси. Вони не мають основного носія генетичної інформації, тобто ДНК, дезоксирибонуклеїнової кислоти, - пояснює він. - Тож, аби розмножуватися, використовують ДНК клітини-господаря, кожного разу переписуючи свої життєві дані.

При цьому, як каже наш співрозмовник, вони змушують ту клітину працювати на себе. Проте виявити таку переписану вірусом інформацію – дуже важко.

- Класичний приклад ретровірусу – вірус імунодефіциту людини, - пояснює пан Господарський. – Пригадайте, скільки потрібно було часу, щоб його індифікувати, аби створити достатньо надійні тест-системи, аби цей вірус знаходити, підтверджувати факт зараження та розмноження вірусу в організмі.

Визначити складно

Нині ще не існує 100-відсоткових моделей для відтворення життєвого циклу ретровірусів. Тому, на його думку, досі зустрічається багато скептиків, які кажуть, що такі інфекції вигадали фармацевтичні фірми та лікарі, аби лише заробляти гроші і тримати людство в покорі.

- Тому сказати чітко, що ті спорадичні випадки важких інфекцій, які виникали у різних регіонах України влітку, спричинили ретровірусні інфекції, неможливо, - вважає він. – Заяви деяких медиків це – більше гіпотеза, ніж факт. Як на мене, швидше причина - у вірусах, які досі себе просто так яскраво не проявляли.

Симптоми недуг, як він каже, тоді дійсно можуть не вписуватися у типові клінічні картини усім відомих інфекцій. Інший варіант – стерта картина “старих” вірусних інфекцій. Адже має значення не лише природа збудника, а й особистісна реакція організму хворого на вторгнення вірусу. 

- Скажімо, при звичайному грипі, як тільки відбувається зміна реактивності організму людини, сама недуга, її перебіг змінюється до невпізнання, - ілюструє медик. – Грип в ослабленої людини, пацієнта, якому вводили ліки, що послаблюють імунітет, або хворого на рак – наче різні хвороби.

Грип у таких пацієнтів може протікати мляво, без гарячки. Словом, картина буде настільки стертою, що дехто й припустити не зможе, що йдеться про грип.

- На Львівщині цього літа зафіксували збільшення кількості випадків менінгіту - запалення м'яких оболонок навколо головного і спинного мозку, - продовжує медик. – Це й спричинило розмови про новий вірус. Але навіть звичайні респіраторні віруси можуть викликати подразнення зовнішніх оболонок головного мозку. До менінгіту у таких випадках теж може дійти.

Лікар додав, що банальні віруси з групи герпесів також часто викликають таке ускладння, як енцефаліт - група захворювань, які характеризуються запаленням глибоких структур головного мозку.

Тепло – не завада

- Фактично, завдавати таких уражень здатна більшість відомих вірусів, - каже Ігор Господарський. – Причому сезон значення не має. Є ціла низка збудників, які, навпаки, стають активнішими у теплу пору року. Існують навіть поняття “літній грип”, “вірусна міалгія” (больові відчуття у м'язах і суглобах – прим. ред.). Від температури за вікном симптоми цих недугів прямо не залежать.

Кишковий грип, тобто ротавірус, також активізується у теплу пору року (див. довідку – прим. ред.). Те саме стосується ентеровірусів, які теж спричиняють важкі розлади травлення.

- Не варто забувати, що частина вірусів постійно перебуває в нашому організмі, - продовжує фахівець. – І наша неправильна поведінка може їх "розбудити". Розігрівшись і випивши холодного, ми спричиняємо тимчасовий "імунопараліч" у верхніх дихальних шляхах. Організм при цьому не зможе протистояти збудникам хвороб. Наприклад, аденовірусам, які "мешкають" у горлі.

Прокидаються у таких випадках, як каже лікар, не лише віруси, а й бактерії. Відтак маємо ангіну чи гостру респіраторно-вірусну інфекцію (ГРВІ). Правильний спосіб життя, повноцінне харчування та загартування організму – єдий шлях до здоров’я, підсумовує наш співрозмовник.

Довідка

Ентеровірусна хвороба - велика група інфекційних захворювань, які об'єднує однаковий механізм зараження та здатність збудників протягом тривалого часу виживати в навколишньому середовищі. Вона має весняно-осінню сезонність. Нараховується понад 70 типів збудників. Резервуаром і джерелом інфекції є хвора людина або вірусоносій. Механізм передачі - фекально-оральний, повітряно-крапельний. Чинники передачі – вода, овочі, руки, іграшки тощо. Хворіють переважно діти та люди молодого віку. Вакцинація не розроблена.
 
Ротавірусна інфекція - гостре вірусне захворювання, яке характеризується проносами, блюванням, слабкістю, підвищенням температури тіла. Щороку в Україні реєструють близько 54000 діарейних захворювань. Симптоми з боку шлунково-кишкового тракту зазвичай зникають через 3-7 днів.

УВАГА! Препарати із парацетамолом коштують нині в аптеках близько 50 грн/упаковка (для гарячого пиття), засоби від нежитю – від 15 грн/пляшечка, пертусин (від кашлю) – від 3,20 грн/50 мл. Вітаміни "Енергін" (лікарі часто призначають їх після інфекційних недуг, аби підсилити організм) тягнуть близько 50 грн (15 капсул).

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous
    Дякую Ігорю Господарському. Більше ніхто із фахівців не погоджувався говорити про таку складну тему!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
11:03 Міст в дірках і тріщить по швах, а ремонт зупинили photo_camera 10:25 На Чортківщині потяг травмував 68-річну жінку 10:00 Терапевтичний сад відкрили в парку «Сопільче» photo_camera 09:30 Майже 50 тисяч гривень видурив шахрай у жінки з Чортківщини, прикидаючись працівником банку Від читача 09:00 Просимо всіх не байдужих,підписати петицію нашому Герою(посмертно) 09:00 На війні загинули Захисники з Тернопільщини Назар Бойко та Михайло Підгребя 08:00 НБУ підвищив курс долара і знизив курс євро 21:50 BMW мчав зі швидкістю 174 км/год в населеному пункті 21:00 Історик «Хорват»: охороняв небо Тернополя, тепер на передовій photo_camera 20:00 300 доларів за відстрочку: судили головного спеціаліста мобілізаційного відділення 19:00 У Зарваниці відбудеться загальноукраїнська проща 18:15 На Тернопільщині оголосили штормове попередження через грози і шквали 18:00 «Маємо боротися за тих, чия доля невідома». Акцію-нагадування провели у Тернополі 17:00 Четверо випускників Чорткова отримають грошова винагороди за високі результати НМТ-2025 16:02 Збили велосипедистку на Збаразькій 15:00 Сформували календар матчів на сезон 2025/26: коли гратиме тернопільська «Нива» 14:00 Позбавлений права керування на 7 років знову сів за кермо — інцидент на Шумщині 13:00 Музей в Тернополі отримав цінну ікону, яку намагалися незаконно вивезти з України 12:00 Укрзалізниця розширює перелік поїздів із жіночими купе 11:15 Одружився захисник «Азовсталі» Михайло Діанов
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up