Як відрізнити підроблені ліки від справжніх

Як відрізнити підроблені ліки від справжніх
Ринок фармацевтичної продукції України дедалі більше наповнюється лікарськими засобами. Завойовують рятівні пігулки й вітчизняний медіапростір. “Купіть помічий засіб від важкості в шлунку”, “Спробуйте дієву мікстуру від схуднення” – закликають в рекламних роликах телезірки.

Нестачі у медичній продукції нині немає. Люди вже й забули ті часи, коли медикаменти були в дефіциті. Але ще у трактаті ”Аюрведа” ескулапи застерігали:” Ліки в руках знаючої людини – напій безсмертя і життя, в руках неука - вогонь і меч”.
50-річна пані Марія багато років страждала від болю в спині. Лікарі наполягали на операції, але жінка боялася оперативного втручання. Тому  “рятувалася” знеболювальними,  які купувала в аптеці біля дому. Та якось ліки не допомогли. Вона випила спочатку одну, а потім другу таблетку, але полегшення годі було чекати. Наступного дня сусідка порадила пані Марії піти в Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів. Мовляв, з нею вже  траплявся подібний випадок - провізор тоді продала їй протерміновані ліки. У регіональній інспекції, куди пані Марія віднесла таблетки, їй пояснили, що ліки, які вона приймала – фальсифікат. І порадили купити інший препарат.
Про те, як не придбати в якості ліків для себе чи рідних фальсифікат і як захиститися від неякісних та незареєстрованих лікарських засобів, розповідає начальник Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів в Тернопільській області Галина Криницька.
Ще в Давньому Римі радили не втрачати пильність
Охарактеризуйте, будь ласка, з точки зору фармацевта, саме поняття –  фальсифікат?
Насамперед хочу зауважити, що людство ще з древніх часів надавало особливого значення якості ліків. Наприклад, у документах, датованих ще IV ст. до н. e., знаходимо відомості про небезпеку, яку  несуть фальсифіковані лікарські засоби. А в І ст. н. е.  давньоримський лікар Діоскорид радив бути дуже уважними щодо вживання  таких ліків і навіть давав поради, як їх виявити. Фальсифіковані лікарські засоби – це препарати, які навмисне неправильно промарковані щодо ідентичності та назви виробника. Вони можуть містити діючі речовини у відповідному або невідповідному складі, можуть бути без активних речовин, що ми спостерігаємо найчастіше, з недостатньою їх кількістю або в підробленій упаковці. У будь-якому випадку — це навмисне і свідоме незаконне виробництво, розповсюдження, постачання та продаж ліків з метою одержання прибутку. Як правило, підроблені ліки за якістю, безпекою та ефективністю не є рівноцінними оригінальним аналогам. Навіть коли вони мають належну якість або містять необхідну кількість активної речовини, їхнє виробництво і розповсюдження перебувають поза сферою діяльності контролюючих органів. Тому  важко виявити будь-які приховані дефекти цих препаратів та побічні ефекти при їх застосуванні, а отже, своєчасно вжити дієвих заходів щодо вилучення їх з обігу. Такі ліки можуть ввозити контрабандним шляхом або їх виробляють просто на місцях великі підприємства, оснащені найсучаснішим обладнанням. Трапляються випадки, коли їх виготовляє некваліфікований персонал на невеликих, і до того ж  погано оснащених підприємствах.
Таблетки призвели до небажаної вагітності
Коли людина вживає такі ліки, вона може відчути, на смак чи  дотик, що це не оригінальний препарат?

Якщо людина почала приймати підроблені ліки, вона не відчуває полегшення так швидко, як належить, а в деяких випадках - зовсім його не відчуває. Інколи такі препарати завдають значної шкоди здоров’ю через підвищений вміст шкідливих речовин. Наприклад, помилкове або навмисне введення у фармацевтичні препарати діетиленгліколю може негативно впливати на центральну нервову систему, печінку і нирки та призводити до смерті від ниркової недостатності. Пригадую випадок з викраденими таблетками плацебо, що не містили активних речовин, а були продані як контрацептиви. Це призвело до небажаної вагітності жінок, які користувалися ними.
Виходить, фальсифікати є небезпечними для здоров’я?
Підроблені та субстандартні лікарські засоби в багатьох випадках справді небезпечні для здоров’я. До того ж, така ситуація підриває довіру громадськості до системи охорони здоров’я, постачальників легальних лікарських засобів, фармацевтичної промисловості та національних органів з контролю якості ліків. Невідповідне маркування із зазначенням легального виробника також може бути шкідливим для репутації та фінансового стану виробника, назва якого була незаконно використана на упаковці. Крім того, виробництво та обіг фальсифікованих лікарських засобів, як і будь-яка інша “тіньова” діяльність, завдає великих збитків державі та легальним суб’єктам фармацевтичного ринку.
“Продовжували” термін дії тестів
Хто несе відповідальність за те, аби медична продукція була безпечною, а не слугувала інструментом для вирішення бізнесових питань?
Основним фактором, який сприяє фальсифікації лікарських засобів, на мій погляд,  є недостатньо жорсткі міри покарання. Не передбачена законом й кримінальна відповідальність за такий вид ”діяльності”. Органом державного контролю в Україні, який покликаний вести боротьбу із ввезенням та виробництвом фальсифікованих і субстандартних ліків, є Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів МОЗ України з підпорядкованими їй державними інспекціями в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Державній інспекції підпорядкована Центральна лабораторія з аналізу якості лікарських засобів МОЗ України, територіальні інспекції також мають у своєму складі невеликі лабораторії. Завдяки роботі структур Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів за останні роки в Україні було зареєстровано декілька випадків виявлення фальсифікованих ліків імпортного і вітчизняного виробництва.
Чи не могли б ви проілюструвати сказане конкретним прикладом?
Нещодавно правоохоронними органами виявлено на одному із приватних складів у  м. Васильків Київської області виробництво, де у промисловому обсязі виробляли фальсифіковані лікарські засоби. До речі, це найбільше промислове виробництво фальсифікованих лікарських засобів на території України за часів незалежності. Замовники підробляли такі відомі та розрекламовані в ЗМІ лікарські засоби, як “Мезим”, “Фестал”, “Ефект”, “Стрепсілс”, “Флюколд”, “Дифлюкан”, “Кетанов”, “Лінекс”, “Омез”, “Гепабене”, “Доларен”, “Колдфлю”, “Алфлутоп”, “Бактисубтил”, “Зестра”, “Лоринден А” (мазь). Окрім того, зловмисники підробляли маркування тестів на вагітність “ПАНІ”, «продовжуючи» термін їхньої дії. Державна інспекція з контролю якості лікарських засобів МОЗ України оперативно вилучила з обігу фальсифіковані ліки, які вироблялися в підпільному цеху та вжила негайних заходів для виявлення шляхів їх розповсюдження. Добре, що частину виявлених фальсифікованих лікарських засобів інспектори Держлікінспекції вилучили з обігу ще до викриття цього підпільного виробництва. Зокрема, фахівцями Держлікінспекції було вилучено з обігу в якості фальсифікованих кілька лікарських засобів: дві серії “Омезу”, дві “Мезиму-форте”, “Кетанову” та “Доларен” у таблетках.
Про підробку може свідчити ціна

Що нині повинен знати споживач, щоб не обпектися?
Дуже не хотілося б, щоб люди, налякані загрозою фальсифікації, почали відмовлятися від будь-яких ліків. Гадаю, що суттєво зменшити ризик використання підроблених ліків допоможуть деякі поради: ліки необхідно купувати в аптеках, а не на ринках, з рук, навіть у лікарів і медсестер. Другий момент – підозріло низька ціна ліків може свідчити про підробку. Якщо колір, розмір, смак, запах, упаковка і маркування ліків, які ви придбали, відрізняються від тих, що ви приймали раніше, це може свідчити про те, що вони фальсифіковані або субстандартні. Відсутність ефекту або незвичайний ефект після застосування ліків також може свідчити про фальсифікацію або невідповідну якість. Якщо у вас виникла підозра щодо якості та тотожності ліків, обов’язково звертайтеся до Держінспекції з контролю якості лікарських засобів в Тернопільській області. У нас є всі технічні можливості для проведення лабораторної перевірки. Якщо факти фальсифікації підтвердяться, такі звернення будуть офіційною підставою для проведення державною інспекцією спеціальних розслідувань щодо шляхів поширення цих медикаментів, визначення відповідної міри покарання щодо виробників і реалізаторів фальсифікованих препаратів та вилучення їх з обігу.

Лариса ЛУКАЩУК


Довідка
Звертатися в Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів в Тернопільській області можна  за тел. (0352) 25-08-59, 52-67-57 чи за адресою: м. Тернопіль, вул. Бродівська, 5.
 

Відео дня

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (13)
  • Anonymous
    Дешевше бути здоровим і старатись запобігати захворюванням. Профілактика від хвороб - корисна їжа, здоровий спосіб життя та позитивний настрій.
  • Anonymous
    В УКРАІНІ 95 % ЛІКІВ ПІДРОБНІ В УКРАІНІ 95 % СУДІВ ПРОДАЖНІ В УКРАІНІ 95% ПРОДУКТІВ НА ХІМІІ В УКРАІНІ 95% ЧИНОВНИКІВ КОРУМПОВАНІ і т д Є ТІЛЬКИ ОДНА НАДІЯ ---- ЩО БОГ ПОКАРАЄ ТИХ ХТО ТАКЕ РОБИТЬ ІХ ДІТЕЙ ОНУКІВ НЕ МОЖНА ТАК ГРІШИТИ
  • Anonymous
    В Україні 95 % ліків фальшиві
  • Anonymous
    ситуація з ліками в Україні - це просто геноцид українського народу.Чому про це ніхто не говорить? Це вигідно купці підприємців-фармацевтів, які заробляють на людській біді гроші. А далі що? Вимираємо,люди, один одного травимо, а потім говорим про гуманність і високі ідеї.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
15:23 Випускникам Галицького коледжу вручили дипломи: як усе відбувалося photo_camera 15:05 Робота у Тернополі: Актуальні пропозиції тижня (оновлено 2 липня) 14:52 Вулицями Чорткова ходив 20-річний чоловік з чотирма сотнями патронів до автомата 14:20 Нечистоти в річку Золота Липа: директора КП звинувачують у службовій недбалості Від читача 14:43 Концерт гурту «K not K” (Румунія) 13:47 На Тернопільщині стартувала вступна кампанія до закладів професійної освіти 13:09 У Чорткові деякі вулиці без води: прокладають нову мережу photo_camera 12:35 Із задимленої квартири на Вишневецького рятувальники звільнили 15-річну дівчину 12:00 Помер колишній головний тренер «Ниви», відомий футболіст Юрій Дубровний 11:46 На Бандери зіткнулися три авто. Рух ускладнений 11:10 На Вишневецького пожежа у багатоповерхівці: що відомо photo_camera 10:36 Мешканці Микулинецької та Молодіжної, які постраждали від ракетної атаки в Тернополі, отримають виплати 10:30 Застосунок «е-Тернопіль» увійшов до шортлиста премії Mobile-First Award 2025 (пресслужба Тернопільської міської ради) 10:05 З липня державні допомоги призначатиме Пенсійний фонд 09:31 У Білозірці на Лановеччині в пожежі загинула людина 09:00 «На щиті» на Тернопільщину повертаються Герої Анатолій Свідер та Сергій Нестерук 08:03 Євро б'є усі рекорди: новий курс валют 22:00 У Львові провели унікальну операцію з пересадки пальця з ноги на руку пораненому військовому play_circle_filled 21:00 З гільз «проросли» квіти: у Тернополі діти створювали «вазочки надії» photo_camera 20:05 Спадковий договір: хто може укласти і чим він відрізняється від заповіту?
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up