Артем Качура помер 5 червня в реанімації Тернопільської обласної лікарні Попередній висновок лікарів – «гострий гнійний менінгоенцефаліт». Хлопчикові було 3 роки 8 місяців.
Діагноз батькам повідомили лише за кілька годин до смерті. До того дитина майже 2 доби перебувала під наглядом лікарів, які діагностували ГРВІ, ангіну, отруєння
Артемчика в лікарню забрали лише за четвертим викликом швидкої
Розслідування смерті Артема Качури, вихованця Тернопільського дитячого садочка №17, викликало чимало запитань. Стурбовані матусі, що водять діток у цей садок, бояться за здоров’я малят, Чи загинула дитина від вірусної інфекції? Відповіді ніхто не дає. Справу хотіли замовчати, кажуть батьки. Дитячий садочок №17 на вул. Симоненка тим часом продовжує приймати дітей.
Журналістка “20 хвилин” зустрілася із рідними хлопчика, аби з перших уст дізнатися про перебіг подій. Мама Артемка Надія Качура гадки не має, де могла підхопити хворобу дитина.
Першого червня, у п’ятницю, ми забрали Артемчика із дитячого садка як звичайно. Ми ще погуляли, потім він поскаржився на те, що болить зуб, ще трохи були сопельки, вдома ми виявили, що у дитини температура - 38. Але він їв, грався, не було причини для тривоги, - каже Надія.
Ні тиждень, ні навіть день до того у нього нічого не боліло, не було жодних висипань, додає жінка. Наступного дня, у суботу, температура була в районі 39, о 16.00 викликали швидку. Лікарі сказали, що це звичайний вірус, при якому температура тримається до п’яти днів і порадили пити багато липи. Замість того, щоб госпіталізувати дитину, в якої температура піднялась до 39, лікарі кинули рідним: «Не панікуйте, що, в дітей соплів ніколи не було? Хай поспить. В лікарні ми будемо давати йому те саме, що ви вдома». Радилася Надія й з особистим педіатром, була й у поліклініці на Морозенка.
Далі швидку викликали вночі: температура піднімалась дуже швидко, буквально через 3-4 години після того, як збивали. Від ліжечка хлопчика не відходили усю ніч і цілу неділю. У понеділок вранці хлопчик уже відмовлявся від їжі, рвав ліками. Третюза рахунком швидку викликали у понеділок, 4 червня, між 10 і 11 год. ранку. Лікарка побачила у горлі дитини гнійники, відтак діагностувала ангіну, виписала антибіотик і зробила укол, що містив дозу дімедролу. Хлопчик весь час спав, а коли просинався - рвав. Дитина нічого не їла, температура не збивалася. Близько 17 год. у понеділок, 4 червня, мама хлопчика знову викликала швидку.
Приїхали ті ж медики, що були вранці, ми вже були готові їхати в лікарню. У приймальному відділенні лікарка нас подивилася і сказала: “Там горло чистеньке”. Біля неї сидить та жінка з швидкої і каже: “Так? Ой...” - продовжує Надія.
Хлопчик ходив у садочок перший рік, до трьох років практично не хворів, у садочку кілька разів мав вірус із схожими симптомами. Не дуже перетиналася із інфекціями й тим паче лікарнями сама жінка, тому запідозрити таку серйозну хворобу Надія аж ніяк не могла.
У лікарню він пішов своїми ніжками, стверджує мама. Був сонним і вперше на головний біль поскаржився вже у медичному закладі. Артемка прийняли в інфекційне відділення Тернопільської дитячої міської комунальної лікарні на вул. Купчинського близько 18.00, за годину батьки придбали усі призначені препарати. Хлопчика прокапали церукалом, начебто від отруєння.
Після капання він вже не бачив. Він шукав мене зрачками, зривав катетер і кликав мене. Я бігала по лікарні і просила допомогти, близько півночі Артемка завезли в реанімацію. Там нарешті взяли аналіз крові і зробили пункцію, там і прозвучав діагноз, - розповідає Надія.
У відділі інтентивної терапії майже добу боролися за життя хлопчика, але врятувати дитину не вдалося. Смерть констатували 5 червня о 20.00.
До реаніматологів рідні претензій не мають, кажуть, ті зробили все, що могли. Один з лікарів зазначив, що час втратили. Під морг з’їхалося купа лікарів, вони закрилися там і довго радилися. За попередніми даними, менінгіт у хлопчика не був інфекційним. Точний діагноз оприлюднять аж наступного тижня, коли будуть офіційні результати розтину. Мати каже, що у день смерті Артемчика їм обіцяли надати результати вже через 6 днів.
Керівник Центру екстреної медичної допомоги в Тернопільській області Михайло Джус зазначає, що в місті створили комісію, яка розслідує деталі питання. Які діагнози були встановлені на кожному виїзді, лікар зможе оприлюднити лише після засідання комісії.
– Якщо швидка приїхала, оглянула хворого і не забрала його в лікарню – значить підстав для госпіталізації не було. Коли підстави виникли – то дитину забрали, - каже Михайло Джус.
Хто саме з лікарів виїжджав на виклик, чи була це швидка педіатрична, яких в місті зараз дві, Михайло Джус не знає. Коли дитину забрали до лікарні – то жодних аналізів не брали.
Я зараз впевнена, що якби взяли одразу бодай аналіз крові, - дитину він би врятував, - каже згорьована мати. – В реанімації, куди дитину забрали пізніше, аналіз крові зайняв буквально годину.
Ми спробували зв’язатися із завідувачем інфекційним відділенням міської дитячої лікарні, обласним дитячим інфекціоністом Ольгою Дивоняк. Вона не змогла спілкуватися.
- У нас зараз починається урочисте до Дня медика - перетелефонуйте, - сказала лікар.
Більше на дзвінки вона не відповідає.
У прес-службі ГУ НП Тернопільської області повідомляють, 5 червня надійшло звернення від лікарів Тернопільської обласної дитячої лікарні, про те, що в інфекційному відділенні Тернопільської обласної дитячої лікарні померла дитина.
- На місце події виїхали поліцейські, опитали лікарів та керівництво лікарні. Подія внесена в Єдиний реєстр досудових розслідувань. Відкрито кримінальне провадження за ч.2 статті 142 ККУ «Неналежне виконання лікарями своїх обов’язків», - каже начальник відділу комунікацій ГУ НП Тернопільської області Сергій Крета.
Від чого саме померла дитина, буде відомо лише після висновку судово-медичної експертизи. За результатами експертизи матеріали скерують до суду. Чи є вина лікарів у смерті дитини, встановить суд.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Буду молитися за Вас і Вашого малюка .