Історії тернополян: у Туреччині дівчаток дискримінують, а хлопцям роблять обрізання

Історії тернополян: у Туреччині дівчаток дискримінують, а хлопцям роблять обрізання

У Туреччині батьки тримають дистанцію з дітьми, попри це там надзвичайно розвинений культ сім’ї. Менші поважають старших, діти можуть жити з батьками до старості.

Виховання дітей в окремих країнах світу у нас може викликати глибоке здивування. Втім, і українські традиції за кордоном сприймають далеко не всі.

Ми продовжуємо цикл публікацій про те, як виховують дітей у різних країнах світу. У попередніх випусках ми розповіли про виховання у Канаді, США, Франції, Норвегії та Малайзії. Цього разу – Туреччина та Чехія.

У Туреччині виховання=релігія

Відео дня

Вікорія Г. кілька років разом зі своїм чоловіком жила в Туреччині. Зізнається, що населення цієї країни настільки багатогранне, що просто неможливо досконало знати, як живуть різні сім’ї. Аже кожна родина має власний підхід до багатьох питань, у тому числі і виховання.

- У Туреччині багато чого залежить від релігії, - каже вона. – Багато сімей є ревними мусульманами, вони моляться кілька разів на день, відвідують мечеть. Такі сім’ї з дитинства привчають дітей виконувати сталі сімейні традиції. Хоча є також родини, котрі вже переймають досвід життя європейців, і релігійність не настільки глибоко сидить у їхніх головах, а отже, і способі життя.

За словами Вікторії, жінки, які здобувають освіту, працюють. Але є багато таких, котрі не мають освіти, ніде не працюють, а суто займаються дітьми. Сильні вікові традиції досі дають про себе знати.

- До речі, освічені сім’ї, які відходять від старих традицій, мають дві дитини, у середньому, а ті родини, які є глибоко віруючими, вважають за святе народжувати багато дітей. Це нібито і є основне призначення жінки в цьому світі, - додає співрозмовниця.

Хлопчикам роблять обрізання

У Туреччині, крім державних лікарень, є багато приватних медичних закладів. Там народжує багато жінок. Крім того, туркені нерідко роблять кесарів розтин. Після народження малюка, за словами Вікторії, жінка повертається додому.

- Існує таке повір’я, що жінка не може виходити з хати аж 40 днів після пологів, аби її та дитину не зурочили, - каже вона. – Жінка навіть у магазин сходити не має права. А вже через цей проміжок часу в гості до немовляти приходять родичі та знайомі. Усі вони обов’язково приносять дорогі подарунки, зокрема золото. Приходити з пустими руками – то неповага та дурні манери.

Із раннього дитинства, на думку жінки, у Туреччині дуже розрізняють дітей по статі.

- Для родини велике свято, коли народжується хлопчик – продовжувач роду, - каже Віка. – До появи дівчат ставляться менш спокійно. Хоча це також усіх не стосується.

Усім хлопчикам в Туреччині роблять обрізання. Цю процедуру виконують або після народження, або у віці 7-12 років. Звичайно це роблять в серпні або початку вересня.

- Обрізанню передує стрижка голови та перевірка знань основних молитов. Хлопчика наряджають в красивий костюм із стрічкою через плече, на якій написаний арабський вислів «Машалла», , що означає «Та зберігає Бог!», садять на коня, верблюда або віз і везуть урочисто до сюннетчи - фахівцеві, що здійснює процедуру обрізання. Обрізання - велике сімейне свято. Батьки і гості дарують винуватцеві торжества подарунки. У турків в обряді обрізання обов'язково бере участь дорослий чоловік, схожий з хрещеним батьком у християн. Він називається "кивре". Його обов'язок опікати до повноліття молодого мусульманина, наставляти на шлях істинний. Напередодні обрізання хлопчикові говорять: «Ти вже чоловік, сильний і хоробрий, повинен бути мужнім, не боятися болю», - продовжує Вікторія.

У 11-12 років влаштовують у родині свято і для дівчат. Цим самим вони показують, що дівчинка вже стає жінкою. Коли в дівчинки з’являються перші «місячні», релігійні батьки вдягають на неї хіджаб (жіночий одяг в ісламі, головне призначення якого — приховати фігуру, обриси тіла жінки – прим. авт.).

Декрет триває 16 тижнів

Трирічної декретної відпустки у Туреччині немає. Жінка, яка працює, може бути у декреті вісім тижнів до пологів і ще 8 – після. Потім дитину залишають на догляд батьків, або ж няні. Є ще варіант дитячих ясел.

- Часто жінки після народження дитини залишаються вдома і не повертаються до роботи, а обов’язок забезпечувати сім’ю лягає лише на плечі чоловіка, продовжує героїня публікації. - До речі, турецькі чоловіки з гордістю виконують цей обов’язок. У релігійних та консервативних сім’ях чоловіки навіть забороняють своїм жінкам працювати.

Окрім державних садочків, у Туреччині дуже багато приватних. Методика виховання у них приблизно така ж, як і в нас. У приватних садочках вивчають англійську, а в старших групах – дітей в ігровій формі вчать грати в шахи для розвитку логіки,  пишуть комп’ютерні програми тощо. Із семи років діти йдуть до школи. Знову ж таки, є і державні, і приватні заклади.

Рано стають самостійними

За спостереженнями жінки, у Туреччині діти швидше стають самостійними. Дівчатка з дитинства допомагають мамі, а хлопці – татові. Деколи у 12 років дівчат уже віддають заміж. Таке рішення батьків часто пов’язане із фінансами, коли батьки отримують гарний викуп за наречену.

- Дуже відчувається гендерна нерівність, сини з батьками переважно ходять у мечеть, жінка не має права перебувати на молитві у тому ж приміщенні: вона або молиться вдома, або йде до жінок на поверх нижче, - розповідає співрозмовниця. – Дівчата з раннього віку мають багато обов’язків по господарству, хлопців – більше балують.

Великим плюсом у виховання, на думку Вікторії, є повага до старших. Там уже з маленького діти цілують руки батькам та старшим родичам при зустрічі. Коли до когось приходять гості, то діти переважно сидять окремо, а батьки окремо.

- У них є дистанція між батькам і дітьми, в більшості випадків діти самі бавляться з однолітками, чи братами і сестрами, але при цьому в них все одно зберігається культ сім’ї, - наголошує вона. – У більшості випадків вони завжди поважають та підтримують один одного.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:50 BMW мчав зі швидкістю 174 км/год в населеному пункті 21:00 Історик «Хорват»: охороняв небо Тернополя, тепер на передовій photo_camera 20:00 300 доларів за відстрочку: судили головного спеціаліста мобілізаційного відділення 19:00 У Зарваниці відбудеться загальноукраїнська проща Від читача 09:00 Просимо всіх не байдужих,підписати петицію нашому Герою(посмертно) 18:15 На Тернопільщині оголосили штормове попередження через грози і шквали 18:00 «Маємо боротися за тих, чия доля невідома». Акцію-нагадування провели у Тернополі 17:00 Четверо випускників Чорткова отримають грошова винагороди за високі результати НМТ-2025 16:02 Збили велосипедистку на Збаразькій 15:00 Сформували календар матчів на сезон 2025/26: коли гратиме тернопільська «Нива» 14:00 Позбавлений права керування на 7 років знову сів за кермо — інцидент на Шумщині 13:00 Музей в Тернополі отримав цінну ікону, яку намагалися незаконно вивезти з України 12:00 Укрзалізниця розширює перелік поїздів із жіночими купе 11:15 Одружився захисник «Азовсталі» Михайло Діанов 10:00 Готуємо чізкейки з ягодами: класичні рецепти і без випічки 09:00 Хвилина мовчання на честь тернополянина Григорія Сипка
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up