Про історію ордену тамплієрів, про те, як окремий загін лицарів опинився на Поділлі і привіз із собою містичний артефакт чашу Омбре написала Лора Підгірна у своєму новому романі.
Нещодавно подільська письменниця й журналістка Лора Підгірна презентувала у Тернополі свій новий роман «Омбре. Над темрявою і світлом». В ньому історичне минуле ХІІІ-початку ХІV ст. переплітається з сучасним. У 2017 році ця книга стала дипломантом Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» у номінації «Романи».
Лора Підгірна не просто чарівна письменниця, закохана у історію України. Таких людей, як вона називають донорами або гідроелектростанціями за те, що надихають і сповнюють інших позитивом. Її твори — це пригоди, погоні, таємниці та неймовірний драйв.
У романі «Омбре над темрявою і світлом» події розгортаються у Кам'янці-Подільському. Архівний ревізор Едіта випадково знаходить вцілілі клейноди ордену лицарів Храму, однак на цю тему у місті накладено неофіційне табу, а знахідка веде її далі, до загадкового артефакту, який свого часу тамплієри привезли на Поділля. Із розгадкою таємниці Едіті допомагає католицький священик отець Люк. За містичним артефактом полюють спецслужби й таємні товариства. Минуле та сьогодення переплітаються. Нитки, що пов'язували історії і долі багатьох людей у минулому, одна за одною тягнуться до тих, хто мешкає у Кам'янці-Подільському сьогодні. Старовинне підземелля Кам'янецького замку перетворюється на поле битви добра і зла. Герої проходять випробування, але чи ті, хто називає себе друзями, є такими насправді? Вірити можна тільки собі, бо ціною пошуків Чаші Омбре може стати власне життя.
Письменниця розповіла, що орден тамплієрів був організований з метою охорони паломників у мандрівці до Святої Землі. Адже подорожувати в ті часи було дуже непросто і, навіть, ризиковано для життя. Тож тамплієри придумали вексельну систему – паломники приносили їм гроші, взамін отримували вексель, який вручали представникам ордену у Єрусалимі і отримували там готівку. До ордену вступали фізично здорові, заможні чоловіки, віддаючи свої статки. Зрештою цей орден став дуже багатим, в нього позичали гроші навіть королі.
Лицарів арештовували, кидали в тюрми, страшенно катували, аби вибити зізнання навіть у тих гріхах, які вони ніколи не робили. Тож коли великого магістра Жака де Моле поставили перед судом, йому показали печатку ордену тамплієрів і сказали, що вона прославляє содомію. Хоча насправді ця печатка із зображенням двох лицарів на одному коні символізувала братерство і взаємодопомогу.
Створила власну легенду
Відтоді орден тамплієрів припинив своє існування. Хоча до цього магістра попередили про облави і він встиг забрати зі своєї резиденції у Парижі – замку Тампель всю казну. Цінності вивезли на віслюках через підземні ходи до Сени, звідки кораблями ці скарби розійшлися по світу.
За словами Лори Підгірної, коли лицарі тікали від переслідувань, один їхній загін прибув на русинські землі до Юрія Львовича – нащадка короля Данила і попросив політичного притулку. Володар відправив їх у Кам’янець-Подільський. З собою тамплієри привезли містичну Чашу Омбре і заховали її в замку. Власне це стало основою сюжету нової книжки Лори Підгірної.
Події роману розгортаються у Середньовіччі, в епоху Ренесансу, в 1945 році, коли працівники контрозвідки «Смерш» у Фастові знаходять опечатані вагони, які готові до вивозу у Німеччину. Серед тих речей були клейноди ордену тамплієрів.
Слово «омбре» з французької перекладається як «затемнення». В сутінках можна заблудитися, але над усім є Бог і Його любов, що вказує шлях.
На презентації у Тернополі Лора Підгірна показала цікавий буктрейлер – історичну пісочну анімацію за мотивами презентованого роману, яку створила керівник Центру анімаційних мистецтв із Хмельницького Оксана Мергут.
Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
№ 12 від 22 березня 2023
Читати номер