«Рак — не вирок». Дві точки зору на хворобу — лікар та пацієнт

«Рак — не вирок». Дві точки зору на хворобу — лікар та пацієнт
 • У жовтні відзначають міжнародний місяць боротьби із раком молочної залози. Від хвороби не застрахований ніхто, але сприймають її люди по-різному. 
 • Ми поспілкувались із жінкою, якій вдалось вилікуватись від онкозахворювання та лікарем-мамологом, який розповів, що робити, щоб виявити рак на ранніх стадіях та як вберегтись від хвороби.

Віктор Підвальний - лікар-мамолог Тернопільського обласного онкологічного диспансеру. Він переконує, що чим швидше виявити рак грудей, тим легше буде його вилікувати. Як та кому варто проходити обстеження, де це можна зробити та скільки коштує, — читайте у розмові з лікарем.

«Рак можна вилікувати, якщо вчасно виявити його»: лікар-мамолог

- Чи бояться жінки приходити до вас на прийом?

- Більше жінки бояться самої назви закладу онкологічний диспансер. Вони думають, що якщо прийдуть сюди, то у них обов’язково виявлять захворювання. Також проблема в тому, що деяким людям далеко добиратисяі з районів. До прикладу, із Заліщицького – потрібної хати близько 150-ти кілометрів.

Відео дня

- Чи багато людей, які приходять на огляд просто для профілактики? І чи потрібно це робити?

Для профілактичних оглядів приходять рідко. Одиниці. Уже переважно, коли жінку щось турбує, або коли вона у себе виявила якісь відхилення сама.На профілактичні огляди варто приходити. Хочу звернути увагу на те, що обов’язково потрібно звернутись до мамолога, якщо жінка вдарилася в молочні залози, а також після періоду годування грудьми. Тому що після травм навіть через п’ять років є велика ймовірність, що травмована ділянка переродиться у злоякісну. Жінкам після 40-ка років потрібно раз у два роки проводити планову мамографію.

- Як самим провести огляд грудей?

- Лікарі наголошують, що таке обстеження грудей потрібно робити раз у місяць-два. Коли жінка в душі, або перед дзеркалом. Потрібно звернути увагу на симетрію, на те, чи немає втягнення сосків, випуклостей, дефектів на шкірі або виділень

- Коли можна пройти огляд і чи це безкоштовно?

- У жовтні ми влаштували позапланові огляди для жінок. Провели інформаційну кампанію, щоб більше людей про них дізналися. Але огляд пройти можна у будь-який інший день і це – безкоштовно! У нас є три мамологічних кабінети, у яких проводять обстеження кваліфіковані спеціалісти.

- Чи бувало таке, що жінки звертись у дуже складному стані? Як цього не допустити?

- Зараз навіть дуже часто буває, що жінки звертаються із четвертою стадією або з пухлиною, що проростає через шкіру. Дуже важко зрозуміти таких людей. Невже страх лікарні настільки сильний, щоб ігнорувати те, що відбувається із вашим здоров’ям? На жаль, часто такі речі ми спостерігаємо навіть у молодих жінок.

- Якщо дивитися на вік хворих людей, хто під найбільшою загрозою?

- Зараз рак молочної залози «помолодів», у порівнянні з попередніми роками.  Під найбільшою загрозою – від 40-45 до 55-60. До 40 років при потребі призначають лише ультразвукове дослідження молочних залоз.

- Як лікуєте рак молочної залози?

- Якщо виявити онкологічне захворювання на першій стадії – курс лікування завжди легший. Також існує такий стереотип, що якщо у жінки – рак грудей – їй одразу проведуть макстектомію (ампутацію). Але це не так. Зараз лікування рухається вперед, і якщо рак піддається лікуванню, проводять органозберігаючу операцію. Але повне лікування раку молочної залози, на жаль, без хірургічного втручання не обходиться.

- Що потрібно робити для профілактики раку грудей.

- Найкраща профілактика – це огляд. Особливо, якщо жінка знає, що у неї в родині жінки хворіли на рак молочної залози – обов’язково варто звертатись до лікаря. Учені зараз виявили гени, що передаються по спадковості. Тому ігнорувати це не варто. Також варто звертатись до усіх методів профілактики онкологічних захворювань: це здорове харчування, фізична активність, не зловживання алкоголем, боротьба із зайвою вагою.

«Життя після раку існує»: тернополянка

Оксана Содомора з Тернополя діагноз «рак» почула кілька років тому. З того часу її життя докорінно змінилось, але на власному прикладі вона переконує, що якщо вірити у диво та боротись за життя всіма силами, то вилікуватись реально. Найголовніше – не підпускати депресію. Життєрадісна, активна та неймовірно привітна пані Оксана з радістю поділилася із читачами «RIA плюс» своєю історією. Окрім того, жінка вирішила допомагати жінкам, що зіткнулись з такою ж проблемою. Вона – волонтерка Тернопільського жіночого клубу «Амазонки», який допомагає жінкам, які захворіли на рак.

 

- Пані Оксано, чому вирішили допомагати іншим жінкам?

- Онкологія – дуже важка хвороба, складне лікування. Коли ти залишаєшся сам – вижити практично неможливо. Коли я була у лікарні, до нас приходили жінки-волонтерки. Я одужала, просто не могла не зробити цього. Як кажуть, того, хто має онкологію, зможе зрозуміти лише така сама людина.

- Коли вперше почули свій діагноз? Що було найважче у сприйнятті?

- То був 2017-ий рік. Я дуже випадково потрапила на обстеження. Лікувала щитовидку. Мене направили на мамографію. Після обстеження почула, що, можливо, це онкологія. Знаєте, така чорна стіна. Яма, прірва..Я почала плакати. Зі мною був тоді чоловік. І я побачила, що йому ще важче, ніж мені. Потім взяла себе в руки. І зрозуміла, що треба боротися.

- Наскільки важлива підтримка рідних у боротьбі з хворобою?

- Це найважливіше: віра в Бога, підтримка близьких та оточення, у якому ти знаходишся. Я старалась відгородити своїх рідних від тих переживань і того болю, що відчувала сама. У мене батьки дуже довго хворіли. Я знаю, як важко людям, які поруч. Не вдалося лише сховатися від чоловіка. Він у мене завжди поряд. Я йому за це дуже вдячна. Не всім так пощастило. Також дуже важливо довіряти повністю лікарям. Хто що б не говорив, а серед них є справжні професіонали. Мені на шляху зустрічались лише дуже людяні лікарі, і я дякую за це Богу. Не менш важливо, щоб жінки, які знаходяться з тобою в палаті, підтримували одна одну. Коли була в Києві, то просто чудові жінки лежали поруч у клініці. Ми жартували. Як кажуть, був і чорний гумор. І всі тримались одна за одну. Так вдалось вижити.

- Чи змінилось сприйняття світу після хвороби?

- Я настільки по-іншому почала жити. Почала цінувати кожен момент, я сама собі дивуюсь. У всьому бачу позитив, бо життя таке коротке. Не розумію людей, які постійно скаржаться на щось. Треба брати все від кожного моменту.

- Чи займаєтесь зараз?

- Я вже повернулась на роботу. Це теж дуже цікаво. Одразу через два дні після хіміотерапії була змушена виходити на роботу. Лікарняні відпустки не вічні. Це важливе питання, адже у таких випадках для таких людей потрібно передбачити належний відпочинок.  Але ми не здаємось. Я навіть відкрила себе у новому хобі: виробляю паперові декоративні квіти. Захопилась цією справою. А 10% від продажу віддаю на лікування людям, які хворіють на рак грудей.

- Що ви кажете жінкам, які лише розпочинають свою боротьбу з раком?

-  Не треба здаватися. Тільки в позитиві виліковується будь-яка хвороба. Ще хочу привернути увагу до цієї проблеми здорових жінок. Якщо є навіть найменші підозри – обов’язково йти до лікаря. На початкових стадіях все виліковується, і жінки живуть повноцінно. Тільки само воно нікуди не дінеться, не щезне. Не підтримую будь-яку нетрадиційну медицину, у відчаї люди часто звертаються до неї. Я вважаю, що це неправильно. Тільки лікування, боротьба, віра в себе і в Бога. Також хочу сказати жінкам, щоб вони ніколи не залишались самі. Ми, волонтерки, завжди надамо їм руку допомоги. Тому прошу телефонуйте на номер: 067-687-94-45.

Читайте також

Психолог Марина Орап розповіла про свою професію, батьківство та боротьбу з раком

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
 • Читач14

  А і ще одного забула Данилківа
 • Читач14

  В Тернопольському онко диспансері працюють самі барани перший з них це їх "генеральний директор шкробот,2 це камінський!!!бажаю щоб їх і їх рідних лікували такі розумні лікарі як вони!!
 • тарас

  напустять туману, розведуть на гроші, стара з косою все спише
 • Анонім

  Лікуватися можна ,якщо є гроші ,а якщо вони відсутні то ні державу і владу це не колише виживай як хочеш . Лікування може і успішне ,але є таке слово як рецедив . Щось я не зустрічав тих людей які хворіли на онкологію і повністю вилікувалися .Всі їхні лікування приводили лише до їхньої смерті . Люди такі грошиська платять за те лікування де один укол коштує 20000 грн ,а кінцевий результат один .

keyboard_arrow_up