Що можна побачити туристу на Гусятинщині

Що можна побачити туристу на Гусятинщині

Вчитель географії, екскурсовод та краєзнавець Михайло Ковальчук з Гусятина розробив маршрут мандрівки рідним краєм «Незабутня подорож українським кораловим рифом, або Медобори запрошують»

Тривалість мандрівки - два дні. Протяжність - 220 км.

У перший день мандрівки автор рекомедує відвідати: смт. Гримайлів  –  музей-кімната Івана Пулюя – с. Вікно –  карстові озерця; скелі Франка; екологічна стежка «На гору Гостра» – смт. Гусятин –  районний краєзнавчий музей; церква святого Онуфрія; костел святого Антонія; синагога; пам’ятник Северину Наливайку; джерело мінеральної води «Новозбручанська», с. Сидорів  – Сидорівський замок; домініканський костел; склеп Пайгертів; –  с. Чагарі –  скульптурні композиції – м. Копичинці - музей театрального мистецтва; церква Воздвиження Чесного Хреста;

На другий день мандівки – подорож Медоборами. Туристи відвідають: с. Городниця  – Медобори (екологічна стежка «На гору Богит» з чотирма об’єктами огляду; урочище Соколина Скеля; Іванківські штольні; екологічна стежка «До Пущі Відлюдника» з 12 об’єктами огляду) – с. Кринцілів – курорт Сатанів (джерело мінеральної води «Збручанська Нафтуся» – штучний водоспад на р. Збруч).

Відео дня

Програмою передбачено відвідування 3 музеїв, 9 пам’яток природи, 12 історико-архітектурних і духовних пам’яток, 3 екологічні стежки заповідника «Медобори» та оздоровлення високомінералізованою мінеральною водою гусятинська «Рапа»;

Орієнтовний кошторис дводенної екскурсії:  

520 грн/чол. при групі 30 чол. (проїзд – 100 грн, ночівля – 120 грн, харчування – 200 грн, послуги екскурсовода – 50 грн, інші витрати – 50 грн);

820 грн/чол. при групі 10 чол. (проїзд – 300 грн, ночівля – 120 грн, харчування – 200 грн, послуги екскурсовода – 150 грн, інші витрати – 50 грн). 

Розповідає Михайло Ковальчук:

- Починається мандрівка у Гримайлові з екскурсії у музей Івана Пулюя Гримайлівської школи, де можна побачити перші знімки «холодного світла», або Х-променів, які на декілька десятиріч випередили відкриття Рентгена.

Далі - переїзд у с. Вікно. На околиці цього села є незамерзаючі навіть у найлютіші морози карстові озерця, що виглядають зверху, як вікна. Звідси і назва села – Вікно. З північно-східного боку простягаються  мальовничі Медобори. Їхньою окрасою є скелі Франка, названі на честь великого Каменяра, та гора Гостра скала, на якій зростає квітка-легенда подільського краю – неопалима купина. Сьогодні тут прокладена екологічна стежка заповідника Медобори «гора Гостра».

Згодом - переїзд у смт Гусятин - відоме у минулому місто-курорт. Огляд костелу святого Антонія 1610 р. (його реставрують, і скоро воно стане окрасою містечка), церкви святого Онуфрія (1519 р.), пам’ятника Северину Наливайку (який народився у Гусятині в 1560 р.), дегустація знаменитої мінеральної води «Новозбручанська». За наявності часу - екскурсія в районний краєзнавчий музей.

Далі - переїзд у с. Сидорів, де є один із найромантичніших подільських замків другої половини XVI ст. - замок-корабель. Таку незвичну архітектурну споруду ви не побачите більше ніде в Україні. Замок мав сім веж і був витягнутий з півночі на південь на 178 метрів, а з заходу на схід - лише на 30 метрів. Ще однією окрасою Сидорова є домініканський костел, що імітує форму герба «Калинова» – на честь власників села Калиновських. Поряд із костелом - двоповерховий домініканський монастир. На цвинтарі варто оглянути надзвичайно цікавий гробівець баронської родини Пайґертів.

Мандівка продовжується в село Чагарі прикрашають цікаві скульптурні композиції. Створив ці унікальні шедеври скульптор Олексій Степанов на замовлення колишнього жителя Чагарів, мецената і уродженця цього села Михайла Мацієвського. З одного боку села - скульптура у вигляді зупинки, де вмостилися Мавка та Лукаш, герої твору Лесі Українки. З іншого боку - сидить жаба в оточенні риб, лебедів та сома, що зняв капелюха, вітаючи гостей. А маленьке жабеня тримає п’ять копійок, символ достатку. У центрі села - композиція фонтану з фігурою архангела Михаїла, що летить головою вниз. Він убиває змія і відкриває дітям книгу знань на сторінці зі словами Шевченка. Ось такий своєрідний Діснейленд. 

Далі - місто Копичинці – екскурсія у музей театрального мистецтва, де зібрані рідкісні експонати, пов'я­зані з історією українського театру і культури в Га­личині. А ще побуваєте біля дерев'яної церкви Воздвиження Чесного Хреста 1630 р. з дзвіницею. Часто її називають Гетьманською. Побудована з великих дерев'яних зрубів без єдиного цвяха. У 1901 р. на подвір’ї церкви поставлений пам'ятний - Хрест тверезості, під яким віряни давали присягу на утримання від вживання алкоголю.

В с. Оришківці – ночівля.

Наступний переїзд до с. Городниця – звідси розпочинається піший екологічний маршрут тривалістю 9-10 год.

Підйом на гору Богит, висота якої сягає 414 м над рівнем моря. На цій заповідній горі міститься унікальна пам'ятка – прадавнє святилище-городище. Саме тут від X до XIII ст. стояв всесвітньовідомий Збруцький ідол – Святовид, видатна пам’ятка слов’янського світу. Місце його розташування (капище), жертовні ями та колодязі, залишки ритуальних будинків, оборонний вал городища-святилища можна побачити і сьогодні.

Перехід до урочища Соколина скеля. Це скеля майже стометрової висоти, що нависає над річковою долиною Збруча і з якої відкривається неповторний краєвид на Медобори. Є легенда про хлопців-соколів, які побороли двоголового Змія, що жив у печері. Та, щоб побачити таємничу печеру, потрібне неабияке вміння і сміливість, як і для спуску дуже крутим, майже як у карпатських Горганах, схилом до Збруча.

Підйом крутим схилом до штолень Іванівського кар’єру. У минулому тут різали камінь-вапняк, залишивши після себе велетенські підземні коридори-лабіринти, що нагадують знамениті одеські катакомби. У наш час цей кар’єр не розробляється, він є незвичним природним холодильником через своєрідний мікроклімат.

Далі майже годинна мандрівка каньйоноподібною долиною мальовничих Медоборів. Урочище Бабина долина, де вже розміщена екологічна стежка до Пущі відлюдника. Вона добре промаркована й оснащена таблицями з 12 зупинками. Першим найбажанішим об'єктом є Джерело бажань. Вже перевірено: якщо правильно загадати бажання, то воно обов’язково збудеться. Не менш цікавими зупинками на маршруті є давнє язичницьке городище-святилище Звенигород, Перуновий пагорб, вертикальна карстова печера «Перлина» та печера відлюдника (келія з кам'яним ліжком і кам'яною подушкою).

Перехід до с. Кринцілів та курорту Сатанів. Мандрівка до родовища мiнеральної води «Збручанська Нафтуся» і штучного водоспаду на рiчцi Збруч. Завершення екскурсії.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Maria Saban

    Природний заповідник "Медобори" на те і рахується природно-заповідною зоною, так як відвідування його є обмежено. Для цього працівники наукового відділу природного заповідника щороку отримують ліміти на його відвідування. Зокрема, гора Гостра, Богит, і ін., про які йдеться у матеріалі. Пан Ковальчук - то особлива проблема працівників природного заповідника "Медобори".



    Шановні журналісти, коли висвітлюєте дану тему, будь ласка, звертайтеся до працівників природного заповідника "Медобори", не створюйте їм проблем даною рекламою НЕЛЕГАЛЬНОГО ТУРИСТИЧНОГО БІЗНЕСУ.



    http://www.medobory-reserve.te.ua/contacts - за цим посиланням зможете сконтактуватися з ними і поговорити на дану тему.



    З повагою, прес-служба Тернопільського ОУЛМГ

  • Анонім
    820 грн з людини??? ви знущаєтесь? за ці гроші можна на закарпаття з*їздити на три дні!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
11:00 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 5-6 липня 10:00 Знущання з військових у 211 бригаді: до суду передали справу екскомандира, який замовчував факти 09:03 Тернополян закликають не блокувати доступ до дворів автівками чи обмежувачами руху play_circle_filled 22:00 Як у Тернополі з'явилися перші телефони: дивіться відео! play_circle_filled Від читача 17:29 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини 21:01 200 балів з української мови та історії: випускниця Христина Дехтяренко – серед найкращих на НМТ 20:01 «Мого сина більше нема, а медики досі працюють»: у суді розглядають справу про смерть однорічного Єремія 19:00 Жительці Тернопільщини виповнилося 100 років 18:00 Подорож за кордон із домашнім улюбленцем: що потрібно знати 17:30 Четвертокласники Тернопільщини навчатимуться з наборами LEGO photo_camera 16:30 Поліція розслідує шахрайство з коштами ветеранів, пов'язане з чиновником зі Зборова 16:03 З полону повернулися двоє мешканців Тернопільщини. Ми дізналися їхні імена 15:27 На Микулинецькій ДТП. Рух транспорту ускладнений 15:15 В останню путь проведуть військовослужбовицю з Тернопільщини Галину Лащик 15:05 62 випускники на Тернопільщині отримали по 200 балів на НМТ: із яких шкіл 14:02 На обеліску радянського солдата на Тернопільщині загніздилися лелеки. Чому пам’ятник не зносять? 13:46 Україна повернула з полону ще одну групу Захисників: продовження обмінів згідно зі «Стамбульськими домовленостями» 13:15 Набої та наркотики виявили правоохоронці Гусятина у місцевого жителя 12:35 Усі підприємства України отримали нові зобов'язання: що зміниться з 5 липня 12:00 Облаштовують безбар'єрний маршрут з мікрорайону «Дружба» до центру Тернополя play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up