Спадок нашої нації: тернополяни поділилися історіями про свої вишиванки

- Десятки вишитих сорочок продемонстрували тернополяни як на вулицях міста, так і в соціальних мережах. Вони з різноманітними орнаментами, мереживом, китицями та іншими гарними деталями.
- Журналісти «20 хвилин» поспілкувалися з чотирма власниками вишиванок та дізналися їхню історію.
День вишиванки – це свято, яке щороку відзначається в Україні. Воно символізує національну гордість і єднання українського народу.
Українська вишиванка – не просто одяг, а національний символ, що передає історію, культуру та традиції. Це одне з найкращих втілень національної самосвідомості та самовизначення народу, а також нагадування про велику красу та багатство української культури.
Вишиванці понад 100 років
Поєднання старовинної сорочки із сучасними прикрасами та спідницею – саме такий стиль до Дня вишиванки обрала тернополянка Соломія Пастух. Дівчина каже, ця вишиванка – родинна реліквія.
— Наскільки мені відомо, то цю сорочку власноруч вишивала моя прапрабабуся. Вона її одягала, коли була молодою. Згодом цей одяг передали у спадок моїй прабабусі, бабусі, мамі, а тепер вже і мені, — розповідає дівчина. — За основу сорочки прабабуся взяла домоткане полотно, на рукавах зробила тоненькі зав’язки, на плечах та грудях вишила різнобарвні квіти.
Також дівчина наголосила, що сорочці понад 100 років. Вдома з обережністю ставляться до виробу, адже хочуть, щоб прикрашав кілька наступних поколінь.
— У нас три види старовинних сорочок з вишивками: буденний варіант з малими візерунками, ось ця на мені, а також святковий варіант з великими квітами. Дякуємо нашій прапрабабусі, що залишила нам у спадок таку красу. Сподіваюсь, передаватимемо їх і надалі, — додає Соломія.
Вишивали за ексклюзивними схемами
Культурний діяч Ігор Дуда показує журналістці «20 хвилин» свою ексклюзивну вишиванку. Її отримав у подарунок на своє 70-річчя. Розповідає, що ця сорочка збирає найбільшу кількість компліментів від людей.
— Я працював директором місцевого музею. Ми постійно одягали на українські свята вишиванки, співали пісні. Та і вдома у нас шанують це вбрання. Пам’ятаю, що точно маю сорочку з гуцульськими та лемківськими візерунками, — каже пан Ігор. — Саме цю сорочку вишивала знана майстриня особисто для мене, а схеми використовувала стародавні. Зараз китайці роблять машинну вишивку, але не варто з тим порівнювати.
Зі слів Ігоря Дуди, День вишиванки обов’язково треба відзначати, адже це – наші традиції, які треба пам’ятати та шанувати.
Передам у спадок онучці
Не уявляє свого життя без яскравих та незвичайних вишитих сорочок і 79-річна тернополянка Ніна Близнюк. Зі слів жінки, має кілька вишиванок з різного матеріалу, які підійдуть як на літо, так і зиму. Цього разу на ній вишита сорочка з мереживом, червоними ґудзиками та подекуди з атласними нитками.
— Це ручна вишивка. Коли я побачила цю сорочку на ярмарку, то одразу закохалася. Вона видалася мені такою легкою, ніжною. Наскільки мені відомо, то її виготовила майстриня з Карпат. Я приміряла на себе і без роздумів віддала 2500 гривень. Ось вже три роки поспіль саме цю вишиванку вважаю улюбленою. У ній приходжу на всі свята, — каже пані Ніна.
У майбутньому вишиту сорочку тернополянка планує передати своїй онучці, щоб та завжди пам’ятала про свою любу бабусю.
Стала поштовхом до українізації
Ірина Черноус проживає у Тернополі від 1992 року. Вишиванку з жовтими та блакитними орнаментами та китицями отримала у подарунок від місцевої жительки пані Гені. Ось вже понад 30 років поспіль одягає її на всі свята.
— Я не завжди була україноцентричною та україномовною, а коли одягнула вишиванку від пані Гені, то відчула, що всередині мене щось змінилося. Здається, що з того часу мені легше вдалося вивчити українську мову, опанувати всі наші традиції, — говорить жінка. — Пані Геня спеціально зробила такі великі орнаменти, аби вишиванка та я виділялися у натовпі. Я вдячна їй за такий подарунок.
Тернополяни, а ви одягаєте вишиванки? Діліться своїми світлинами та історіями у коментарях.
Читайте також:
Як тернополяни День вишиванки відзначили: репортаж
Вишиванку за її схемою тепер носить Залужний. Історія майстрині з Тернополя Вікторії Кривоніс
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.