Коли дивишся на майстерно виготовлені вітрильники, спершу можна здивуватись, як вони потрапили у пляшку. Здається, це неможливо. Роботи Володимира Ящука справді ювелірні. Таких майстрів в Україні одиниці.
Виставка мініатюрних моделей вітрильників у пляшках діє в обласному краєзнавчому музеї до кінця серпня. Автор робіт – майстер Володимир Ящук. У його колекції можна побачити вітрильники від найдавніших до сучасних, є кораблі з художніх фільмів та мультфільмів, від яхти до броненосця. А вітрила кораблів виготовлені з найнесподіваніших матеріалів, приміром мухомора чи павутини.
Володимир Ящук живе на Волині, а родом з Тернопільщини. З колекцією своїх робіт він вже побував на виставці у Тернополі у 2015 році. За останні роки колекцію поповнив новими експонатами. Цього разу привіз до Тернополя 180 кораблів у пляшках.
- Стараюся до кожної виставки додавати щось новеньке, - каже майстер. - До Тернополя я привіз три нових кораблі, які представляю вперше. Це англійський вітрильник Golden Hind («Золота лань»). Його я показав в розрізі.
Тут можна побачити все, що є в трюмах корабля - баласт каміння, запасні гармати, бочки з водою, порохом, мішки з їжею, запаси овочів та фруктів, кози, кури, гамаки, де сплять матроси, якірні канати. Другий корабель я називаю «Зникаючий». Він намальований на плівочках, якщо їх повертати, він зникає. Третій виріб зроблений у вигляді хвилі з бісеру, а на ній серфінгіст.
Серед суден, які виготовив пан Володимир, багато таких, які зустрічалися в художніх фільмах, мультфільмах, історії. Так, тут є «Чорна перлина» з «Піратів Карибського моря», корабель з «Пурпурових вітрил» Олександра Гріна, вітрильник з повісті Ернеста Хемінгуея "Старий і море", «Трінідад» – корабель першої кругосвітньої експедиції Магелана, бойовий човен Київської Русі та багато інших. Біля кораблів можна впізнати героїв фільмів, мультфільмів та книг.
- Є барон Мюнхаузен, Шрек, капітан Врунгель, Вовк і заєць з "Ну постривай"козаки з мультфільму "Як козаки…», Вікі – маленький вікінг, – розповідає автор.
Ще один цікавий експонат – вісім корабликів у пляшках в одній пляшці. Цю роботу майстер назвав «Історичний порт», показавши кораблі різних історичних періодів.
Володимир Ящук займається виготовленням кораблів у пляшках вже 41 рік. Останніми роками колекцію поповнює найактивніше. Чоловік ще в дитинстві захоплювався виготовленням модельок машин, літачків та вітрильників.А потім пішов служити на флот, де захоплення морем та суднами ще більше зміцніло.
Майстер показує свій перший корабель, зроблений з сосни, а пляшка з радянського коньяка, яки називали «Крючок». Це судно виготовив у 1977 році, коли повернувся з армії.
- Я побачив в журналі фото вітрильника в пляшці,, - пригадує Володимир. - Товариш каже: "Цікаво, як таке роблять» І от ми побилися об заклад, що я зроблю такого кораблика. Потім через рік я зробив ще одне судно, потім комусь воно сподобалось, подарував. Далі зробив ще одне. А з 2000 року я зробив 120 кораблів. Це були маленькі вітрильники в пляшечках з-під парфумів. Найменший з них має довжину 18 мм.
Із 2001року чоловік почав виготовляти вітрильники у літрових пляшках з під спиртного.
Володимир Ящук каже, що отримує величезне задоволення від свого хобі і заробляти на ньому для нього не самоціль. Хоча іноді доводиться робити кораблі на замовлення. Всі свої роботи зберігає в власній колекції, яку постійно доповнює новими шедеврами.
Знання про виготовлення вітрильників Володимир Ящук черпає у книгах та Інтернеті. Щоразу придумує щось нове. І зізнається, кораблебудуванню спеціально ніде не вчився.
Володимир Ящук показує стелаж з кораблями, вітрила яких ?зроблені з незвичайних матеріалів. Серед них багато новинок, які привіз до Тернополя вперше. Приміром, серія кораблів, з вітрилами з перцю, солі, лаврового листу.
- Такий собі суповий набір, - жартує майстер. - Мене запитують: «От як ти з солі зробив вітрила?» А я на плівочку розлив клей і посолив його, коли все висохло я плівочку віддер і вийшло вітрило із солі. А ось турецька галера з соломки вівса. А це турецька шхуна з вітрилом з пір’я голуба. А ось вітрила з ребра карася. Жінка підсмажила рибку, а я на ці ребра дивився, дивився і вирішив їх використати.
Також є вітрила з хвостиків вишні, прутиків коропу.
- Кріп дуже цікавий матеріал, він є різних діаметрів, різних довжин, - каже пан Ящук. - І взагалі я хочу зробити корабля повністю з кропу.
Ще є вітрила з листочка кукурудзи, бобу, пелюсток топінамбура, мальви, шкірки мухомора, маслюка, консервованого помідора.
- Тут теж була цікава історія, я почав сушити цю шкірку, але вона сохла нерівномірно, - розповідає чоловік. - Довелося примотати цю шкірку до яйця і за два тижні вона висохла і набула опуклої форми .
Майстер показує три кораблі, які називає «Лебідь, щука і рак». Адже їхні вітрила зроблені зі щучого хвоста, пір’я лебедя, яке знайшов на озері Світязь, з панцера вареного рака.
- Якось я зробив вітрильника з делікатного матеріалу - з павутини і тоді поставив собі питання, а який матеріал найбільше не підходить для виготовлення вітрил, - каже майстер. - Це скло. Воно прозоре, ламається від удару та температури. Але я зробив такі вітрила.
Робота над мініатюрними вітрильниками копітка. Хоч корабель маленький, а праці треба вкласти багато.
- Недавно робив козацьку чайку – там одне вітрило, весла, невеличкий корпус. Витратив на це все 4 години. А на великі кораблі потрібно до 30 годин. Вітрильник роблю вечорами за тиждень.
Щоб корабель тримався в пляшці, його треба закріпити. Володимир Ящук використовує 15 видів кріплення. Є навіть судна, підвішені на кінській волосині.
- Коли карабель у пляшці трохи рухається – це додаткова краса! – зауважує умілець.
Виставка "Володимир Ящук. Вітрильники" діє в обласному краєзнавчому музеї на другому поверсі до кінця серпня. Вхід для дорослих – 10 грн, для дітей – 5 грн.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер