«Жінка має мити посуд, а чоловік - заробляти гроші»: що таке сексизм і як його уникнути

«Жінка має мити посуд, а чоловік - заробляти гроші»: що таке сексизм і як його уникнути

Про те, що таке сексизм, чи є він насильством та як його уникнути, журналістка «20 хвилин» розібрала на прикладах разом із фахівцем. 

Журналістка «20 хвилин» разом із юристкою Ради Європи Олександра Ситник, яка спеціалізується на гендерній проблематиці, зібрали найяскравіші приклади сексизму і разом з дослідниками спробував знайти відповідь, що з цим можна і потрібно робити.

Стереотип або переконання про те, що жіноча доля, це домашнє господарство і виховання дітей. Моральне переконання: чоловікові не соромно мати безліч сексуальних партнерів до шлюбу, жінці в свою чергу це не додає поваги. Переконання в тому, що жінки не здатні виконувати таку ж роботу, як і чоловіки.  А ще жарти про блондинок, порівняння жінки за кермом з «мавпою з гранатою», напівоголені красуні, що продають автомобілі – це не лише замальовки про сексизм, а й, на жаль, частина повсякдення.

Отож, простими словами, сексизм – це упереджене або вороже ставлення до людей певної статі. Іншими словами, можна сказати, що сексизм, це набір стереотипних поглядів та переконань про те, що одна стать перевершує іншу за низкою будь-яких параметрів.

Рекомендація Ради Європи про боротьбу із сексизмом містить приклади сексизму в різних сферах та закликає держави-члени Ради Європи вживати заходів для боротьби з сексизмом. Розглянемо сфери, яких стосується рекомендація, окремо.

Освіта

Приклади сексизму в освіті:

Підручники, що містять стереотипні образи жінок й чоловіків, хлопців і дівчат. Відсутність у підручниках жінок як письменників, історичних чи культурних діячів. Профорієнтаційні консультаціїї, що відштовхують учнів від нестереотипного вибору кар’єри чи навчання, пояснює фахівець. 

Чому з цим слід боротися?

Як запобігти?

Запровадити політику та законодавство щодо гендерної рівності в освіті. Переглянути підручники, щоб переконатися, що вони не містять сексизму, а також зображують жінок та чоловіків як у стереотипних, так і у нестереотипних ролях, додає Олександра. 

Також потрібно інформувати викладачів та освітян про питання пов язані з несвідомими упередженнями, каже пані Ситник. 

Юстиція

Приклади сексизму в системі правосуддя:

Чому з цим слід боротися?

Така поведінка може призвести до відмови жертв насильства від своїх заяв про таке насильства.

Як запобігти?

Запровадити політику щодо рівного доступу жінок до правосуддя. 

Державний сектор

Приклади сексизму в державному секторі:

Чому з цим слід боротися?

Як запобігти?

Робоче місце

Приклади сексизму на робочому місці:

А також недоречні коментарі щодо фізичного вигляду чи одягу. Зневажливі коментарі на адресу чоловіків, що виконують «жіночі» обов’язки.

Чому з цим слід боротися?

Сексизм на робочому місці сприяє зниженню ефективності праці тих, проти кого він направлений, та колективу в цілому, пояснює жінка. 

Як запобігти?

- Прийняти та впровадити кодекси поведінки, що визначають сексистську поведінку та запобігають їй шляхом навчання. Ввести механізми подання скарг, дисциплінарних заходів та служб підтримки. Керівники повинні виявляти свою готовність боротися з сексизмом, пояснює Олександра.

Мова та комунікації

Приклади сексизму в мові та комунікаціях:

Загальне використання чоловічого статі (для позначення будь-якої або невизначеної особи). Використання зображень лише чоловіків в рекламі та на обкладинках різноманітних видань, - пояснює фахівець. - Використання термінів чоловічого роду для позначення жінки в зв'язку з її професією. Реклама з чоловіком, що показує жінці, як користуватися пральною машиною.

Чому з цим слід боротися?

- Мова та спілкування мають значення, оскільки вони роблять людей «видимими» чи «невидимими» для інших та для суспільства в цілому, мова і комунікації сприяють або визнанню внеску певної статі в суспільство, або принижують такий внесок, - каже Олександра Ситник. - Наша мова формує нашу думку, і те, як ми думаємо, впливає на наші дії. Гендерно-сліпа або дискримінаційна мова підсилює сексистські погляди та поведінку.

Як запобігти?

- Використовувати як терміни жіночого так і чоловічого роду, або нейтральні, звертаючись до змішаної аудиторії,додає жінка.

А також рекомендує переглянути публічну комунікацію, щоб переконатися, що вона використовує мову та зображення, що чутливі до статі.

Приватна сфера

Приклади сексизму в приватній сфері:

- Жінки, як правило, виконують більше неоплачуваної роботи, зокрема робота пов язана з домогосподарством та доглядом за дітьми та особами похилого віку, - каже Олександра. - Наприклад, часто лише жінки миють посуд під час вечірок. Іншим прикладом є сексистські жарти міждрузями, пропонування дівчатам чи хлопцям в якості подарунків іграшки «жіночі» або «чоловічі». А ще заохочення хлопчиків бігати та ризикувати, а дівчат - бути послушними та поступливими.

Чому з цим слід боротися?

- Неоплачена робота впливає на участь жінок в ринку праці, на їх економічну незалежність, а також на їх можливість відпочивати, мати хобі та займатися спортом. Іграшки (наприклад, міні-кухня чи будівельна гра) впливають на гендерні ролі, але також і на майбутній вибір навчання чи кар’єри. Сексистські жарти можуть створюють напружену атмосферу та можуть залякувати. Також сексиські жарти тривілізують сексистську поведінку.

Як запобігти?

- Заходи з підвищення обізнаності та дослідження впливу та розподіл неоплачуваної роботи між жінками та чоловіками. Заходи, що дозволяють мати баланс між дозвіллям та роботою. Просування іграшок без гендерної специфіки. Заохочення хлопців, а також дівчаток до участі в роботі по дому, пояснює фахівець. 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у: Facebook, TelegramInstagramViber та YouTube. 

Коментарі (3)
  • ВолодяУкраїна!!!

    Володька дави вату вашиську так сер готовий до виконання ваших завдань!!
  • UpToNoGood

    Тобто, якщо ти проти того, щоб твоя подруга йшла на хардкорну роботу _башити, проти того, щоб вона там маскулінізувалась і загартовувала "товсту шкіру" в цьому житті - то ти сексист?
  • ВолодяУкраїна !!!

    І правельно каже Європа .
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:03 На трав’яному пляжі запрацювала дитяча лазанка. В чому її особливість? play_circle_filled photo_camera 15:07 Увага! З 1 липня відбулись зміни щодо соціальних виплат. Як тепер нараховуватимуть допомогу? 14:03 Тернопіль тепер у жовтій зоні. Чи можна сісти на потяг в місті та чи продають квитки? 13:00 Розпочинається мисливський сезон на Тернопільщині: на кого можна полювати та норми на мисливця (ОПИТУВАННЯ) Від читача 11:39 Невикористані дні відпустки можуть надаватися без обмежень загальної тривалості 12:03 Відео дня: вуличний музикант та танець маленької дівчинки підкорив перехожих на набережній play_circle_filled 11:01 На Тернопільщині знову зросла кількість нових випадків Covid-19: за добу +45 10:25 Сьогодні Всесвітній день котів. Похваліться фотографіями своїх мурчиків 09:25 В Україні новий антирекорд: за добу майже 1500 випадків Covid-19. Дані по областях 09:01 Рецепт на зиму: готуємо томатний сік в домашніх умовах 08:03 Сьогодні, 8 серпня: День альпінізму та котів 07:01 Вихідні у Тернополі будуть спекотними та без опадів 21:01 Бюст на всі 100: як зробити жіночі груди більш апетитними 20:03 Що робити, якщо сусід вирішив розбудувати балкон без дозволів. Куди звертатися та яке покарання передбачено? photo_camera 19:17 "Люди ще і не думають скуплятись в школу": скільки коштує одягнути дитину в перший клас play_circle_filled photo_camera stars 18:40 «При заміні прізвища у посвідченні водія знову видають тимчасове?». Все про права і як їх замінити 18:00 У Тернополі закрили дві труби, які знайшли на дні Ставу 17:03 «Їхали з червоної зони, а мій квиток анулювали»: що робити, якщо вас намагаються висадити з потяга
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up