- Я тут виріс і цікавився історією Тернополя завжди, адже ще за Союзу у Центрі можна було побачити каналізаційні люки із написом Kanalizacja miasta Tarnopola, - розповідає Олександр Семенів.
Тому історик і запитував себе: “А чому Tarnopola?” і не лише про це. Відтак він протягом багатьох років працює над темою битви за Тернопіль у 1944 р. і днями видав книгу про ті події. Показово, що цю працю автор узгоджував із військовиками, аби дотримуватися термінології.
- Я зацікавився військовою історією і через те, що всі ми виросли на фільмах про війну, заняттях у патріотичних клубах, і завдяки розповідям дідуся, - продовжує пан Семенів. - Він був сержантом-фронтовиком і часто розповідав, що війна була трохи не такою, як про неї розповідають.
Поступово дитяче захоплення, як каже чоловік, переросло у повноцінне хобі.
- Джерел було мало, і якщо говорити про книгу, то я протягом п’яти років складав "мозаїку” із розрізнених частинок, а торік поїхав у Москву, в архів Міністерства оборони Російської Федерації. Брав справи, які до мене протягом понад 60-ти років (від завершення війни - прим. ред.) читали раз-двічі або й зовсім не гортали.
У цьому військовому архіві Олександр Семенів знайшов звіти про бої за наше місто.
- Моя гордість у книзі - картографія. Це 10 власних карт із вказівками позицій противників у різні дні, - говорить він. – Уявіть: за “п’ятачок” від вулиці Валової до Ставу боролися з 6 до 13 квітня - вісім днів! А тепер його можна перейти за три хвилини.
Особливо зацікавило чоловіка, що на вказаній ділянці зосередили, окрім звичайної полкової, ротної та батальйонної артилерії, ще й дві артилерійських дивізії.
- Вражає самовідданість червоноармійців і відчайдушність німецького гарнізону, - каже він. - З обох сторін гинули незвичайні люди. І вони винищували одні одних не знати за що.
Олександр Семенів вважає, що він зміг відтворити хроніку весняних подій 1944-го у Тернополі і розставив усі крапки над "і”.
- Тепер переходжу до Тернопілля. Адже є чимало білих плям про події початку війни, - розповідає він. – До того ж, саме на наших землях, а не на Курській дузі, вирішувалася доля тієї війни. Саме тут Німеччина та СРСР вийшли на довоєнні позиції, а їхні потенціали приблизно зрівнялися.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер