У моді на акваріумних риб — дискуси і піраньї

У моді на акваріумних риб — дискуси і піраньї
Деякі акваріумні риби не вживаються одні з одними, інші ж навпаки — створюють пари на все життя

 

 Захоплення людей акваріумними рибками важко назвати модою. Адже мода минає, а тут, навпаки, попит щороку зростає, кажуть акваріумісти. Усе більше і більше людей захоплюється тропічними, екзотичними і навіть звичайними уже золотими рибками. І щоразу на ринку Тернополя з’являються нові види різноманітних красивих рибок. Чому? Люди кажуть, що прогрес і взагалі життя великих міст “тисне на психіку” і тому хочеться відвести погляд на те, що дійсно заспокоює, тішить око, дає забути про щоденні клопоти і навіть кризу.

Відео дня
class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0pt">Ярослав Фіголь, власник гуртовні акваріумних риб «Єврозоосервіс» і зоомагазину, що в ТЦ «Подоляни», розведенням рибок займається ще з 1981 року. Колекціонер розповідає, які цікаві рибки можна придбати у Тернополі.

— Не знаю, що заспокоює краще, ніж коли спостерігаєш за рибками, бо акваріум — це мовби шматочок живої природи, вирізаний в кубі і поставлений вдома, — порівнює пан Ярослав. – І там, так як і в нашому середовищі, відбуваються дивовижні речі. Деякі риби не вживаються одні з одними, воюють, обгризають плавники, хвости, інші ж навпаки — створюють пари на довгий час, а ще інші виношують ікру в роті, доки з неї не з’являються мальки.

 

Китайські гуппі спричиняють загибель наших

Найпопулярніші серед тернополян, як він помітив, до сьогодні залишаються гуппі. Маленькі рибки завдовжки 3-4 см надзвичайно гарно призвичаїлись до акваріума. Самці з великими кольоровими хвостами часто, воюючи за самку, обдирають їх одне одному. Проте “краса” невдовзі знову відростає. Нещодавно в Тернополі з’явились гуппі, та й інші риби, привезені з Китаю. Вони мають значно яскравіший окрас, ніж наші. Ці рибки, правда, у кілька разів дорожчі за вітчизняних акваріумних. Приміром, якщо звичайні гуппі коштують від однієї гривні, то китайські — від 10 гривень за штуку.

— Якось у мене на гуртовні знайомий купував китайські гуппі, — пригадує цікавий випадок співрозмовник. — І випадково замість 10 виловив 11 рибок. Вдома це побачив, але вирішив приховати цей факт.

Одну китайську гуппі він кинув до своїх. Через три дні в нього здохли всі риби в акваріумі, крім китайської, а це близько 300 штук. Він передзвонив і сказав Ярославу про це. А той пояснив, що з нашими китайські риби в одному водному просторі перебувати не можуть. І такі випадки не рідкість. Більшість китайських живородних риб, потрапляючи в акваріуми до наших, спричиняють їхню загибель. Та й загалом навіть між собою “китайці” не розмножуються. Чому таке трапляється, наразі невідомо. Ймовірно, хитрі продавці не хочуть, щоб розводили їхню рибу, а лише, щоб купували в них.

 

Дискуси мальків годують своїм слизом

Королем екзотичних риб тернопільські акваріумісти вважають дискусів. Ці пласкі рибки завбільшки з чайне блюдце привертають увагу своїми яскравими кольорами. Виростають вони навіть до 18 см. Коштують від 100 гривень за штуку.

— Дискуси створюють пари мовби “за коханням”, — порівнює Ярослав Фіголь. — З десяти самок самець обирає тільки одну. Однак не кожен може собі дозволити купити зграйку цих риб, щоб створити пару. Крім того, для розмноження дискусам потрібно багато простору.

Дискуси ікру відкладають на листки або в інші місця, які потім охороняють і самець, і самка. Коли вилуплюється мальок, він харчується виділенням із тіла батьків. При невідповідних умовах утримання слиз не виділяється. А він для мальків, як для дітей, замінює грудне молоко. Без нього мальок гине.

— Ці риби хочуть хоча б 200 літрів води, високу температуру 30-32 градуси і щоб їм часто змінювали воду. Наприклад, у 200-літровий акваріум щодня додавати хоча б 10 літрів у день.

Крім того, дискуси часто “воюють” між собою. Сильніші проявляють агресію до слабших. І що більша зграйка в акваріумі, то краще, бо ці риби люблять вибирати когось зі зграйки “жертвою”. Якщо їх лише троє, то зазвичай “дістається” одній рибі, а коли їх кілька, то роль жертви щоразу змінюється, тож є більше шансів, що слабші виживуть.

 

Челенджер з’їв аравану

Однією з найдорожчих риб у Тернополі є акулячий сом або, як його ще називають акваріумісти, – челенджер. Коштує велика рибина завбільшки 30-35 см близько 400 доларів. Він виростає навіть до одного метра в довжину.

— Я назвав би цю рибу тупенькою, — каже колекціонер. – Її не приручиш. Коли вона відчуває запах їжі у воді, починає гасати по акваріумі, збиває все на своєму шляху, доки їжа не потрапить їй до рота. В акваріумі вона може бути тільки з тими рибами, котрі не помістяться їй до рота.

Ярослав Фігель пригадує, як колись підселив до челенджерів іншу тропічну рибку – аравану. Якщо челенджери мали завдовжки 15 см, то аравани 10. Саме в цей час він змушений був поїхати до Хмельницького у справах. Коли ж повернувся, в акваріумі були тільки челенджери, але завдовжки 20 см. Араван не стало. Цікаво, що після цього акулячі соми почувались дуже добре.

В одному акваріумі з акулячим сомом живе оринокський сом. Ця риба на їжу реагує вже зовсім по-іншому. Вона не кидається на корм. Навпаки, спочатку вичекає, доки він опуститься на дно. Тоді підпливе, обнюхає, спробує. Цікаво, що оринокських сомів можна приручити. Тобто, коли вони звикнуть, їх можна годувати з руки і навіть торкатися.

Вживаються два хижаки непогано.

— Але якось, коли челенджер був голодним, то дуже сильно побив свого сусіда, — пригадує власник гуртовні акваріумних риб. — Тому сомів я тепер годую часто.

 

Піраньї бояться карася

Піраньї в тернополян також дуже популярні, бо люди часто чують про них і бачать з екранів телевізорів. У різних програмах ці риби показують нещадними хижаками.

– А насправді — піраньї є дуже лякливими. І не всі вони м’ясоїдні, є й рослиноїдні. Але й хижі, які виростають навіть до 35 см, надзвичайно лякливі, стверджує чоловік. — Тобто побоювання, що коли в акваріум занурити палець, то риба відразу на нього накинеться, не що інше, як міф. Навпаки, побачивши біля акваріуму вас, вона злякається. Навіть коли їй кинути карася, піранья довго до нього звикатиме, потім обгризе плавники, вирве очі і тоді почне його їсти.

— Можливо, в Амазонці, де живуть ці риби, вони полюють на рибу по-іншому, але в обмеженому середовищі вони ведуть себе пасивніше. У зграйці піраньї часто обгризають плавники одне одному, хвости, навіть глибоко ранять. Але зазвичай такі рани заживають. Тільки пошкоджені очі не відновлюються.

Ці риби добре розмножуються в неволі. Пан Ярослав спостерігав, як самець у піску риє ямку. Самочка складає туди ікринки, потім із неї утворюється мальок. Однак ікру в неволі потрібно забирати, бо її хижі батьки можуть з’їсти. Крім того, мальків потрібно щодня відсортовувати. Тобто відділяти більших від менших. Бо ж часто більший не відмовиться з’їсти меншого брата.

Малюків-мальків потрібно добре годувати, щоб в них не виникало бажання поїсти одні одних.

 

Самець місяць ікру тримає в роті

Був у Ярослава Фігеля навіть скат. За цю рідкісну екзотичну рибку він заплатив 200 доларів. Скат плавав дном 200-літрового акваріума і любив занурюватись у пісок. Дно для цієї риби було щільно втрамбоване піском. Їв скат усе, що поміщається в рот. І робив це дуже цікаво. Він накривав собою їжу, з’їдав, а тоді знову ховався в пісок. Однак за чотири місяці ця рибка загинула. Проте чому, колекціонер не знає.

Дуже вибагливою і надзвичайно дорогою для тернополян є аравана. Рот цієї риби нагадує ковш із двома вусиками.

— Аравана – єдина риба, яка є національною гордістю багатьох країн, — зазначає співрозмовник. – Великі рибини коштують навіть до 50 тисяч доларів і бувають червоного і жовтого кольорів.

У Тернополі можна придбати сіру і перламутрову риби. Однак лише їхній мальок, який має 15 см завдовжки, коштує близько100 доларів.

Аравана може бути в акваріумі або одна, або в зграйці, де більше п’ять штук, бо в них сильна внутрішньовидова агресія. Та коли риб багато, не реагують одна на іншу.

Ікринки цієї екзотичної риби мають 10-16 мм, вони подібні на квасольки. Самець ховає їх у роті і через місяць випускає готового малька, який має навіть 8 см завдовжки. Цікаво, що увесь цей період самець не відкриває рот, тому нічого не їсть.

Звичайно, розводити в домашніх умовах рибок не так вже й легко. І часто трапляється, що невідомо чому гинуть сотні рибок на гуртовні або навіть великі рідкісні екземпляри.

— І інколи нічого вдіяти неможливо, просто сидиш і дивишся, як вони зникають, — завершує розмову пан Ярослав. – Та коли не бути до цього готовим, то тримати рибок неможливо.

Проте, як справжній колекціонер, Ярослав Фіголь не засмучується, а весь час шукає щось нове. І якщо вдасться знайти щось цікаве, рідкісне і оригінальне, тоді його радості немає меж. Так само тішиться акваріуміст, коли рибки починають розмножуватися в неволі. Інколи на це йдуть місяці, а інколи секрети доводиться навіть купувати. Але це вже зовсім інша історія.

 

Корисні поради для покупців

 

Що більший акваріум, то легше за ним доглядати

 

Якщо ви хочете менше доглядати і чистити акваріум, то достатньо годувати рибу 2-3 рази на день. Якщо ж маєте намір розводити рибок і хочете, аби вона швидко росла — 8-12 разів на день. При цьому потрібно весь час міняти воду. Хто в дома тримає маленькі акваріуми, де невеликий простір, краще недогодувати рибку, ніж перегодувати. Бо від корму порушується баланс, риба може загинути.

 

За день до того, як вирушати у відпустку, рибу бажано не годувати, а в акваріумі почистити фільтр. Під час відсутності залишити повітря навіть на місяць. За цей час рибі нічого не станеться, вона шукатиме собі їжу серед того, що є в акваріумі.

І навпаки, якщо насипати багато їжі, риба спочатку переїсть, а потім може здохнути у нечистій воді.

 

Відстоювати воду для акваріума потрібно добу-дві. Можна відстояну воду змішувати з перевареною у пропорції 1/1. Кип’яченою не можна зловживати, бо для риб це — “мертва” вода.

 

Годувати риб можна сухим кормом, трубочником і артемією (рачком, котрий живе у солоних озерах, — прим. авт.). Від мотиля, який є личинкою комарів, деякі види риб можуть здохнути або захворіти.

 

 

Продавець має пояснити покупцю, як придбані рибки вживаються з іншими

 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Анонім
    Акули челенджер побили при перевозці губи ,чим лічити?
  • Anonymous
    Рибки не здихають , а померають . Здихають погані люди !
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
08:01 «На щиті» додому повертається захисник Руслан Цимбалістий 22:01 Ціною життя врятував інших.... У Києві попрощалися з пілотом F-16 Максимом Устименком 21:03 Ексклюзивні відеокадри із квартири на Вишневецького, де трапилася пожежа photo_camera 20:03 Кілька квартир і півтора мільйона зарплати: як новий прокурор Тернопільщини прокоментував свої статки Від читача 01:23 Вчителька з Тернополя стала амбасадоркою міжнарожної ініціативи EU Code Week 19:02 Помер викладач Тернопільського педуніверситету Петро Михальчук 18:40 Відмивають стіни та дякують Богу, що залишились живі: репортаж із будинку на Вишневецького, де сталась пожежа photo_camera 18:03 У Бучачі народився хлопчик-богатир 17:20 Три випускниці з Тернополя отримали по 200 балів на НМТ 16:45 У Почаєві собака покусав дівчинку: господарю загрожує до двох років в’язниці 16:11 «Все знищено, але Бог зберіг моїх дітей». На Вишневецького згоріла квартира військового 15:35 Тернополяни представили Україну на Чемпіонаті Європи з греко-римської боротьби 15:05 Жителя Кременця підозрюють у дезертирстві та поширенні російської пропаганди 14:35 Норвезький журналіст іде 450 кілометрів на підтримку українських медіа photo_camera 14:05 До якої суми зросте мінімальна пенсія у 2026 році 13:35 За умисне вбивство знайомого в Почаєві судитимуть 62-річного чоловіка 13:00 Нетверезий водій на Tesla врізався в дерево та намагався втекти в кущі 12:20 Упокоївся батько митрополита Тернопільського і Кременецького Нестора Анатолій Писик 11:57 У Козівській лікарні тепер є отець-капелан 11:41 Як бізнес Тернопільщини може зменшити витрати на енергоресурси? (Прес-служба компанії Yasno)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up