Водії Тернопільщини поповнили бюджет держави щонайменше на 7 мільйонів гривень тільки завдяки одному пункту Правил дорожнього руху – керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння.
Проте, окрім грошового, є ще й інший аспект – керування автомобілем у нетверезому стані часто стає причиною дорожньо-транспортних аварій. Нетверезий водій становить загрозу не тільки для самого себе, а й для інших учасників дорожнього руху, їхнього життя та здоров'я.
Як повідомили у секторі взаємодії з громадськістю обласного управління ДАІ, з початку року працівники Державтоінспекції затримали в області 2104 водіїв, які керували автомобілем у нетверезому стані. У всіх цих випадках склали адміністративні протоколи.
Згідно із статтею 130 Кодексу про адміністративні порушення, за керування автомобілем у стані алкогольного сп'яніння передбачене покарання у вигляді штрафу у розмірі від 3400 до 5550 гривень або позбавлення водійського посвідчення. Рішення про розмір штрафу чи позбавлення водійського посвідчення приймає суд.
- Не розумію тих автомобілістів, які сідають за кермо у нетверезому стані, - каже тернопільський водій Антон Біскупський. – Можливо, когось навіть великий штраф не лякає, але варто подумати про те, що нетверезий водій наражає на небезпеку не тільки себе, але й інших учасників дорожнього руху.
Нагадаємо, що в Україні людину вважають нетверезою, якщо вміст алкоголю у її крові перевищує 0,2 проміле. До речі, у сусідній Польщі такий же бар'єр тверезості.
Проте у ряді східноєвропейських країн діє нульова толерантність до алкоголю, тобто 0,0 проміле. За результат, відмінний від нульового, водія покарають.
Так, нульова толерантність діє у Чехії, Угорщині, Словаччині та Румунії. У разі порушення закону водієві загрожує штраф у розмірі від 200 до 470 євро.
Такі ж заходи раніше застосовували і у Хорватії, однак під тиском туристичних компаній закон змінили. Тепер гранично допустимий рівень алкоголю у цій країні складає 0,5 проміле – це келих білого вина або 40 мл горілки. Та якщо якщо водій напідпитку порушить правила дорожнього руху або потрапить в аварію, тоді спрацьовує принцип нульової толерантності. Штраф за нетверезе водіння - від 70 євро.
У більшості країн Західної Європи допустимий рівень алкоголю не повинен перевищувати 0,5 проміле. Однак водіям зі стажем менше двох років або тим, які не досягли 21 року, і водіям таксі сідати за кермо навіть із невеликим вмістом алкоголю у крові категорично заборонено. Якщо сталася аварія, покарання загрожує водієві при будь-якому вмісті алкоголю.
У Німеччині діє чітка градація за кермування у нетверезому стані. Якщо водій вперше попався у нетверезому стані, штраф становить 500 євро, за повторне порушення - 1000 євро. Якщо водія у нетверезому стані затримали втретє, йому доведеться сплатити штраф у розмірі 3000 євро.
В Англії допустимий рівень алкоголю - 0,8 проміле. Це майже два келихи вина. Допустима межа у цій країні найвища, однак і штраф за нетверезе водіння теж найбільший – 7200 євро.
У Сполучених Штатах Америки для водіїв, яким більше 21 року, допустимий вміст алкоголю - 0,8 проміле. Якщо водія впіймали у нетверезому стані вперше, його оштрафують на 300 доларів і позбавлять прав на півроку. Однак зупинити водія можуть у випадку порушення ним правил дорожнього руху. Якщо впродовж десяти років поліцейський затримає водія у нетверезому стані вдруге, штраф може сягати п'яти тисяч доларів. За третій такий випадок – штраф до 10 тисяч доларів. Якщо нетверезий водій став причиною аварії зі смертельним результатом, він отримає 10 років в'язниці. Проте, залежно від законодавства того чи іншого штату, суворість покарання може бути різною.
У Китаї закон дуже суворий до водіїв, які сідають за кермо напідпитку. У цій країні теж діє нульова толерантність до алкоголю – 0,0 проміле. Окрім того, зі штрафами там ніхто не заморочується. Водієві дають від 1 до 6 місяців в'язниці за умови, що він не став учасником ДТП, і позбавляють водійського посвідчення на три роки. Якщо нетверезий водій спричинив аварію - покарання іще суворіше.
У Китаї був випадок, коли нетверезий водій став причиною смертельної аварії, засудили до смертної кари. Подібне було і Таїланді. Щоправда, в останній країні не карають, якщо водій має 0,5 проміле алкоголю у крові.
У Сингапурі дозволено 0,8 проміле. Однак тих водіїв, у крові яких вміст алкоголю зашкалює, можуть не тільки оштрафувати, а й відшмагати. Тілесні покарання палицею завдовжки більше метра там офіційно дозволені законом.
У більшості ісламських країн говорити про покарання для п'яних водіїв взагалі немає сенсу. Там злочином є вживання алкоголю, оскільки іслам забороняє правовірним торкатися пляшки вина.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер