Адже вітчизняного конкурента міжнародним платіжним системам Visa і MasterCard тепер активно просуває на ринок Нацбанк та урядовці. Таким чином хочуть вбити двох зайців: начебто зменшити тіньовий сектор економіки і витрати на підтримку готівкового обігу.
До слова, Національну систему масових електронних платежів (далі НСМЕП — прим. ред.) почали активно пропагувати у листопаді. До того аж 12 років національну систему платежів тестували й удосконалювали.
—В "Ощадбанку" мені вручили цю національну картку,— пригадує тернополянин Богдан Карпик, показуючи її.— Пояснили, що це можна використовувати для оплати товарів і послуг тощо. Але я користувався лише раз — знімав гроші з банкомату. Тож сказати про переваги не можу. Картка — як картка…
Власне, карти цього покоління можна було використовувати лише в обмежених місцях — банкоматах і терміналах, де встановили спеціальне обладнання та програмне забезпечення. Але з червня до жовтня 2013-го у країні тривав пілотний проект із впровадження національних карт. І вже друге покоління карт НСМЕП є більш універсальним, стверджують фахівці. Цей "пластик" уже випускають і з магнітною стрічкою, і з чіпом на основі відкритих міжнародних стандартів. Тож рівень безпеки оновлених карт НСМЕП навіть є вищим, аніж у звичайного "пластику" міжнародних систем. В останніх чіпом оснащують лише карти преміум-класу. Вони, відповідно, і коштують в рази дорожче.
В планах - розрахунки за кордоном
Звісно, НСМЕП випускають у гривнях. Емітувати картки на базі національної платіжної системи в Україні уже можуть майже 60 банків. На Тернопільщині на 1 жовтня картки НСМЕП відкривали 20 з них.
—Це такі установи, як "Укргазбанк", "Дельта банк", "Хрещатик", "Мегабанк", "Брокбізнес", "Експрес банк", "Львів", "Імексбанк", "Київська Русь", "Фідобанк", "Фінансова ініціатива" та ряд інших,— перелічує заступник начальника управління Нацбанку України в області Андрій Якубів.
Картки НСМЕП відкривають не на рік-два, як у міжнародних платіжних системах, а на три-п'ять років. Плата за оформлення карткового рахунку для фізосіб, які відкривають "пластик" поза межами зарплатних проектів і соціальних програм — 30-40 грн. Пенсіонерам, студентам та отримувачам соціальної допомоги — безкоштовно. Для відкриття потрібні паспорт та ідентифікаційний код.
У картках НСМЕП є два платiжні інструменти — електронний гаманець та електронний чек. Використання першого економічно доцільне навіть при розрахунках невеликими сумами (від кількох копійок). А електронний чек — при середніх та значних платежах — від кількох сотень до тисяч.
Загалом національні картки можуть стати хорошою альтернативою міжнародним.
—Статистика свідчить, що 93% усіх платежів картками українці проводять у межах країни,— додає начальник Центру інформатизації управління НБУ в області Микола Спільник.— Тож є сенс завести національні картки і використовувати їх в Україні. Нацбанк планує у майбутньому удосконалити картки, аби вони діяли за кордоном.
Хочуть відвоювати ринок карт
В екстреному порядку замінювати картки міжнародних платіжних систем на національну, як запевняють посадовці, ніхто не буде.
Спочатку представники НБУ переконуватимуть банки долучитися до роботи з НСМЕП, а відтак ті зможуть пропонувати їх своїм корпоративним клієнтам і фізособам.
— Ми хотіли б посісти не меншу частку, ніж сьогодні займають міжнародні платіжні системи, — каже директор генерального департаменту інформаційних технологій і платіжних систем НБУ Наталія Синявська.
Відтак у Нацбанку розраховують збільшити частку НСМЕП на ринку платіжних карт до 40-50%. Тепер частка НСМЕП є меншою ніж 15% — близько 9 млн карт (див. інфографіку — прим. ред.). Хоча світовий досвід показує, що національні карти можуть становити і половину емісії. Наприклад, у Південній Кореї національна система платежів займає 46% ринку, у Білорусі – 47%, в Італії – 40%, а в Данії — 77%.
Коментар
Микола Спільник, начальник Центру інформатизації управління НБУ області :
1,194 млн карток випустили в обіг банки у Тернопільській області. З них активних платіжних карт, тобто тих, за якими проводять операції -
557,9 тис.
Учасниками Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП) є 59 банків. Це 42% від кількості банків-учасників платіжних систем. Також до числа учасників входить "Укрпошта". Їхній повний перелік є на сайті НБУ bank.gov.ua в розділі "Платіжна система".
Загалом в обігу в Україні тепер є 68,1 млн платіжних карт (з них 33,8 млн — активних карт). Власне карт НСМЕП банки емітували
лише 9 млн шт.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 26 від 25 червня 2025
Читати номер