Понад 20 млн грн – на підготовку до опалювального сезону в Тернополі. Чи готові до блекаутів?

Котельні Тернополя готові до подачі тепла у державні заклади та багатоповерхівки. Опалення дадуть вже 16 жовтня.
61 711 абонентів користуються централізованим опаленням у Тернополі. Левову частку займають мешканці житлових будинків – 61 168, а ось бюджетні організації – 126, також є 417 інших споживачів. Облік абонентів індивідуального опалення відсутній. Про це журналістам «20 хвилин» повідомили у комунальному підприємстві «Тернопільміськтеплокомуненерго».
На що витратили мільйони?
До опалювального сезону працівники «Тернопільміськтеплокомуненерго», кажуть, готувалися ще від весни. Протягом квітня-вересня проводили ремонтні роботи на теплопунктах, як у житлових будинках, так і державних закладах.
– До старту опалювального сезону ми встигли відремонтувати 42 котельні, 29 централізованих теплових пункти. Провели підготовчі роботи у 82 індивідуальних теплових пунктах, що є в закладах освіти, а також у 12 пунктах – медзакладів. Крім того, промили теплообмінники, замінили насосне обладнання, регулювальні клапани. Усі ці пункти необхідно дотримуватися, аби прилади повноцінно працювали та забезпечували приміщення теплом, – каже директор комунального підприємства Андрій Чумак.
Також попередньо проводили гідравлічні випробування, під час яких виявили 95 проривів на теплотрасах, зокрема, у центральній частині міста, у районі «Східного масиву», «Дружба» та «Сонячний». Довелося розривати ділянки на понад 42 вулицях: Лесі Українки, Миру, Чумацька, Багата, Грушевського, Тролейбусній, Винниченка та інші.
– За допомогою великогабаритної техніки працівники розривали ділянки, де були прориви, а далі забирали шмат старої труби та замінювали на нову. Наразі завершуємо роботи за адресами: проспект Степана Бандери, вулиця Довженка, бульвар Петлюри, вулиця Симоненка. Виконані ремонтні та профілактичні роботи дадуть можливість вчасно забезпечити споживачів міста теплом та гарячою водою. Загальна вартість ремонтів – 20 902 558 гривень, – додає пан Чумак.
УВАГА! За підготовку внутрішньобудинкової системи до опалювального сезону відповідають голови ОСББ та домоправителі.
Чи готові до блекаутів?
Наразі котельні Тернополя на 99,9% готові до опалювального сезону 2024/2025 років. На випадок блекаутів через атаку росіянами об’єктів критичної інфраструктури, комунальне підприємство напрацювало алгоритм дій, який дозволить зберегти тепло в оселях тернополян.
– Ми провели роботи з монтажу обхідних з’єднань трубопроводів подачі теплоносія безпосередньо до внутрішньобудинкової системи опалення житлових будинків поза межі індивідуальних теплових пунктів. На випадок блекаутів будинки з індивідуальними тепловими пунктами автоматично перемикаються на котельні і братимуть з неї тепло, – каже Андрій Чумак. – Також на трьох 16-поверхових будинках на бульварі Просвіти, Вишневського та Карпенка встановили резервні джерела енергоживлення, адже без системної роботи насосів не доходить вода до найвищих поверхів. Котельні та паливні підприємства також забезпечили генераторами. Скільки вони зможуть працювати – все залежить від потужностей котельні та генератора, – наголошує Андрій Чумак.
Якщо ж одночасно виникне проблема зі світлом, опаленням та водопостачанням, то жителям багатоповерхівок радять звертатися у пункти масового перебування. Вони функціонують на базі 12 шкіл Тернополя, у кожному мікрорайоні. Знайти можна за такими адресами:
- вулиця Михайла Грушевського, 2 та 3;
- вулиця Камінна, 2;
- вулиця Іванни Блажкевич, 1;
- вулиця Лесі Українки, 3-А та 23;
- вулиця Князя Василя Костянтина Острозького, 51;
- вулиця Клима Савура, 1;
- вулиця Володимира Винниченка, 2;
- вулиця Романа Купчинського, 5а;
- бульвар Симона Петлюри, 8;
- бульвар Дмитра Вишневецького, 8.
Там є буржуйки, старлінки, дрова, вогнегасники, ліхтарі, аптечки, засоби гігієни, генератори, польова кухня, біотуалети та місця для сидіння/лежання. Ви зможете зігрітися, набрати води, зарядити гаджети.
Детальніше про роботу таких пунктів читайте у матеріал: Без тепла, води та каналізації: тернополянам розповіли, куди звертатися під час блекаутів
Що пропонують для індивідуального опалення
Абоненти індивідуального опалення повинні самостійно подбати про тепло у квартирі на випадок блекаутів. Влада лише роздала спеціальні методички, як діяти у випадок відсутності світла, тепла, газу та води. Про це журналістам «20 хвилин» повідомив голова ГО «Рада голів ОСББ міста Тернополя» Сергій Лупак.
– Голови ОСББ безсилі у будинках з індивідуальним опаленням. Купити один загальний генератор просто нереально. Бо це великі кошти на обладнання і бензин. Хтось буде споживати 100 кВт, а хтось – до 200 кВт. Це ніяк не відслідкуєш, а сплачуватимуть всі однаково. Це будуть постійні сварки та і хто збиратиме кошти, хто займатиметься обслуговуванням обладнання? – каже Сергій Лупак.
Не радять абонентам індивідуального опалення встановлювати і маленькі генератори на балконах. Це може призвести до накопичення чадного газу та трагічних випадків. Як варіант – користуватися зарядними станціями чи акумуляторами.
– На випадок блекаутів я користуюся акумуляторами та програматорами. Все з’єдную між собою і виставляю на програматорі необхідну температуру для приміщення. Як тільки в оселі необхідна мені температура, то котел автоматично вимикається. Зараз вже є програматори з Wi-Fi. Ви можете відслідкувати, регулювати температуру в квартирі за допомогою телефонів чи планшетів. Це класна річ, бо так ви економите заряд акумуляторів і маєте тепло в оселі, – каже Сергій Лупак.
У Тернопільській міськраді нагадують, що технологічний запуск опалення не є одномоментним процесом. І радять мешканців міста відчиняти двері помешкань аварійним службам для проведення необхідних ремонтних робіт, які можуть виникнути при запуску системи теплопостачання, зокрема, заповітрення труб у будинках.
Працівники підприємств та аварійних служб працюватимуть у посиленому режимі, щоб забезпечити вчасний запуск котелень та теплопостачання до осель тернополян.
УВАГА! Якщо у випадку виникнення заповітрення чи будь-яких проблем із опаленням у багатоповерхівках, тернополяни повинні звертатися до підприємства, що обслуговує будинок чи ОСББ.
Читайте також:
Як ОСББ мають підготувати будинки із централізованим опаленням до зими
Програми енергоефективності для багатоповерхівок Тернополя: голови ОСББ діляться досвідом
Третя платіжка за газ: тернополяни мають віддавати до 700 грн за обслуговування труб
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Це ж скільки треба "нагріти" просто землі,спалити наших коштів,щоб подати тепло до будинків?
Давно пора всім, по мірі можливості,дозволити індивідуальне опалення.Яка б була економія,але комусь це не дуже вигідно?