Чоловіка, який голосно співав колядки, затримали і доправили до відділку. Активісти стверджують, що до нього без причини застосували силу. Коли той викликав журналістів до відділку, не надавали їм інформацію.
Гучна коляда у ніч на Різдво закінчилась для тернополянина Андрія Б. у відділку поліції. Причому доправили його, як каже чоловік, скрутивши та вдаривши нижче поясу. «Крутили» злісного порушника спокою аж четверо поліцейських.
Громадські активісти нарікають, що поліцейська форма дає право копам порушувати закони. А в поліції своя правда: стверджують, чоловік був напідпитку. А до відділку його доправили лише для того, аби встановити особу, бо документів при ньому не було.
— У Тернополі на Святвечір «скасували» ряд Законів України, а саме Закон про Національну поліцію, Закон про друковані засоби масової інформації (пресу), Закон про інформацію та ряд статей Конституції України, — таке повідомлення з’явилось на сторінці очільника тернопільського осередку ГО «Стоп Корупції» Миколи Сивирина. — Виявляється, працівникам патрульної поліції дозволено ігнорувати законну вимогу громадян на інформацію. Понятих на момент складання протоколу не було, копію протоколу затриманому не вручили, одним словом, працюють, як вміють. Працівник патрульної поліції А. (нам відоме прізвище патрульного – прим. авт.) особисто відмовився представнику ЗМІ надати пояснення стосовно затримання. Ну і мабуть, вважає, що його форма дає право порушувати права громадян України.
Активісти дізнались про затримання колеги вночі на 7 січня. За однією з адрес на «Сонячному» громадянка викликала патруль, бо чоловік порушував громадський спокій. Як згодом дізнались журналісти, він з колегою голосно співав колядки.
Екіпаж приїхав за місцем виклику. Але чоловік не мав при собі документів.
— Йому ніхто не запропонував сходити додому і взяти їх, навіть у супроводі поліцейського, — розповів журналістам Микола Сивирин. — Андрій ще на місце викликав поліцейських. Натомість йому запропонували їхати в міськвідділ в специфічний спосіб – скрутили і застосували фізичний примус. За словами Андрія, – завдавали ударів, навіть нижче поясу.
Про те, що його затримали, Андрій повідомив активістів. Ті прийшли до відділку. Один з них пред’явив журналістське посвідчення, адже є редактором однієї з офіційно зареєстрованих газет. Попросив надати інформацію, чому затримали чоловіка. Йому, стверджують активісти, в грубій формі було відмовлено. За спостереженнями активістів, на момент складання протоколів понятих в приміщенні не було. Правда, адвокат Василь Бойко, з безоплатної правової допомоги, - був на місці.
— Коли прийшов наш активіст, який ще має журналістське посвідчення і пред’явив його, першими словами поліцейських було, мовляв, а ми вас часом раніше не затримували? А давайте ми вас перевіримо. І одразу починають «грузити» і тиснути морально. Це, на вашу думку, нормально? – цікавиться Микола Сивирин. – Ми єдине, чого хотіли, аби поліцейські дотримувались закону. Якщо він був у стані алкогольного сп’яніння, мали бути результати освідування з наркодиспансеру. Де вони? Де зазначені свідки, адже в момент затримання нікого не було?! Невже не можна було дати можливість Андрієві піти додому за документами – це ж поруч. Тоді і цього всього не сталося б. Звісно, він не хотів їхати у відділок. То навіщо крутити чотирьом одного і бити? Невже він один і його дії становили загрозу життю і здоров’ю патрульних, що аж довелось скрутити і бити?
Як вдалось нам дізнатись, скоріш за все інцидент трапився через давній сусідський конфлікт. В Андрія з його сусідкою давні неприязні відносини. І вони щораз один на одного викликають поліцію. Цього разу сусідка не упустила шансу написати заяву.
У поліції своя правда. В управлінні патрульної поліції в області надали коментар «20 хвилин» щодо подій в ніч на Різдво.
— Повідомлення про порушення тиші на проспекті Злуки, 43 надійшло патрульним 7 січня близько 00:30 год, - повідомила речниця управління патрульної поліції в області Катерина Басалига. - Прибувши за вказаною адресою, патрульні виявили невідомого чоловіка, який знаходився у дворі будинку та голосно кричав. Також патрульні зв’язалися із заявницею, яка розповіла, що невідомий громадянин протягом тривалого часу шумить, чим заважає їй та іншим мешканцям будинку відпочивати.
Спілкуючись із чоловіком, патрульні стверджують, що виявили у нього ознаки алкогольного сп’яніння, а на законну вимогу пред’явити документи, згідно зі ст. 32 Закону України «Про Національну поліцію», чоловік категорично відмовився.
— Інспектори затримали його та доправили до Тернопільського відділу поліції для встановлення особи та складання відповідних адміністративних матеріалів, — каже Катерина Басалига. — На громадянина поліцейські склали протоколи за ч.1 ст. 44-3 КУпАП (Порушення норм карантину), за ч. 1 ст. 178 КУпАП (Поява в громадському місці в стані алкогольного сп’яніння), за ст. 182 КУпАП (Порушення тиші). Від підпису та отримання копій адміністративних матеріалів чоловік відмовився.
Копій протоколів на руках не має, підтвердив нам і Андрій, якого в ніч на Різдво затримали поліцейські. Чи оскаржуватиме їх і чи писатиме скарги на дії правоохоронців, той поки не повідомляє. Як далі розгортатимуться події, «20 хвилин» стежитиме і повідомлятиме про це читачів.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер