Зірки Євросоюзу на вікнах, «Буквар для депутатів», електронна поетична збірка "Я починаю розуміти світ..." смарт-клас і кабінет образотворчого мистецтва з мольбертами, бібліотечний блог, вчительський драмгурток – усе це неповний перелік особливостей Тернопільської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням іноземних мов.
Навчальний заклад знаходиться в центрі міста за адресою вул. Камінна, 2. Триповерховому приміщенню вже 160 років. Його почали будувати ще в 1834 р. і завершили в 1857 р. Приміщення є пам'яткою архітектури місцевого значення. Протягом усього часу тут були лише навчальні заклади – жіноча виділова школа імені святої Ядвіги, жіноча школа, у повоєнні роки почала працювати середня школа №4 із російською мовою викладання, яка знаходилась тут до 1985 року. Із 1987 р. діє школа №5. У квітні 1990 р. директором призначений вчитель-методист, відмінник освіти України Петро Іванович Поврозник.
Наразі у школі працює 80 педагогів. У 28 класах навчається 831 учень. Діти з першого класу вивчають англійську мову, а з п’ятого класу на вибір додається ще німецька, французька і польська. В перший і 10-й класи учнів набирають на конкурсній основі. У 2016 році створили один перший клас, який працює за програмою «Інтелект України».
Серед відомих випускників школи – доброволець Олександр Орляк, який загинув під Дебальцево два роки тому, прокурор-кіборг Максим Грищук, голова Тернопільської райдержадміністрації Олександр Похилий, учасник «Євробачення» Едуард Романюта та інші.
Мають смарт-клас і зірки
У 2014 році учні брали участь у конкурсі «Samsung на зустріч знанням», писали есе і виграли. На всю Україну було 7 шкіл, яким вручили смарт-класи, серед них і Тернопільська школа №5. У смарт-класі є 30 планшетів, великий екран, комп’ютер і вся копіювальна техніка.
Ще одна родзинка цього навчального закладу – нестандартний кабінет малювання з мольбертами для кожного учня.
– Досить цікаво у нас працює шкільна бібліотека, – каже заступник директора з навчально-виховної роботи Тетяна Юріївна Андрющенко. – Наші бібліотекарі першими в місті створили бібліотечний блог і стали призерами конкурсу «Шкільна бібліотека – 2017».
У грудні 2013 року, коли в Україні тривали гострі дискусії навколо питання про вектор розвитку країни – «Схід чи Захід», колектив п’ятої школи твердо вирішив: наш шлях – у Європу. З ініціативи учнів та батьків вікна школи були прикрашені символікою ЄС. На тлі блакитного неба західного світу зірки символізують народи Європи в колі, знаку єдності.
Шкільні прощі і дні вишиванки
Вже стало доброю традицією щороку першого червня організовувати прощу учнів та вчителів до Зарваниці. Крім того, першого вересня і в день закінчення навчального року вся шкільна родина бере участь у Службі Божій за здоров’я учнів і вчителів, що відбувається у кафедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці.
– Ми співпрацюємо із семінаристами, – розповідає заступник директора з навчально-виховної роботи Ольга Іванівна Мариніна. – Під час Великого посту семінаристи організовують для нас Хресну дорогу.
Щороку на свято Покрови у п’ятій школі проводять День вишиванки. Минулого разу робили дефіле і конкурс на кращу вишиванку.
Ще одна особливість цього навчального закладу – вокальний ансамбль вчителів, яким керує вчитель музики Ірина Болеславівна Мидзин.
– У нас діє драмгурток вчителів, – каже Тетяна Юріївна Андрющенко – На наші професійні свята, Новий рік, закінчення навчального року ми організовуємо вистави. Щороку з нагоди Дня вчителя всі педагоги їдуть на екскурсію не лише задля відпочинку, а й із краєзнавчою метою.
Діти навчаються закордоном
Учні школи – щорічні переможці міських та обласних олімпіад з німецької мови.
– Ми тісно співпрацюємо з ГЕТЕ інститутом – це така організація, що займається популяризацією німецької мови, – розповідає Ольга Іванівна Мариніна. – Наші учні вже третій рік поспіль здають міжнародні іспити з німецької мови Goethe. Минулого року із 28 учнів 5-9-х класів 19 отримали відмінний сертифікат.
Два випускники школи нагороджені президентською стипендією – Тарас Немілович з хімії і Святослав Маринін з фізики.
Щороку учні школи беруть участь у міжнародному конкурсі FLEX. Вже є понад 40 випускників цієї програми. Вони стали переможцями україно-американського проекту «Акт на підтримку свободи» і протягом одного року навчались у школах США і проживали у сім'ях своїх американських однолітків.
–Три роки тому на базі нашої школи ми організували шкільний літній англомовний табір Happy English, – зазначає заступник директора з навчально-виховної роботи Оксана Іванівна Погоріла. – Він базувався на ініціативності вчителів кафедри іноземних мов, зокрема англійської. У табір залучили майже 200 дітей, які навчалися в ігровій формі, виконували різноманітні творчі завдання тощо. Вже на другий рік ми взяли участь у конкурсі “Go Camp” і виграли. Це допомогло нам організувати новий табір діток для вивчення іноземної мови за участю волонтера з Канади Брента Вотерса.
Крім того у п’ятій школі працювало ще два волонтери із міжнародної організації «AIESEC». До організації цього табору були залучені Майкрософт, Міносвіти України і Посольство США в Україні. В результаті школа отримала комп’ютерний клас у подарунок. 15 комп’ютерів розмістили у всіх кабінетах англійської мови. Слід зазначити, що цього року у літньому пришкільному англомовному таборі знову працюватиме волонтер з Канади Nicole Davidson.
Міжнародні проекти
Учениця 7-Б класу Владислава Боцян – активна учасниця польської спільноти Тернополя. Дівчинка брала участь у багатьох представницьких конкурсах. Навесні Влада здобула два дипломи у Кременці та Брюховичах, виявивши найкращі знання з історії та літератури Польщі. А влітку вона підкорила Варшаву і Люблін, написавши чудові легенди та зачарувавши журі натхненним декламуванням поезії Юліуша Словацького.
– Наші учні здають тести IELTS і TOEFLі та отримують сертифікати з рівнем В2, – каже Оксана Іванівна Погоріла. – Це дає їм можливість не здавати ДПА з іноземної мови. Ми активно співпрацюємо з організацією «Альтернатива В », що дозволяє нам залучати волонтерів зі США, Німеччини, Фінляндії, Польщі до навчально-виховного процесу. Також співпрацюємо з польською організацією «Порозуміння поколінь». Наші діти двічі на рік мають можливість відвідувати польські міста Вісла і Закопане і брати участь у різних проектах.
Минулого року в рамках проекту «Мій досвід закордоном» діти англійською мовою ділилися враженнями про свою закордонну мандрівку.
У грудні 2016 р. у філармонії педагоги та учні школи №5 підготували і провели велике дійство Сhristmas Miracle («Різдвяне диво») всіма іноземними мовами, які вивчаються в нашій школі. Основна ідея – очікування миру і різдвяного дива для України. З такими сподіваннями діти під час дійства подорожували в Англію, Францію, Німеччину і Польщу.
Є гурток поезії
У школі активно працює учнівське самоврядування «П’ятий елемент» і учнівська рада. Діти брали участь у наповненні шкільного сайту www.5.school-info.te.ua. Вони проводять ярмарки, збір макулатури, допомагають бійцям АТО, виготовляють м’які іграшки із шкарпеток для діток із синдромом Дауна. Учні активно працювали над проектами «Буквар для депутатів» та «Конституційна реформа в Україні: погляд із-за шкільної парти», розробили «Програму для майбутнього мера та депутатів міської ради очима дітей». Свої творчі здібності проявляють у шкільному учнівському хорі та драмгуртку.
Ще одна фішка школи – електронна збірка поезій учнів «Я починаю розуміти світ...». Це спільний проект поетичного гуртка «Літературна творчість» та бібліотекарів школи. До неї увійшли вірші як учнів, так і самого керівника – вчителя початкових класів Оксани Вікторівни Дзьоби.
– Я сама люблю писати вірші, друкую їх, видаю, вже навіть є пісня на мої слова, – каже пані Оксана. – З учнями початкових класів ми почали римувати і я зробила для себе відкриття, що багато дітей мають задатки до віршування. Зокрема мій колишній учень, який працює лікарем, вже видав збірку власних поезій і привів свого сина у перший клас. В мене є дуже обдарована учениця Тамара Воробець, яка пише навіть поеми. Моя учениця Роза Поврозник, яка працює в нас бібліотекарем, написала слова шкільного гімну, а її однокласниця Наталя Гайда поклала їх на музику.
Щороку результатом роботи гуртка поезії є вихід електронної збірки учнівських віршів.
Педагог із 47-річним стажем В. О. Величко гордиться тим, що "ризикнула" включитись в організацію проекту «Інтелект України». На думку педагога, участь у цьому проекті сприяє всебічному розвитку дітей, адже програмою передбачено багато цікавих завдань для розвитку уваги та логічного мислення. Кожні п’ять хвилин змінюється вид роботи. Є дуже багато відеоматеріалів, на уроці демонструють мультфільми, працюють з диктором. Діткам подобаються фізкультхвилинки із релаксом. Щомісяця в учнів нові зошити, тому нема потреби носити важкі підручники.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер