Тернопільський навчально-виховний комплекс «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого» знаходиться на «Дружбі», на вул. Юності, 3. До речі, це найвища точка Тернополя. Навчальний заклад – Тернопільську загальноосвітню школу № 12 заснували у 1964 р. У різні роки його очолювали: Петро Карабаш, Варлам Рудик, Юрій Буган, Володимир Жук, Степан Саранчук. Із 1992 р. директором є Марія Гуцал.
З часу створення пріоритетним завданням закладу стало моральне виховання. Тому, коли у 2004 р. розпочав свою діяльність Християнський колегіум ім. Йосифа Сліпого, школа № 12 отримала доброго сусіда. 20 червня 2011 р. шляхом злиття Тернопільської загальноосвітньої школи № 12 та Християнського колегіуму створений Тернопільський навчально-виховний комплекс «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого». Урочисте відкриття відбулося 1 вересня 2011 р. Це оригінальний навчально-виховний заклад, де об’єднані зусилля держави і церкви для реалізації спільної мети – виховання молодого покоління всебічно зрілими і духовно розвиненими особистостями. Освітній процес спрямований на давнє християнське правило: «ora et labora» – «молися і працюй» для того, щоб осягнути спасіння.
– Ми належимо до спільноти українських шкіл духовного спрямування, – каже директор школи-колегіуму Марія Гуцал. – Їх понад 10. Більшість зосереджені в Західній Україні. Зокрема, це гімназія ім. Блаженного Климентія Шептицького (м. Львів), приватний навчально-виховний заклад «Школа Святої Софії» (м. Львів), колегіум-інтернат для дівчат «Знамення» (с. Зарваниця, Теребовлянський район, Тернопільська область), Бучацький колегіум ім. Святого Йосафата та ін. Кожен з них має своє бачення і специфіку. Ми чи не єдиний заклад державної форми навчання. Наша мета – створити таке середовище, що здатне виховати цілісну особистість, яка у повсякденному житті керуватиметься вищими людськими і моральними цінностями. Наші життєві пріоритети: не забороняти, а направляти, не керувати, а співпрацювати, не примушувати, а переконувати, не командувати, а організовувати.
Наразі у школі-колегіумі у 21 класі навчається 520 учнів. До першого класу у школу беруть на загальних підставах усіх бажаючих. Після 9 класу є конкурсний набір у колегіум: на перший курс – 10 клас, на 2 курс – 11 клас. У колегіумі учні вивчають філософію – предмет, який допомагає знайти себе і виховує критичне мислення. В усіх класах є «Основи християнської етики». Щодня навчання в закладі починають із молитви «Отче наш» у кожному класі. Після закінчення уроків учні разом із вчителем промовляють «Богородице Діво».
У навчальному закладі функціонує 24 безкоштовних гуртки, в яких учні мають змогу розвинути свої здібності у різних сферах обдарування.
– Ми вивчаємо англійську, німецьку і польську мови, – зазначає директор. – Причому поглибити свої знання діти можуть у клубі «Мовний центр». Після закінчення нашого колегіуму понад 95% випускників вступають на бюджетну форму навчання. Значна частина випускників навчається за кордоном.
Педагоги беруть участь в усіх заходах католицького шкільництва – курсах богословської формації, духовно-формаційних курсах, форумі «Християнські цінності в світі», семінарах, які організовує Український Католицький Університет, Міжнародний центр навчання лідерів імені АРУППЕ.
– Ми з нашим духівником вивчаємо досвід інших католицьких шкіл. Побували в Чехії, Словаччині, Австрії, Польщі, – розповідає Марія Гуцал.
Зі слів директора, колектив закладу щорічно є учасником прощ католицьких шкіл. Зокрема, побували у Страдчі, Гошеві, Зарваниці, Крехові, Уневі.
Оскільки заклад носить ім’я Йосифа Сліпого, то посвяту в першокласники проводять у його рідному селі Заздрість. Батьки разом із дітьми їдуть туди. Відбувається коротка Літургія, першокласники причащаються і дають урочисту обіцянку. Їм пов’язують атрибут закладу - зелені галстуки. Після цього відбувається спільне чаювання.
В часі Великого посту у школі-колегіумі проводять цікавий Обряд перепрошення.
На першому поверсі школи-колегіуму є зала, присвячена Йосифу Сліпому. Тут діти проводять екскурсії. Зала закінчується світлицею, де відбувається багато виховних заходів, наприклад, «Біблійне коло», «Вервиця», «Акафіст».
Серед «родзинок» інтер’єру – вітражі на сходових майданчиках із зображенням Зарваницького собору та патрона школи-колегіуму Йосифа Сліпого, цікаві дерев’яні барельєфи на стінах холу, змінні стенди, шкільна галерея дитячих малюнків.
Рік тому на території навчально-виховного комплексу заклали дендрарій.
Гордістю кожного навчального закладу є учні та випускники. Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого найбільше пишається трьома загиблими випускниками. Один із них загинув на Майдані – це Герой України Тарас Слободян, а двоє в зоні проведення АТО – це Павло Бас і Павло Римар.
Позитивного іміджу школі додають перемоги сучасних учнів.
- Нещодавно наш учень 8 класу Богдан Рутило повернувся з Києва, здобувши перше місце на конкурсі з ІТ-технологій. У квітні цього року двоє учнів школи-колегіуму взяли участь у математичному конкурсі (Польща, м. Люблін). Серед 480 учасників із 60 ліцеїв учень 8 класу Дмитро Фірман здобув 4 результат. Вже кілька років поспіль учні школи є активними учасниками Міжнародного чемпіонату з розв’язування логічних математичних задач, фінал якого проходить у Вінниці, а переможці мають нагоду поїхати на міжнародні змагання у Францію, – зазначає директор Марія Гуцал. Учень І курсу колегіуму Максим Мохун став переможцем міського конкурсу «Учень року - 2017».
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 38 від 20 вересня 2023
Читати номер