Деякі котельні припинили подачу гарячої води вже з 12 травня. Це - на вулиці Лозовецькій, Шкільній, Тролейбусній та Бригадній. Вони не працюватимуть до 10 червня. Тернополяни почали обурюватися, що знову доведеться місяць сидіти без гарячої води.
- Я не готова. Я не маю сили знову гріти воду в каструлях. Ну, як водоканал проводить ремонтні роботи за два дні? А Теплокомуненерго три роки ремонтує по 3 місяці... Вже і нові котельні (не факт, що екологічно чисті) зроблені і ми знов без теплої води - пишуть тернополяни.
Окрім багатоквартирних житлових будинків, припинять водопостачання і в гуртожитках, в залежності від розташування.
- Це вже кілька років поспіль така ситуація, - скаржиться студент ТНТУ Максим. – У нас і так воду вмикають а кілька годин зранку та увечері. Тепер знову доведеться гріти воду в чайнику. Бо хоч і літо, вода льодяна. Після такого душу доведеться кілька тижнів ходити з простудою.
Обурює тернополян і те, що навіть нові та відремонтовані котельні не будуть працювати. А от купити бойлейр, може собі дозволити не кожен, тому доведеться чекати близько місяця, доки гаряче водопостачання відновлять.
Деякі котельні зачинять на ремонт у серпні. Терміни відключення котелень можна побачити за посиланням.
У міській раді пояснюють, що не всі котельні потребують ремонту, однак потрібно виконати регламентні роботи, щоб підготувати системи до наступного опалювального сезону.
- Відключення відбувається по окремих будинках, ми про це завчасно попереджали, - пояснив міський голова міста. – Оскільки завершився опалювальний сезон, за цей період ми маємо підготувати мережі до наступного. Це промивка, ремонтні роботи та різного роду регламентні роботи.
Однак терміни відключення встановлені максимальні – пояснюють у міській раді. Їх планують зробити швидше.
- Звичайно, ці терміни варто скоротити, - кажуть у міській раді. – Терміни відключення гарячої скоротять настільки, наскільки це буде можливо. Але ці роботи необхідно виконати до наступного опалювального сезону. За період з травня по жовтень ми маємо виконати обстеження, перевірку та ремонт усієї мережі теплопостачання. Звичайно, це не можна зробити одночасно у всіх будинках, тому це робитимуть поетапно.
У виробничо-технічному відділі КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» пояснюють, що без перевірки котелень не можна буде почати опалювальний сезон. Роботи намагатимуться виконувати якомога швидше, щоб не спричиняти незручностей тернополянам.
- Відповідно до правил підготовки теплового господарства, після опалювального сезону ми складаємо графік і виконуємо планову перевірку котелень, - пояснює начальник виробничо-технічного відділу Михайло Горбань. – Коли котельню зупиняють – проводять гідравлічне випробування теплової мережі і ремонт у разі необхідності. Після цього складаємо акти, що теплова мережа готова і передаємо їх до інспекції з енергозбереження.
Однак варто розуміти, що ці роботи потрібні для того, щоб запобігти аваріям під час опалювального сезону, коли через поломку котельні без гарячої води можуть лишитися кілька будинків.
У міській раді також запевняють, що котельні не зачиняють через заборгованість населення, хоча борги є.
Загалом у Тернополі близько 80% житлового фонду та об’єктів соцкультпобуту охоплено центральним водопостачанням – повідомляють у КП “Тернопільміськтеплокомуненерго”. Понад 25 тис. помешкань підключені то центральної системи гарячого водопостачання. Теплопостачання у місті забезпечує 32 котельні, які працюють на газоподібному паливі, 7 паливних та 45 теплових пунктів.
Під час планових випробувань та ремонтних робіт в різний час без гарячої води залишаться майже 410 об’єктів, в тому числі житлові будинки, гуртожитки, комунальні заклади, тощо.
- Гарячу воду не відключають за заборгованість, хоча борги є, - кажуть у міській раді. - Ми дякуємо тим тернополянам, які вчасно сплачують за комунальні послуги та почали повертати заборгованість, адже тепловики матимуть можливість розрахуватися за газ.
Однак з 1 червня гарячу воду через борги можуть відключити взагалі через борг. Як поввідомляють у КП “Тернопільміськтеплокомуненерго”, забогованість споживачів перед підприємством становить понад 84 млн. грн. Через це існує загроза припинення надання послуги з постачання гарячої води в місті Тернопіль з 1 червня. Оскільки, підприємство позбавлено економічних можливостей проводити поточні розрахунки за використані паливно-енергетичні ресурси (природний газ, електроенергія, тощо).
Тому тернополян закликають своєчасно сплачувати комунальні послуги, тоді гарячу воду відключати не будуть.
Тернополян просять поставитися з розумінням до необхідності виконання цих робіт.
В умовах карантину підприємство продовжує надавати свої послуги навіть тим користувачам, які не мають змогу сплатити за послуги вчасно. Штрафні санкції за несвоєчасну сплату хоч і не загрожують, однак тернополян закликають не затягувати з оплатою, адже від своєчасної оплати залежить робота підприємства.
Щомісяця в перших числах проводиться нарахування за отримані в попередньому розрахунковому періоді послуги. Так, з рахунками можна ознайомитись в «Особистому кабінеті» на сайті підприємства. Через кабінет також можна дистанційно оплатити послуги.
Незважаючи на карантин, користувачі централізованого гарячого водопостачання сплатять менше за квітень на 27 – 37%.
Вид послуги |
Одиниці виміру |
Вартість послуги у квітня 2020 року, грн |
% |
|
До перерахунку |
Після перерахунку |
|||
Централізоване опалення при відсутності лічильника ТЕ |
в місяць /кв.м |
12,58 |
7,84 |
- 37,68 |
Централізоване опалення при наявності лічильника ТЕ |
1 Гкал |
1746,82 |
1088,43 |
- 37,68 |
Централізоване постачання гарячої води за умови підключення рушникосушильників до системи гарячого водопостачання |
куб.м |
98,85 |
70,81 |
- 28,37 |
Централізоване постачання гарячої води за відсутності рушникосушильників до системи гарячого водопостачання |
куб.м |
91,36 |
66,14 |
- 27,61 |
Перерахунки здійснюють відповідно до рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради. Перерахунки за послуги централізованого опалювання та гарячого водопостачання проводили також у жовтні, листопаді, грудні, січні, лютому та березні.
Не кожен має змогу майже місяць користуватися холодною водою. Багато тернополян мають маленьких дітей. Вирішити цю проблему допоможе бойлер або спеціальний водонагрівач. Їх можна придбати в магазинах побутової техніки, на ринку та замовити онлайн.
Ціни на бойлери починаються від 2000 гривень. Однак варто зауважити, що найдешевші бойлери мають зазвичай об’єм 40 – 60 літрів та невелику потужність. В середньому, бойлер на 80 літрів коштує 4000 гривень, однак є і дорожчі. Якщо ви обираєте бойлер, перш за все зверніть увагу на його об’єм, потужність та швидкість нагрівання води. Для сім’ї на 3 – 4 людини бойлера об’ємом 80 літрів буде цілком достатньо.
В інтернет магазинах продавці зазвичай вказують, як правильно обрати об’єм бойлера. Це залежить не лише від кількості членів сім’ї, а й від кількості точок споживання води – рукомийник, ванна, душова кабіна, тощо. Для двох людей у будинку яких є раковина та душ достатньо бойлеру об’ємом 50 – 80 літрів. Якщо ж сім’я з 5 людей і в будинку є душ, ванна, та два рукомийника – бойлер вже має бути об’ємом 120 – 150 літрів.
За встановлення бойлеру також доведеться заплатити, якщо ви не можете зробити це самостійно. В середньому, тернопільські майстри готові встановити бойлер за 700 – 1000 гривень. Також деякі магазини побутової техніки пропонують послугу доставки та підключення бойлера. Деякі магазини роблять це безкоштовно. Тому перед покупкою дізнайтеся, скільки коштуватиме встановлення обладнання спеціалістами.
Окрім бойлеру є і інший, бюджетний варіант. Це спеціальний компактний водонагрівач, який варто встановити замість звичайного крану. Його потрібно підключити до електромережі. Вода нагрівається при проходженні через систему нагрівних елементів. Також можна увімкнути і холодний режим, відрегулювати температуру нагрівання води. Його переваги в легкому встановленні та миттєвому нагріванні води. Ціни на такі складають від 1 до 4 тис. гривень в залежності від виробника та характеристик. Однак такий нагрівач має і свої недоліки. Як пишуть деякі покупці такого нагрівача, якщо у вас тече «жорстка вода», то такий не варто встановлювати, адже на нагрівних елементах буде утворюватися накип і нагрівач очне гірше працювати за кілька місяців роботи, а то і взагалі може зламатися. Тому якщо якість води низька або ви не маєте фільтру – такий нагрівач вам не підійде.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер