Цвіль можна побачити в будь-якому куточку оселі, кажуть фахівці. Адже у кожному кубометрі навіть чистого приміщення є 500 грибкових спор. Утім, у занедбаному примішенні проблема розростається у прямому і переносному значенні слова.
- З певного часу боротьба з пліснявою на стінах стає способом життя людини, - каже головний спеціаліст Тернопільського міського управління Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області Володимир Ящик. - Методи, обрані для цього, не завжди правильні. Хтось її зафарбовує, хтось марно намагається змити водою. Але з часом цвіль чорного, зеленого, синього, жовто-оранжевого кольору на стінах з’являється знову і знову.
У «хворому» приміщенні – і самопочуття погане
Причина такої живучості грибка полягає у тому, що він проникає всередину, руйнує будівельний матеріал. Таку ж руйнівну дію має і на здоров’я мешканців проблемного приміщення.
- Дуже страждають дихальні органи, - додає Володимир Ящик. – Результатом тривалого перебування у проблемному приміщенні може стати бронхіт, пневмонія, трахеїт і навіть бронхіальна астма. Тривалий час проживання у приміщенні, ураженому цвіллю, негативно позначається на опорно-руховій системі, стані зубів. Також мешканців може нудити, тягнути на блювоту. Вони можуть почуватися дуже виснаженими.
У групі ризику, за словами фахівця, перебувають люди зі слабким імунітетом. Це діти, люди старшого покоління. Через грибок цвілі вони навіть ризикують захворіти на туберкульоз.
- Щоб ефективно видалити цвіль зі стін, треба виявити причину її появи, - каже співрозмовник. – Усунути цю причину й аж тоді видаляти грибок зі стін.
Головною причиною, каже фахівець, появи цвілі на стінах є постійно підвищена вологість повітря у приміщенні. Часто сприятливу атмосферу для утворення грибка створюють самі ж люди.
- Причинами появи грибка є відсутність або неякісна гідроізоляція у міжпанельних швах, занадто висока вологість будівельних матеріалів, - говорить Володимир Ящик. – Сильне зволоження стін під час дощу, зволожений фундамент, бо з нього волога поширюється на стіни. Це особливо характерно для старих приміщень без гідроізоляції.
Кістяк боротьби – профілактичні заходи
Може викликати появу цвілі, за словами фахівця, і встановлення пластикових склопакетів. Адже приміщення не дихає, порушується вентиляція. Як наслідок – постійна вологість. Також цю проблему викликають причини побутового характеру – наявність великої кількості домашніх рослин, тварин, нерівномірне прогрівання, часті прання.
- Основним чинником у боротьбі з цвіллю на стінах є насамперед профілактичні заходи, - продовжує фахівець. - Перше, на що слід звернути увагу, - чи правильно розташовані нагрівальні прилади. А також на регулярність провітрювання житлового приміщення. Далі можна діяти за таким планом: при виявленні маленьких плям цвілі обробити їх перекисом водню або оцтом. Встановити вікна, які відчиняються, і якнайчастіше провітрювати кімнату. У вологому приміщенні варто залишати двері у ванну прочиненими.
Борючись із грибком, фахівець радить використовувати спеціальний засіб для глибокої обробки стін - до бетону або цегли. Також варто провести необхідні роботи у підвалах.
ОКРЕМО
В алергіків може виникнути реакція і на харчовий грибок
До алергічної реакції призводить не сам грибок, а спори, наголошує лікар-імунолог Христина Господарська. Це дуже дрібні клітини, розпилені у повітрі. Реакція на них проявляється найчастіше у формі алергічного нежитю, почервоніння очей, їх набряку, задишки.
- Якщо не усунути джерело подразнення і не лікуватися при перших симптомах, то це може перерости в алергічну астму, - розповідає лікар. - Грибок характерний для занедбаних приміщень, із підвищеною вологістю, приміщень на перших поверхах.
Утім, з’являється він і у багатоквартирному будинку, приміром, на п’ятому поверсі. Справа у тому, що нині водостічні комунікації зашивають у спеціальні короби. За певний час грибок може з’явитись і там. Але що там робиться, ми не завжди можемо побачити. А ось твердження про те, що грибок з’являється у погано провітрюваних приміщеннях, не зовсім правильне.
- У непроблемних приміщеннях із поганим провітрюванням може відчуватись затхлий, застояний запах, - каже вона. - А ось у проблемних, там, де є цвіль, провітрювання дещо може покращити ситуацію.
Також варто пам’ятати про те, що є ще й інші види грибків. Приміром, харчові алергени. Вони є у хлібобулочних виробах, які занадто довго чи неправильно зберігали, у виробах, на яких спеціально виводили цвіль - наприклад, сир.
- У людини, чутливої до грибка, може виникнути реакція і на харчовий, - додає лікар.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер
Нажаль довелося стикнутися з даною проблемою. Дана статя допомогла розібратися. вдалося позбавитися від плісняви з данмим засобом https://youareniceeveryday.site/product/zasib-vid-plisnyavy-z-hlorom-500-ml/, дякую, що підсказали, що робити.