- Як тільки навесні поставлю щось солодке у дерев’яній веранді, з усіх сторін сповзаються мурахи, - каже мешканка приватного будинку Ірина Козачук. – Це принаймні неприємно. Доводиться потім оглядати кожен продукт, щоб не пригостити когось стравою з мурахами.
Бореться жінка з комарами традиційними препаратами. За кілька разів розприскування їдкого засобу мурахи більше не турбують господиню. Одначе, кожного року навесні історія повторюється.
Така ситуація – не унікальна, кажуть фахівці. Мурашки можуть жити у шпарах, під плінтусами. Атакують вони особливо у періоди приготування варення. Тим більше, коли йдеться про дерев’яне приміщення.
Аби позбутись небажаних сусідів, варто ще перед сезоном дозрівання фруктів подбати про чистоту приміщення. Найпростіше застосувати інсектициди. Це - клас пестицидів, призначений для боротьби з шкідливими комахами. Запускати «газ» варто у дірки, звідкіля вилазять мурахи.
- Причому варто подбати про захист: щоб речовина не потрапила у рот, у ніс, очі, на руки - каже Степан Подобівський. – Тобто так само як і при роботі з будь-якою отруйною речовиною.
Боротись у дощовий день
Утім, мурашки – це ще не найстрашніші сусіди. Значно небезпечнішими є оси. Вони будують гнізда і на деревах, і у приміщеннях, наприклад, на горищі під дахом. І зустріч з ними для господарів значно неприємніша, аніж вигляд зіпсованої мурашками страви.
- Існує думка, що оси нападають тільки якщо відчувають від вас загрозу, задля самозахисту, - проводжує пан Подобівський. - Тобто, поки не порушиш їхнього спокою, вони не кусатимуться. Але було чимало випадків, коли оси нападали навіть на тих, хто їх не чіпав. Чому так – наразі ще вивчається. Якщо ви хочете позбутись таких неприємних, агресивних сусідів і вирішили за будь-яку ціну знищити їхнє гніздо. Тоді найкраще робити це у прохолодний, дощовий день. Підійти з коробкою чи мішком, швидко скинути у нього гніздо, вприснути туди інсектициди, після чого закрити, зав’язати і винести подалі від помешкання.
Якщо гніздо розташоване у закритому приміщенні, то можна просто скористатись спеціальними засобами, тими ж інсектицидами, і закрити приміщення на певний час.
- Як варіант, можна підійти до гнізда із відром, наповненим щедро водою, і піднести до гнізда так, аби воно повністю занурилось, - каже ентомолог. - Таким чином комахи потонуть та поспливають. Якщо ж боротись з осами у гарячий, сонячний день, то можна напоротись на велику неприємність у вигляді рою атакуючих ос .
Особливо слід бути обережним, коли йдеться про шершнів. У таких випадках фахівець взагалі не рекомендує самостійно боротись - краще викликати рятувальників. Адже іноді одного-двох їхніх укусів вистачить для анафілактичного шоку.
Комарі бояться чорнобривців
Чимало клопоту під час дачного сезону завдають нам і комарі, і мушки-їздці. Перші активізуються там, де є вологість – поблизу лісів, річок, озер.
- З комарами борються, вмикаючи у розетку спеціальні пастки, - каже Степан Подобівський. – Але під час роботи цього засобу варто залишати приміщення і самій людині. Щодо народних засобів, то, вважається, що комарів відганяє запах листя горіха,запах чорнобривців.
Активізуються комарі тоді, коли на вулиці уже гаряче, але волого. Поки що ночі холодні – 8-9 градусів тепла, тож їх не видно. Як тільки температура уночі підніметься до 15-16 градусів, а удень – сягатиме 25 градусів, то з’являться на вулиці і вони. Причому кусають тільки самки. Це у них зумовлено біологічною потребою - їм потрібні білки, щоб у яєчниках сформувалися яйця. Самцям кров не потрібна, вони живляться нектаром, соком рослин.
- Більше клопоту наразі завдають мушки, так звані їздці, - каже Степан Подобівський. – Це паразити. Вони активізуються у задуху – коли на вулиці спекотно, волого, але вітру нема . Після їхнього укусу виникає алергічна реакція. Загалом, не так страшні укуси цих різних комах, як власне алергічна реакція. Тож варто використовувати різні антигістамінні (протиалергічні) засоби.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер