На рахунках тернополян є п'ять бюджетів міста

На рахунках тернополян є п'ять бюджетів міста
Тернопільська область – дотаційна. У нас немає ані великих виробництв, ані надпотужних компаній, а офіційні прибутки населення – найменші в Україні. Водночас на рахунках мешканців області – лише фізичних осіб – 4 мільярди 682 мільйони 500 тис. грн.

Така сума на депозитах більш ніж у п'ять разів перевищує бюджет Тернополя на 2014 рік, тобто 928 млн грн.

Депозити в Україні вигідні

Більшість цих коштів надійшли від заробітчан. Щорічні перекази від них, до слова, теж вражають. Так, станом на листопад минулого року мешканцям області з-закордону переказали 176 млн 300 тис. доларів. У гривнях, за курсом 11,40, це 2 млрд 982 тис. грн або ж вдвічі більше від бюджету міста.

Відео дня
> Саме така ситуація з депозитами та значними переказами й створює значний десонанс: місто з найнижчими зарплатами, але на парковках стоять дорогі автівки, новобудови – на кожному вільному клаптику землі, в молоді – дорогі девайси тощо. Ці кошти підтримують як малий бізнес в регіоні, так і сферу послуг. Проте експерти припускають, що ситуація може змінитися.

- Заробітчани кошти з-за кордону переказують в Україну бо тут, по-перше, їхні родини. А, по-друге, тат висока дохідність депозитів, - каже доцент кафедри банківської справи ТНЕУ Богдан Адамик. - Якщо в Україні дохідність валютних депозитів 10-11% то в країнах Євросоюзу – 2-3%. Це означає, що людям тут вигідно зберігати кошти й отримувати прибутки. Вигідно це й банківській системі. Проте нестабільність в державі та відсутність дієвих кроків зі сторони влади можуть викликати в людей недовіру та страх за свої заощадження. Цей фактор може суттєво впливати на переміщення коштів.

Економічна, соціальна і навіть військова нестабільність можуть змусити людей тримати гроші в тих країнах, в яких вони працюють. Це для нашого дотаційного регіону на користь не піде вважає експерт. Щодо підписання політичної частини угоди про асоціацію та нестабільність гривні, то ці чинники на депозити чи перекази з-закордону вплинуть несуттєво.

- Люди, як працювали, так і працюватимуть, - каже фахівець. - Гроші, які переказують у валюті, традиційно у валюті й зберігають. Основна загроза, повторюсь, нестабільність. Тому банківським установам та владі потрібно прикласти максимум зусиль, аби зберегти довіру людей та кошти в банках.

З роботою проблеми

Ще одна проблема, яка може вплинути на кількість фінансових надходжень з-закордону, як зауважують самі заробітчани, - проблеми з працевлаштуванням.

- Бувала і в Італі,ї і в Іспанії, і в Португалії, - каже тернополянка Оксана (прізвище редакції відоме – авт.). - Років 12 вже за кордоном. Бачу ситуацію, з друзями спілкуюсь. Розмови про те, що наших заробітчан чекають закордоном – міф. Чимало наших людей не мають там роботи, перебиваються тимчасовими заробітками. В європейських країнах вже років зо п'ять тривають економічні проблеми. Не такі, як у нас, але є. З роботою туго навіть в місцевих, не кажу вже про заробітчан.

Про проблеми з роботою розповідає й інша заробітчанка Леся Заморська. Зараз жінка працює на півдні Італії.

- Навіть більшість тих людей, які працюють легально, перебиваються сезонною роботою, - каже пані Заморська. - Наприклад, моя сестра працює в готелі з 1 квітня до кінця вересня. Отримує зарплату, платить податки, а після того, як закінчиться сезон, сидітиме вдома та отримуватиме допомогу по безробіттю. Для тих, хто немає документів, ще складніше. Жінки переважно працюють по 24 години, доглядають за старими італійцями. Чоловікам ще важче - перебиваються підробітками. Навесні сапають городи, косять траву, підмуровують кам'яні огорожі, роблять ремонти. Останнім часом в Італії скоротили робочі місця не лише для заробітчан, а й для італійців.

Вже зараз частина наших заробітчан рідше переказує гроші через банківські системи. Натомість вони передають зароблене знайомими чи водіями бусів. Щодо депозитів, то і їх в Україні не заводять – тримають гроші в місцевих банках, якщо працюють легально.

Інша, соціальна, сторона заробітків, переказів, депозитів – роз'єднані родини.

- Їхати треба або всім, або нікому, - каже пані Оксана. - Я, як і багато інших жінок, також розлучилась. Ревність, суперечки, недовіра, скандали – це все панує в родинах заробітчан. Діти ростуть без батьків – це величезна біда. Думки про те, що поїду на рік і вернусь – самообман. Коли бачиш різницю між життям там і тут, стикаєшся з несправедливістю і бідою в рідній країні, вертатися сюди не хочеться. Знаю багатьох, які той "рік" продовжують і продовжують. Грошима, які присилають, відкуповуються від дітей і рідних. Я, наприклад, свою дочку з собою забрала. Живемо зараз в Іспанії.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (21)
  • Anonymous
    Та ні. Взагалі - то, легально працюю і сплачуюю податки в казну зі своєї зарплати. Мабуть, менше заробляю, ніж якась цьоця в Італії. Але зади нікому не підтираю - та й те добре.
  • Anonymous
    Трошки не так - всі хочуть побільше роботи а поменше платити. Але не мені вам розказувати яка в нас система - хтось платить податки по повній хтось має пільги не знати за що хтось взагалі про податки читає тільки в соцрекламі. Немає вільної конкуренції при одинакових умовах для всіх в тому числі немає тієї конкуренції і на ринку праці. Звіси і виходят низькі зарплати та незайнятість молоді.
  • Anonymous
    А тобі шо до не твоєї пенсії., ти за свою переживай.,розумна дуже,не від гарного життя люди працюють за бугром.,а те що мені по закону дозволено-візьму. Хто його знає можливо ти на дивані сраку грієш і не працюєш бо твій чоловік на тебе ішачить.,а про пенсію також мрієш ?
  • Anonymous
    Тому то й виїзжають за кордон працювати через те що в нас підприємці хочуть платити копійки а щоб працювали з повною віддачею.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
19:01 «Дякую, що скинули кошти на ніжки для тата»: 5-річна донька військового подякувала за допомогу play_circle_filled 18:01 Чисте місто починається з тебе: понад 100 людей прибирали парк «Загребелля» photo_camera 17:30 «Зі Світлим Христовим Воскресінням!» - Великоднє вітання від Віталія Мариновського, добровольця російсько-української війни, директора ТОВ «ВВС-БУД» (новини компаній) 17:03 До 10 років позбавлення волі засуджено водія, який вчинив смертельну ДТП та втік з місця аварії Від читача 16:05 Поліція Києва та СБУ повідомили про підозру заступнику голови КМДА в організації схеми переправлення призовників через держкордон України 16:30 В аваріях на Тернопільщині травмувалися двоє дітей 15:56 У Плотичі горить очерет — площа пожежі близько 3 гектарів 15:30 Діти-дітям. 140 пасок тернопільські пластуни передадуть у сімʼї до Великодня 14:25 Україна повернула тіла ще 909 загиблих військових 14:15 У храмах Тернополя провели обряди винесення Плащаниці: дивіться фото photo_camera 14:01 У вчиненні двох сексуальних злочинів у Тернополі підозрюють 20-річного чоловіка 13:15 Купують ковбаси та паски: на ринках Тернополя черги перед Великоднем photo_camera 12:31 64-річного чоловіка і його сестру знайшли мертвими у їхньому будинку в Бережанах 12:09 На Кременеччині горіла зерноочисна споруда 11:30 У дитсадку Тернополя продавали паски, щоб купити дрон для ЗСУ 10:59 У Тернополі поліцейські розшукали зниклу 13-річну дівчину 10:44 Що варто знати батькам і школярам про завершення навчального року і канікули, — роз'яснення Міносвіти 10:00 Бронювання працівників через Дію: покрокова інструкція від Мінцифри 09:30 Синоптики попередили про сильні пориви вітру 09:00 Тернопільщина втратила Героїв-захисників Василя Яремка, Василя Колінчука та Ігоря Колясу
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up