На випадок радіаційної загрози: де сховатися у Тернополі та скільки коштує калію йодид

- Росія розробляє план атаки на українські атомні електростанції. Про це під час виступу на дебатах Генасамблеї ООН 25 вересня заявив Володимир Зеленський.
- Як діяти тернополянам, якщо ворог перейде від залякування до дій, чи є необхідні укриття у місті та, чи реально придбати в аптеках калію йодид – дізнавалися журналісти «20 хвилин».
Інформація про те, що росіяни можуть застосувати ядерну зброю чи підірвати атомні електростанції в України, шириться вже третій рік поспіль. Спочатку мова йшла виключно про теракт на Запорізькій АЕС, що розташована на території окупованого міста Енергодар. Проте наразі українське керівництво не виключає й масові ракетні обстріли атомних електростанцій, що перебувають під контролем України.
«Схоже, Путін планує нові атаки на наші АЕС та пов’язану з ними інфраструктуру, щоб від’єднати їх від загальної енергосистеми», – повідомив Володимир Зеленський.
Ажіотажу не спостерігаємо
У разі аварії на ядерних установках атомної станції може відбутися викид радіоізотопів йоду, цезію, стронцію та інших радіонуклідів. Це може спричинити утворення радіаційної хмари, що може забруднювати ґрунт, поверхні, їжу та воду.
Значний ризик для здоров’я має внутрішнє опромінення. Наприклад, коли радіоізотопи потрапляють в організм людини через вдихання повітря чи споживання забруднених продуктів. У Міністерстві охорони здоров’я України неодноразово наголошували – одноразове вживання калію йодид допоможе зменшити негативний вплив радіоактивного йоду на щитоподібну залозу.
Та чи реально його придбати в Тернополі? Аби це перевірити, журналісти «20 хвилин» відвідали місцеві аптеки.
Зі слів фармацевтки аптеки «ЙОД», що на вулиці Миру, 4В, тернополяни майже не цікавляться препаратом. Також наголосила, що виробники пропонують різні види пігулок, які мають одну діючу речовину, і стануть у пригоді на випадок ядерної загрози.
– Наприклад, 50 таблеток (200 мг) «Йодомарину» можна придбати за 161,30 гривень, 50 пігулок (100 мг) «Йоднормілу» обійдеться за 63 гривні, а якщо 200 мг, то вже – 84 гривні. Є й інші препарати, але цих цілком буде достатньо, якщо щось трапиться. Загалом люди не купують масово, тільки у випадку призначення лікарів, – каже фармацевтка.
Без попереднього замовлення придбати калію йодид можна і в аптеці «Зі», що на вулиці Миру, 3В.
– Маємо ці пігулки. Вартість пластинки – 107,40 гривень. В одній пластинці є 10 таблеток по 250 мг. Наразі люди активно не скуповують цей препарат, – каже фармацевтка.
Також ми промоніторили онлайн-сервіс Tabletki.ua і дізналися, в яких ще аптеках можна придбати калію йодид та скільки він коштує. Наприклад, пігулки є в наявності в аптеці «Подорожник» (майдан Перемоги, 4Б). Ціна за 10 штук по 250 мг – 91,19 гривні.
У «Здорова родина» (вулиця Чорновола, 8) 10 пігулок по 125 мг коштують 181,70 гривень.
Забронювати калію йодид можна в аптеці «Бажаємо здоров’я» (вулиця Хмельницького, 11). За 10 пігулок по 250 мг треба віддати 94,16 гривні.
У «Джерела здоров’я» (вулиця Купчинського,1) пропонують придбати препарат за 106,30 гривень. Ціна вказана за 10 пігулок по 250 мг.
Неодноразово завідувачка Амбулаторії загальної практики сімейної медицини №9 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Ольга Сковронська нагадувала читачам «20 хвилин», що ніякої профілактики заздалегідь не може бути. Випити пігулки можна лише у тому випадку, якщо загроза підтверджена.
Нагадаємо, що стосується дозування, то для кожного віку є свої обмеження:
- діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) – 16 мг;
- діти від 1 місяця до 3 років – 32 мг;
- діти від 3 до 12 років – 62,5 мг;
- підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують грудьми – 125 мг;
- людям старшим за 40 років калій йод не призначають.
Де сховатися у Тернополі
Під час радіаційної загрози тернополянам радять ховатися у протирадіаційних укриттях та сховищах. Раніше фахівці Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Тернопільській області повідомляли, що у «Порядку використання захисних споруд цивільного захисту для господарських, культурних та побутових потреб», затвердженим Кабміном, чітко визначено особливості різних типів укриттів.
Так, протирадіаційними укриттями можуть бути негерметичні захисні споруди, які забезпечують захист населення від іонізуючого випромінювання у разі радіоактивного забруднення місцевості впродовж кількох годин.
Більш надійними для того, аби врятуватися від радіації, є сховища. Це вже герметичні споруди, які можуть захистити населення впродовж двох діб від радіоактивних речовин.
Станом на 26 вересня, у Тернополі є 21 протирадіаційне укриття та 27 сховищ. Вони функціонують в адміністративних будинках, гуртожитках, навчальних корпусах, підприємствах. Одночасно там можуть вміститися від 100 до 400 осіб. Про це «20 хвилин» відомо з інтерактивної карти від міськради.
Нагадаємо, скористатися укриттям у навчальних корпусах можна виключно за відсутності освітнього процесу. Наприклад, у нічний час, у канікулярний період. Щодо підприємств, то все залежить від їхнього графіку роботи та чи є черговий, охоронець вночі, який зможе відкрити у випадку загрози.
Читайте також:
Де в Тернополі можна знайти безплатні курси домедичної допомоги
Як обрати якісний турнікет та скільки вони коштують у Тернополі
Які турнікети радять волонтери і що має бути в аптечці
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Можна від радіації захиститися в підвалі?!
Хотіла би я бачити як в підвал моєї багатоповерхівки втікає пан Надал зі своєю сім'єю!
Кинули людей напризволяще!
Нехай кара прийде на ваші голови!