Незвичні могили на Тернопіллі породжують легенди

Незвичні могили на Тернопіллі породжують легенди
Десятки старих і поруйнованих цвинтарів розкидані Тернопіллям. У тих місцях люди неодноразово спостерігали незвичні явища, навіть бачили привидів.

А подекуди наші земляки про поховання придумують романтичні та водночас страшні легенди. Хоча переважно для такого і причин немає.

Дівчина ходить ночами

Відео дня
nt>

На кладовищі у Микулинцях сидить дівчина. Не жива. З каменю. Це - Марія, дочка місцевих графів на прізвище Рей. Вона випила отруту через нещасливе кохання.

-  Марія хотіла віддатися за патріота. Він був без ноги. Той чоловік мав фільварок, але стара графиня-мати не дозволяла їй виходити заміж, - розповів кореспонденту місцевий житель Ярослав Чорненький. – Молода графиня мала хату, поліклініку облаштувала біля костелу, задурно людей лікувала. Вона навіть у моїх колишніх сусідів була за куму.

Та пані, як кажуть місцеві, полюбляла їздити верхи. Жінка була життєрадісною, але через нерозуміння з матір'ю вчинила самогубство. Це сталося на початку ХХ ст. На могилі Марії хреста немає, зате є фігура дівчини, наче вона сидить у задумі. Причому розміри скульптури майже вдвічі перевищують зріст людини.

До речі, працівники Микулинецького санаторію (він діє у колишньому графському палаці – прим. ред.) розповідають, що привид жінки інколи ночами блукає коридорами закладу. Особливо часто, за словами медперсоналу, “пані” можна побачити на сходах між першим і другим поверхами, пофарбованими у чорний колір. Їх так і називають - “чорними”.

Козаки палять свічі

Чи не наймістичнішим цвинтарем у Кременці вважають козацький. Він залишився із XVII cт. Козаки не жили у містечку, а дісталися туди, аби вигнати шляхту і здобувати замок восени 1648 р.

Після перемоги під Корсунем 7000 козаків Максима Кривоноса протягом шести тижнів облягали Кременецьку твердиню. Вона їм врешті піддалася. Панські маєтки на околицях вояки грабували 10 тижнів, але і шляхта сиднем не сиділа – багато козаків загинуло. Усіх, хто поліг під час облоги і штурму Кременця, поховали на П’ятницькому цвинтарі. Там досі стоять хрести. Місцеві розповідають, що у ніч на Великдень душі козаків бувають на цьому кладовищі, навіть палять свічки.

Пам’ятник – без щелепи

Зате пам’ятник на могилі у Личківцях на Гусятинщині, на думку селян, встановили у пам’ять про сина місцевого воєводи. Його начебто закатували татари. Місцеві називають монумент “пам’ятником зі щелепою”. Так, до речі, писали і в старих польських путівниках. Мовляв, це зображення голови людини, якій відрубали нижню щелепу. Та це - неправда. У тому місці поховали капітана польської армії Міхала Заборовського, учасника Наполеонівського походу, який загинув у 28-річному віці в битві під Бородіно. На високому постаменті зобразили шолом грецької богині Афіни-Палади. “Головою без щелепи” він став, бо сонце, вітри, дощі і морози "роз’їли" камінь до невпізнання.

 

Наречена зникла на кладовищі

Стара могила із дивним пам'ятником є і на Микулинецькому кладовищі в Тернополі. Біля кам'яного гробу присіла дівчина, тримаючи у руках мітлу.

- Мені якось знайома лікарка показала цю могилу, - розповідає тернополянка Лідія Ткач. - Я тоді зауважила, що це - дуже незвичний пам'ятник.

За однією з легенд, дочка із мамою якось бавилися і дівчина випадково кинула у матір мітлою. Удар припав жінці просто у скроню. Від чого мати одразу померла.

- Та дівчинка виросла. У неї з'явився хлопець, - продовжує розповідь тернополянка. – Вже й дату весілля наречені призначили.

У розпал святкування начебто люди помітили, що наречена зникла. Її довго шукали і знайшли лише через кілька днів. На кладовищі.

- Дівчина вже була мертвою, аж ворони на її плечах виклювали дві рани, - оповідає жінка. - Ніхто так і не дізнався, чому вона пішла на цвинтар у ночі та від чого померла...

 

 

 

 

 

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • Anonymous
    ржунеможу))) та яка там мітла!? це скульптор умовно зобразив скорботного ангела з опущеним і погаслим смолоскипом в руці, як символ закінченого, "догорілого" життя... хоча, для туристів і перша версія підійде ))
  • Anonymous
    Дурня якась. Галичани взагалі схильні до містицизму
    Anonymous reply Anonymous
    а чому? Це цікаво і романтично. А правда не така вже й важлива.
  • Anonymous
    Автор!!!!! Ну підпишись будь ласка!!!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:00 Як у Тернополі з'явилися перші телефони: дивіться відео! play_circle_filled 21:01 200 балів з української мови та історії: випускниця Христина Дехтяренко – серед найкращих на НМТ 20:01 «Мого сина більше нема, а медики досі працюють»: у суді розглядають справу про смерть однорічного Єремія 19:00 Жительці Тернопільщини виповнилося 100 років Від читача 17:29 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини 18:00 Подорож за кордон із домашнім улюбленцем: що потрібно знати 17:30 Четвертокласники Тернопільщини навчатимуться з наборами LEGO photo_camera 16:30 Поліція розслідує шахрайство з коштами ветеранів, пов'язане з чиновником зі Зборова 16:03 З полону повернулися двоє мешканців Тернопільщини. Ми дізналися їхні імена 15:27 На Микулинецькій ДТП. Рух транспорту ускладнений 15:15 В останню путь проведуть військовослужбовицю з Тернопільщини Галину Лащик 15:05 62 випускники на Тернопільщині отримали по 200 балів на НМТ: із яких шкіл 14:02 На обеліску радянського солдата на Тернопільщині загніздилися лелеки. Чому пам’ятник не зносять? 13:46 Україна повернула з полону ще одну групу Захисників: продовження обмінів згідно зі «Стамбульськими домовленостями» 13:15 Набої та наркотики виявили правоохоронці Гусятина у місцевого жителя 12:35 Усі підприємства України отримали нові зобов'язання: що зміниться з 5 липня 12:00 Облаштовують безбар'єрний маршрут з мікрорайону «Дружба» до центру Тернополя play_circle_filled 11:20 Одинадцять ліцеїстів з Тернополя здобули максимальні бали на мультитесті 10:40 Випускники зі Словʼянська танцювали вальс у Збаразькому замку play_circle_filled 10:15 Власники житла, пошкодженого внаслідок ракетної та БПЛА-атаки 6 червня, отримають одноразову грошову допомогу (пресслужба Тернопільської міської ради)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up