Шість років тому, 2 травня в Одесі внаслідок масових заворушень за участю проукраїнських та проросійських активістів загинули 48 людей. Про ці події згадує і тернополянин, який ненароком став їх свідком.
Сумнозвісний Будинок профспілок - місце, куди щороку 2 травня і не тільки приносять живі квіти, на пам'ять про людей, які загинули у протистоянні із сепаратистами. Тернополянин Леонід Бицюра 2 травня 2014 року перебував в Одесі на кораблі «Шостка», на який перевели екіпаж корвету «Тернопіль». Він та моряки пішли в місто та випадково потрапили в центр тих подій.
─ Я бачив на власні очі ті події, які відбувалися на вулиці Грецькій, Єврейській та Соборній. Тоді ще прямо з вулиці вів прямий ефір на радіо та розповідав, що там відбувається. Бачив, що проросійсько налаштована група була добре підготовлена. Учасники були у військових касках та з палицями, - каже пан Леонід. – Потім вже з'ясувалося, що в них були машини, якими підвозили учасникам коктейлі Молотова. Зі зброї помітив навіть пістолети. Перший вбитий впав буквально за 30-40 метрів від мене.
Леонід Бицюра каже, що вбили чоловіка пострілом. Після того було два моменти, які зіграли велику роль в подальшому розвитку подій. Перший з них - проросійські учасники подій вивісили прапор Російської Федерації, на думку співрозмовника, це і вплинуло не тільки на проукраїнських учасників сутички, але й на одеситів, які теж звернули на нього увагу. Другий момент - це те, що проросійські учасники почали зривати українські прапори, і це викликало незадоволення та обурення самих одеситів.
─ У той день відбувався футбольний матч між Харківським «Металістом» та Одеським «Чорноморцем». Зазвичай ультрас – найбільш палкі футбольні вболівальники, завжди влаштовують міжкомандні сутички з ультрасами команди-суперника, але в той день все було навпаки. Вони вирішили зробити ходу, яка символізувала би єдність міст – Харкова та Одеси, - говорить Леонід Бицюра. – Майже всі учасники в тій ході були російськомовні, однак з прапорами України.
Співрозмовник вважає,що так званий Антимайдан, який розміщувався спочатку на Куликовому полі, і Одеський Євромайдан мали своєрідний договір про ненапад, і в сутичках 2 травня антимайданівці участі не приймали.
Як з'ясувалося пізніше, 10 учасників проросійських сил були з Придністров'я, ще 15 – з Молдови, а також декілька громадян Росії, каже Леонід Бицюра.
─ Людей, які згоріли в будинку Профспілок, знаходили в нетипових позах, які свідчили про те, що вони згоріли миттєво. Однак деякі можновладці, як наприклад Микола Тищенко, почали розповідати про трагедію, про взаєморозуміння, про те, що не можна допускати гибелі людей на ідеологічному протистоянні і так далі. Але це була провокація, - вважає Леонід Бицюра. – Це була спроба встановити свою владу в Одесі, а не якісь ідеологічні протистояння. Зібрали масовку, до якої долучилися деякі проросійські одесити, але це був сценарій дестабілізації цілого регіону.
Пан Леонід розповідає, що тоді міліція абсолютно не приймала спроб якось вирішити ситуацію. Через так званий «ланцюг» правоохоронців проходили люди з ножами в балаклавах та з битами.
─ Проросійські учасники спровокували спочатку футбольних вболівальників. Ультрасів роздратувала поява російського прапора, і в них було тільки одне питання: «Чому тут російський прапор?». Коли почали стріляти з вогнепальної зброї, то виявляється, що начальники поліції перебували в кабінеті обласного прокурора, який проводив нараду без телефонів. А пізніше вже виявилося, що начальник міліції міста втік до Росії. Гадаю, що з ним працювали попередньо щодо дестабілізації.
Моніторингова місія ООН в Україні з прав людини закликала українську владу забезпечити неупереджене розслідування подій 2 травня в Одесі. При цьому в організації надали рекомендації органам влади щодо ефективного здійснення розслідування.
Справа досі не доведена до завершення. Українська влада повинна забезпечити неупереджене розслідування подій 2 травня в Одесі, коли було в сутичках між проросійськими та проукраїнськими активістами загинули 42 людини та 6 було вбито. Про це заявив президент України Володимир Зеленський у своєму Telegram-каналі.
За словами глави держави, кожен повинен зробити все можливе, щоб подібне більше ніколи не повторилося, а держава повинна забезпечити ефективне та неупереджене розслідування всіх обставин того дня.
Чи знову це пусті обіцянки? Час покаже.
У цьому тексті представлена думка тернополянина, який має свій погляд на події 2 травня. Якщо і ви були тоді в Одесі та маєте свою позицію щодо цього, напишіть у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 3 від 15 січня 2025
Читати номер
Дмитро
Татьяна Татьяна
Серж Сластенов reply Татьяна Татьяна
Oleh reply Серж Сластенов
Ненза
Микола Полевий reply Ненза
Серж Сластенов reply Микола Полевий
Орест Стисло reply Серж Сластенов
Ненза reply Микола Полевий