Положення про Пантеон Героїв Тернополя є частково нечинним: висновки апеляційного суду

Положення про Пантеон Героїв Тернополя є частково нечинним: висновки апеляційного суду

Встановлення намогильних споруд та меморіальних табличок єдиного зразка можливе виключно на території Національного військового меморіального кладовища, однак місце почесних поховань «Пантеон Героїв Тернополя» до вказаного не віднесли. Про це зазначила колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду. 

 

Понад рік тривають судові дебати через облаштування Пантеону Героїв у Тернополі. Родина загиблого захисника Віталія Стадника не погоджується із загальною концепцією Пантеону і має на меті встановити індивідуальний пам’ятник на могилі сина. 

Попри всі аргументи, спеціалізоване комунальне підприємство «Ритуальна служба» відмовляє родині Стадників, а також посилається на затвердження виконкомом Тернопільської міської ради «Положення про «Пантеон Героїв Тернополя». 

Детальніше читайте тут: Могилу арештували, а справу передали до Верховного Суду: нові подробиці скандалу з пантеоном

Відео дня

Тернопільський окружний адміністративний суд також відмовив родині загиблого захисника Віталія Стадника у задоволенні позову. А ось Восьмий апеляційний адміністративний суд – частково задовольнив. 

Детальніше читайте тут: Нове у справі Пантеону: чи встановить родина Стадників індивідуальний пам’ятник для сина

Що кажуть у суді

На третій день після засідання колегія суддів Восьмого апеляційного адміністративного суду наголосила, що положення про Пантеон Героїв Тернополя є частково нечинним. Чому – детально пояснюють на офіційній сторінці.

«У 2022 році загиблих військовослужбовців ховали в одинарних могилах на Микулинецькому кладовищі, де є відведена ділянка для поховання загиблих в Антитерористичній операції. У 2022 році не було жодних заборон щодо встановлення індивідуальних надмогильних споруд в межах виділеної земельної ділянки. Щобільше, виданими свідоцтвами про поховання перелічених військовослужбовців підтверджується право осіб на встановлення індивідуальної надмогильної споруди. Також не існувало жодних нормативних актів, як на місцевому, так і на загальнодержавному рівні, які передбачали встановлення на місці здійсненого поховання надмогильних споруд єдиного зразка та наявності заборони на встановлення особами, які здійснили поховання, інших надмогильних плит.

Орган місцевого самоврядування та його виконавчий орган, уповноважений згідно зі ст. ст. 8 та 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу» не приймали рішення про виділення вільної земельної ділянки або про відведення вільного від існуючих поховань сектору (у межах існуючого кладовища) для почесних поховань загиблих військовослужбовців (сектори військових поховань) з метою облаштування кладовища під назвою «Пантеон Героїв Тернополя». Його запровадили рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 975 від 16 серпня 2023 року та передбачили встановлення надмогильних споруд єдиного зразка (п. п. 15-16). А також пунктом 17 – заборону на встановлення інших надмогильних плит.

Норми Закону України «Про поховання та похоронну справу» та Порядку утримання кладовищ не встановлюють повноважень, органів місцевого самоврядування, виконавчих органів та адміністрацій кладовищ щодо внесення заборон на встановлення/заміну намогильних споруд або надання відповідного дозволу на таке. Натомість пункт 17 «Положення про Пантеон Героїв Тернополя» містить заборону на самостійне встановлення (виконавцем волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов'язання поховати померлого, як користувачу місця поховання) індивідуальних надмогильних споруд на могилах загиблих родичів. І при цьому, така заборона поширена за мовчазною згодою відповідача на поховання, здійснені до запровадження оскаржуваного рішення та положення. Крім того, встановлення намогильних споруд та меморіальних табличок єдиного зразка передбачили ст. 23 Закону України «Про поховання та похоронну справу» виключно на території Національного військового меморіального кладовища, однак місце почесних поховань «Пантеон Героїв Тернополя» до вказаного не віднесли.

За таких обставин, здійснюючи вказані поховання, позивачі мали законні сподівання на наявність у них права, визначеного 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу», на встановлення індивідуальної намогильної споруди у межах могили загиблого родича, позаяк на дату проведення зазначених поховань, жодних законодавчих обмежень, як на загальнодержавному, так і на місцевому рівні не існувало.

Відповідач не надав суду жодної з інстанцій доказів відсутності вільної земельної ділянки на території Тернополя чи сектору на наявному кладовищі, де можливе облаштування «Пантеон Героїв Тернополя» з урахуванням обмежень запроваджених п. п. 15, 16 та 17 у положенні без порушення прав користувачів вже існуючих поховань.

Отож, уповноважений орган мав відвести земельну ділянку або сектор в межах існуючого кладовища для військового поховання під назвою Пантеон Героїв Тернополя. Під час поховання відповідач заздалегідь мав би у добровільному порядку розв’язати питання з особами щодо надання добровільної згоди на влаштування надмогильної плити єдиного зразка та відмови від реалізації ними права на встановлення індивідуальної надмогильної плити у межах таких поховань.

Положення пункту 17 оскаржуваного Положення мали б бути викладені відповідачем так, щоб не посягати на належне особам (які здійснюють поховання загиблих родичів) право  визначене ст. 25 Закону України «Про поховання та похоронну справу» щодо встановлення індивідуальних надмогильних плит», – повідомляють у Восьмому апеляційному адміністративному суді. 

Наше медіа продовжує стежити за цією ситуацією. Про всі зміни повідомлятимемо на сайті та у соціальних мережах.

Читайте також:

Заливають фундамент для стели та встановлюють пам'ятники: який вигляд має Пантеон Героїв у Тернополі

Рідні загиблих захисників цілодобово чергують на кладовищі, щоб там не звели інший пам'ятник

Скандал на Микулинецькому кладовищі: родина загиблого захисника хоче пам'ятник не як у всіх

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (4)
  • Lyudmyla Boyko

    От вам і доказ того, що світом правлять гроші.247 загиблих Героїв (вже більше) не варті  одного живого, що рахує, що він може зробити що захоче, бо вони вища каста.
  • Svitlana

    І що тепер? Будете викидати могили наших дітей звідти, бо це не територія Національне військове меморіальне кладбище? Бо з'явилася сім'я " біла ворона" особливих людей,для яких особливе законодавство існує негласне? Напишіть де знаходиться те Національне кладбище,то почнемо рити ті меморіали і будемо ховати наших Героїв там.  Поясніть батькам загиблих за ваші хабарницькі плешиві душі Героїв чому Пантеон Героїв Тернополя не віднесли до території Національного військового кладовища?Бо є закони ОСОБЛИВІ ДЛЯ Стадників,що належать до юридичних служб інвалідів,що сосуть з народу кров? Де ж та справедливість і закон для всіх однаковий? За таку несправедливу Україну гинуть наші діти? Всі власть імущі своїх поховали по закордонах,а діти простого народу гинуть.Між них вплівся син стадників,що мають себе за вищу расу.Хай перезаховають його в іншому місці і хоч золотий пам'ятник йому ставлять.
  • Світлана

    👎
  • Channel

    Шукаю електрика для підключення світла 💝

keyboard_arrow_up