Помісна церква: що зміниться для тернополян

Помісна церква: що зміниться для тернополян

Рішення про створення Єдиної православної помісної церкви прийняли 15 грудня. Що це означає та які зміни чекають на тернополян, поговорили під час прямого ефіру.

Предстоятелем церкви обрали 39-річного митрополита Епіфанія - представника Київського патріархату. Детально про те, що таке помісна церква, які зміни чекають на представників різних конфесій та що потрібно знати прихожанам, розказали експерти під час онлайн-чату.

Протоієрей Тернопільсько-Кременецької єпархії Української Православної Церкви, отець Роман наголосив, що Божа рука здійснила свій промисел. Це – необхідне рішення в ті нелегкі часи, які ми переживаємо.

- На жаль, багато релігійних знань втратили за часів Радянського Союзу, і нині наші вороги дуже зацікавлені, щоб в Україні не було Православної Церкви, незалежної, канонічної. Тому для нас відкрилася нова сторінка історії, - говорить він. – Помісна церква – це фактичне підтвердження того, що Україна є ідентичною, суверенною державою. Щиро вітаємо всіх вірян з цією знаменною подією. Це сучасне чудо! Але це не означає, що ми повинні розслабитися та робити необдумані кроки чи помилки. Наші вороги того і чекають насправді. Господь привів до цього часу. Надіюся, що з ласки Божої все буде добре!

Особливих змін для прихожан не буде, додає отець. Для церкви – це світове визнання, за яке боролися ще наші прадіди.

- Саме слово «православ’я» викликало асоціацію з Росією. Адже знаємо, що тривалий час Українська Православна Церква була знищена за ходом світової історії, - продовжує священик. – Люди, можливо, не розуміють, що трапилось. Ті, хто сповідують віру христову, залишаються на своїх місцях, вірять у Бога, духовенство займатиметься спасінням своїх парафіян. Найбільша зміна – це світове визнання.

Особливих змін у богослужіннях не буде. Документальні моменти – це чисто технічні питання, які прихожан не будуть стосуватися, акцентує гість.

Повний запис онлайн-чату ви можете переглянути тут

 

Гостями програми були:

  • протоієрей Тернопільсько-Кременецької єпархії Української Православної Церкви, отець Роман;
  • заступник голови обласної ради, історик Любомир Крупа.

 

ДОВІДКА
 

Помісна церква — це об'єднання всіх православних вірян, яке створюється за територіальним принципом. Помісна церква виступає на противагу вселенській, стає незалежною та самоврядною на території певної держави і зазвичай узгоджується з політико-адміністративним поділом та державними кордонами.

 

Історія Православної Церкви

В Україні існують три православні церкви, які виникли під час розколів на початку 90-х років: Українська Православна Церква Московського патріархату, Українська Православна Церква Київського патріархату та найменша – Українська Автокефальна Православна церква.

Так, УАПЦ вважає себе наступницею української церкви, яка виникла в 20-х роках й була знищена радянською владою. В 1990 році вона формально відродилась, а в 1995 році до неї долучились три потужні галицькі єпархії УПЦ КП.

У свою чергу, УПЦ КП утворилась після 1992 року, коли значна частина єпископів відділилась від орієнтованої на Москву УПЦ МП. Тоді з посади керівника ще єдиної потужної української православної церкви змістили Філарета, поставивши на його місце Володимира.

 

Найцікавіші обговорення на сайті «20 хвилин»:

 

Наталія

Що таке Томос?

Отець Роман

Томас – церковний документ, грамота, яка засвідчує, що українська церква є помісною, рівною з усіма, що представлені у світовому православ’ї. Нам  не буде хтось насаджувати свої інтереси, культуру чи мову,які суперечать державним цінностям. Томос посвідчує незалежність і рівність між усіма помісними православними церквами в Україні.

 

Від редакції

Церква в Україні є відділеною держави. Частина вірян розцінює створення Єдиної помісної церкви як політичне рішення. Чи відслідковує обласна рада релігійні настрої жителів Тернопільської області?

Любомир Крупа

До цього часу було багато спекуляцій на релігійні теми. Церква є відділеною від держави. Але, щоб ми розуміли, суспільство – це є громадяни, прихожани. Ті люди, які йдуть голосувати, ходять до церкви. Тому найбільша зміна – наповнення храму. Щоб ми не говорили, 300-річне загарбання Української Православної Церкви Москвою наклало свій відбиток. Москва почала називати себе "третім Римом", бо Константинополь впав під навалою турків-сельджуків. Фактично це – будування імперій. Несвідомо кожна людина, яка приходить до РПЦ, також молилася за Кирила, за російську армію, за те, щоб бути підневільними агресора. Багатошаровість свідомості українців буде нелегко нівелювати, але це, однозначно, еволюційний процес. Інавгурація нового патріарха відбудеться 6 січня.

Якщо говорити про настрої жителів краю, то саме політика і церква – нема іншого варіанту. З історії відомо, що 100 років тому гетьман Скоропадський своїм політичним рішенням призвів до того, що була утворена автокефальна церква. Усе для того, щоб відійти від Росії. Адже ця країна використовує її як елемент пропаганди свого світу, так званої "російської весни". Як історик можу собі дозволити сказати, що багато священиків впродовж історії були людьми в погонах. Тому українці після сповіді потрапляли в Сибір. Усе робилося для того, щоб знищити українців.

 

Ольга

Як оцінюєте сам процес створення Єдиної помісної церкви? Які настрої у прихожан УПЦ МП?

Любомир Крупа

На Західній Україні цей процес м’якший. У Центрі, на Сході та на Півдні складніше. Адже Росія ніколи просто так не здасть свої позиції, вона триматиметься за них всіма можливими  методами. Обласна рада підтримує створення УПЦ, тому що це – процес єднання і творення української історії. Ми будемо приймати спокійні рішення. Бо це є сухий порох, а навколо сірка, щоб в Україні не було релігійних конфліктів, треба бути обережними.

 

Тернополянка

Як змінюватимуться назви в церков Московського патріархату?

Любомир Крупа

Негативні настрої будуть, вони підігріватимуться і ззовні, і зсередини. Є ряд політичних сил з "гарячими голами", які хочуть вже і негайно. Але це нереально, бо буде прямий релігійний конфлікт. НА Тернопільщині є національна перлина – Почаївська лавра, дуже багато зусиль треба докласти до того, аби говорити з людьми. Ми живемо в цивілізованому світі, лише силою молитви можна будувати зміни. Те, що відбувається, - Боже благословення. Наші мужі зрозуміли, що не власні амбіції повинні домінувати над загальними справами. Ми бачимо яскравий приклад Філарета, який поступився місцем Епіфанію.

 

Від редакції

То яким чином все-таки відбуватиметься перереєстрація церков?

Любомир Крупа

Є певні критерії, які повинна пройти громада. Після того, як прихожани приймуть рішення, треба зареєструвати статут в ОДА. Але хочу наголосити: щоб люди не трималися за храми, за будови. Важливо – молитися Богу.

 

Катерина

Представники різних парафій мали свої відмінності в проведенні церковних обрядів. Як це тепер зміниться?

Отець Роман

Православна Церква має однаковий порядок богослужінь. Найбільшим каменем було те, що УПЦ УП не була канонічною, так вважала Москва. Але тепер у світовому православ’ї нам такий статус надали. Звісно, РПЦ це не сприймає. Хоча і вони, і ми є законними. Щодо мови, то в українські церкві богослужіння відбуваються рідною мовою, в РПЦ – церковнослав'янською.

1
1
1
3
Коментарі (1)
  • Патріот

    УАПЦ та УПЦ(КП) - були справді незалежними українськими церквами. А зараз як раз стали митрополією (філіалом) стамбульської православної церкви
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Тернополя за сьогодні

21:00 Тернополянин виборов "бронзу" на Міжнародному борцівському турнірі 20:05 Міський голова Чорткова попросив у Прем'єр-міністра розширення повноважень 19:00 Під парк на "БАМі" виділили 10,5 га. Тернополянин каже, що має бути 17,5 photo_camera 18:30 Де у Тернополі завтра не буде світла Від читача 16:55 Екологічний коворкінг у ТЗОШ №18 18:00 «Відчуваю себе молодшою» : як у Тернополі перевтілюють жінок play_circle_filled photo_camera 17:27 Пенсію померлого тернополянина два роки привласнювала листоноша. Тернополянка взяла чужих 25 тисяч 17:00 Що розказав Гройсману міський голова Тернополя photo_camera 16:39 Тернополяни здобули дві нагороди на чемпіонаті України з кікбоксингу 16:00 У Тернополі два дні триватиме туристичний форум 15:31 Біля Тернополя пошкодили газопровід: вогонь палав з-під землі 15:00 Відео дня: у переповненій маршрутці люди на руках везли собаку, який заблукав play_circle_filled 14:35 У Тернополі вночі спіймали 19-річного водій “під кайфом” 14:00 У церкву на Острозького привезли ікону Матері Божої Зарваницької, яка коронована у Ватикані 13:34 Учні тернопільських шкіл змагалися з технічного моделювання 13:02 На Тернопільщині сусід допоміг товаришу і отримав дерев'яною палицею по голові 13:00 "Ми обурені тим, як прибирають двір", - мешканці Довженка, 9 скаржаться на роботу ЖЕКу 12:25 "Люблю бувати на Тернопільщині". Прем'єр-міністр знову у нашому місті 12:00 У дворічного Матвійчика пухлина нирки: потрібні молитва і кошти photo_camera 11:35 Ввечері ями в Тернополі залатали. Кажуть, що з приїздом Гройсмана це не пов'язано
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up