Ані голова Фонду пам’яті Митрополита Мефодія, ані його родичі не можуть розпоряджатись майном померлого до оформлення права власності. Тож як у діях першої, так і другої сторони є порушення, стверджують юристи.
Читайте також: Борються за квартири Митрополита Мефодія
Ми проконсультувались щодо окремих моментів із трьома незалежними юристами, адвокатами. Їхня відповідь однозначна: сторони діють однаково неправомірно.
— У таких випадках жодна зі сторін не має права розпоряджатись квартирою й укладати будь-які правочини, у тому числі і на охорону,?— каже юрист Олена Степанова. — Спадкоємець за заповітом лише вступив у право наслідування, але право власності виникає з моменту його реєстрації у Держреєстрі. Нема права власності і у родичів. Тож договір на охорону з приватною охороною є оспорюваним, оскільки ЗУ «Про охоронну діяльність» та ліцензійні умови чітко передбачають наявність документа, який посвідчує право користування нерухомим майном або право власності на нерухоме майно.
З огляду на це жодна зі сторін, вочевидь, не мала права розпоряджатись житлом. А тим паче — поселяти квартирантів. Ми поцікавились у «помічника адвоката» пані Наталії, на якій підставі вона уклала договір оренди.
— На підставі заповіту, яким власник фактично позбавив своїх рідних майна. Поки даний документ не буде скасовано рішенням суду, він є чинним та останньою волею покійного,?— відповіла жінка.?— Тим паче, за усім майном, як за життя, так і після смерті Митрополита наглядала, сплачувала рахунки, проводила поточні ремонти, володіла ключами доступу пані Шевчук. На час укладення договору оренди вже була закрита кримінальна справа, а почеркознавча експертиза встановила, що підпис на заповіті виконано заповідачем власноруч.
Таку відповідь наші юристи не вважають обгрунтованою та переконливою.
— Заповіт — це лише підстава набуття права власності на квартиру у порядку спадкування і не більше, це не є право власності,— аналізує адвокат Андрій Кукурудза.— Власність на цю квартиру виникає з моменту державної реєстрації свідоцтва про право власності на квартиру за заповітом, яке оформляє нотаріус та реєструє його у відповідному реєстрі прав на нерухоме майно.
А ось права квартирантів, які, вочевидь, знали про спір за спадок, згідно із законодавством, порушені.
— Є договір про оренду. При укладанні орендарі мали б поцікавитись, кому належить право власності на квартири. Та, припустімо, не поцікавились, — каже адвокат Василь Когут. — Вселились, уклали договір про охорону з управлінням поліції охорони — мали таке право на підставі договору оренди.
Тож тепер квартиранти мають право подавати заяву до суду. Адже УПО не мало б допустити сторонніх людей у «їхнє» житло — пред’явлені родичами документи не є правом власності. Також логічними, як кажуть адвокати, є заяви квартирантів про проникнення в квартиру. Проте, розуміючи, що основа конфлікту лежить у спорі за спадок, і поліція, і УПО намагаються якнайменше встрягати у ці розбірки.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер