Протести стихли, а реставрація триває: на монастирі біля Катедри добудовують мансардний поверх

Протести стихли, а реставрація триває: на монастирі біля Катедри добудовують мансардний поверх

На території колишнього монастиря домініканців, який примикає до Катедри, продовжують реставрацію. Будівельники намагаються виконати частину важливих робіт до холодів, а продовжити мають навесні наступного року. 

 

Уперше відкрито про ремонтні роботи заговорили наприкінці червня 2023 року. Біля стін монастиря домініканців, що на вулиці Сагайдачного, з’явився паспорт об’єкта. Там вказали, що будівлю запланували відреставрувати і перетворити на релігійно-освітній центр. У 2024 році команда підрядника активно проводить будівельні роботи. Вони тривають і досі, попри холод та негоду.

Майже зробили дах 

З моменту останнього нашого візиту до монастиря домініканців минув понад місяць. Наприкінці вересня будівельники лише укріпили основу для даху та підіймали туди бетонні блоки. 12 листопада вони формували мансардний дах з дерев’яних балок, а також вимостили спеціальною плівкою. Також повністю забрали старий фасадний карниз.

Відео дня

Вже поступово «вимальовується» форма даху з місцями, де будуть встановлювати нові вікна. Загалом через реставрацію у приміщенні з’являться десятки додаткових вікон. 

На місці працює великогабаритна техніка, що допомагає підіймати тяжкі об’єкти. Також помітили бетонні блоки. 

В основному приміщенні поки залишаються старі вікна. Навесні 2025 року їх мають замінити на нові. Зі слів робітників, обов’язково мають бути дерев’яні, адже металопластикові за проєктом не розглядали. 

Також навесні 2025 року мають реставрувати фасад. Наразі його частково закрили металевим риштуванням та спецсіткою. Незмінним залишається і парках, який встановили навколо будови. 

Нагадаємо, реставраційні роботи виконує приватне підприємство «Креатор-Буд», проєктувальник – ФОП Вербовецького. Площа забудови — 1137,8 кв.м, натомість будівельний об’єм – 17 450 кв.м. Почати будівництво запланували в другому кварталі 2023 року, а ось закінчити мали в четвертому кварталі 2023 році. Про це йдеться на паспорті об’єкта. 

Як бачимо, у заплановані терміни вкластися не вдалося. Зі слів бригадира, багато залежить від фінансування та погодних умов. Враховуючи те, що раніше у приміщенні не було регулярного опалення, стіни потребували осушення і тільки потім очищували їх від старих матеріалів.

Журналісти «20 хвилин» звернулися із запитом до Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ. Ми поцікавилися, чи виділяє місто, область, держава гроші на реставрацію. 

— Щодо реставрації та пристосування приміщення колишнього Домініканського монастиря, то Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія УГКЦ має усі необхідні погодження для подібного роду робіт. Роботи проводять згідно з можливостями Архиєпархії, їх не фінансують з державного чи місцевих бюджетів, — повідомив «20 хвилин» архиєпископ та митрополит Тернопільсько-Зборівський Василій Семенюк. 

«Не дамо знищити пам’ятку архітектури» 

Ідея релігійної організації «Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія УГКЦ» не сподобалася частині тернополян. Тож від шостого липня 2023 року тут тривали акції протесту, зібрання під гаслом «Третій поверх зайвий для Катедри». Містян не влаштовувало, що перед початком реставрації ініціатори проєкту не провели громадських слухань та самовільно вирішили змінити композицію будівлі, добудувавши мансарди. 

Більше читайте тут: Третій поверх зайвий для Катедри: тернополяни, які виступають проти добудови монастиря, готові йти до суду 

Під час однієї із зустрічей представників архиєпархії з місцевими активістами, отець Петро Похоронько запевнив, що церква має всі дозвільні документи для проведення реставрації монастиря.

За його словами, у 2018 році відбулося засідання містобудівної ради при Управлінні містобудування, архітектури та кадастру міськради. Згодом – нарада при Департаменті архітектури та містобудування обласної державної адміністрації. В обох інстанціях проєкт реставрації затвердили і подали його в Міністерство культури та інформаційної політики України. Погоджувальний дозвіл звідти архиєпархія, додав отець Петро, отримала ще у 2021 році. Через повномасштабну війну ремонтні роботи відклали.

Зазначимо, ідея про реставрацію виникли не за кілька днів. Про ймовірні будівельні роботи говорили ще з 2016 року. Також листом від 5 квітня 2016 року в Мінкульті погодили паспорт опорядження фасадів (зовнішнього оформлення – прим. авт.) пам’ятки у складі проєктної документації «Поточні ремонтні реставраційні роботи на фасадах та покрівлі Домініканського костелу – пам’ятки архітектури 1749-1779 рр.».

Листом від 5 серпня 2021 року в Міністерстві затвердили науково-проєктну документацію реставрації та пристосування колишнього монастиря домініканців під релігійно-освітній центр з громадськими приміщеннями загального користування. 

У 2021 році мали всі дозвільні документи на проведення реставрації. Проте через повномасштабне вторгнення процес довелося відтермінувати. Будівля монастиря далі руйнувалась, тому архиєпархія подала у Мінкульт документи для другого етапу затвердження проєкту. Ще замовники надіслали запит у Державну архітектурно-будівельну інспекцію. Обидві відповіді були позитивні, тому реставрація стартувала.

 

Читайте також:

Боротьба за монастир на паузі? «20 хвилин» дізналися, що з будівництвом біля Катедри

Був костел, швейна фабрика, а тепер будівля руйнується: відтворили ретро фото з одного ракурсу

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (35)
  • Дмитро Кирилюк

    Реставрація це завжди добре
  • Таня Режицька

    Та мусять відреставрувати, то де таке годиться
  • Олена Іванків

    Відремонтувати,це чудово,в центрі міста вигляд має бути належни
  • Єгор Гніздицький

    Реставрація потрібна для будівлі...не розумію хейту і срачу

    Єгор Гніздицький reply Єгор Гніздицький

    Звідки у вас така інфо, можна по суті факти, джерела. А не я так думаю

    Olga Boyko reply Єгор Гніздицький

    Єгор Гніздицький
    Добудова другого поверху
    Може,готель?

    Оксана Чубата reply Єгор Гніздицький

    Єгор Гніздицькийце не реставрація

keyboard_arrow_up