Розділити зможемо, але чи є сенс? Що кажуть тернополян про сортування сміття

- Чи не щодня екологи та екоактивісти закликають українців сортувати сміття та дбати про навколишнє середовище. Адже від цього залежить чистота повітря, чистота землі та води.
- Вони переконують, використаним речам можна надавати другий шанс на життя. Але тільки за тих умов, якщо вони чисті, висушені та не знаходилися у контейнерах з іншими видами відходів.
Спільнота Zero Waste Lviv неодноразово наголошувала на правильності сортування. Адже, якщо не дотримуватися базових правил, то віддати папір чи тетра-пак на переробку вже не вдасться. Окремо варто відсортовувати: скло, метал (особливо алюмінієві та жерстяні банки), папір та картон, тетра-пак, пластик 1, 2 та 5 типів (PET, HDPE, PP).
— Якщо ви плануєте зберігати вторсировину в домі протягом довшого часу, то варто її промити і висушити, щоб в пляшках чи пакетах не виникало бродіння, скисання та неприємного запаху. ПЕТ-пляшки, алюмінієві банки та TetraPack обов’язково стискайте. Сплюснута пляшка займатиме на 30% менше місця у сміттєвозі, що дозволить за один раз провезти більше вторсировини й менше повітря, а для її стискання на сортувальних підприємствах буде витрачено на 30% менше енергії. Не обов’язково мати окремі відра/контейнери для кожного типу вторсировини. Коли все буде чисте і сухе, тоді її можна без проблем складати в одну ємність, — йдеться на сторінці спільноти.
Журналісти «20 хвилин» поспілкувалися з пересічними тернополянами і дізналися їх думку щодо сортування сміття. Також ми поцікавилися, чи вони самі сортують сміття?
Ірина, 24 роки, наразі не працює
Євгенія, 48 років, кухарка
Руслан, 52 роки, держслужбовець
Галина, 39 років, держслужбовиця
Надія, 58 років, наразі не працює
Григорій, 30 років, викладач
Досвід Польщі та Німеччини
У країнах Європейського Союзу питання щодо необхідності сортування побутових відходів навіть не порушують. Адже за недотримання правил ви можете отримати чималий штраф, все залежить від того, в якій країні ви мешкаєте.
Наприклад, до 1990-х у Німеччині існували тисячі сміттєзвалищ. Тоді у країні запровадили державну систему збирання та переробки сміття. Компанії виробляють упаковку і вказують, що після використання її можна переробити, а не викинути. Таку упаковку позначають «зеленою крапкою». Так у країні зменшують кількість сміття, яке потрібно вивозити на сміттєзвалища.
Громадяни та гості Німеччині знають, пляшки можна здати в спеціальні автомати та отримати за це гроші або знижки на інші продукти, а все інше розкладають у спеціальні контейнери різного кольору. Кожна німецька домівка має від трьох до восьми контейнерів для сортування відходів. Зазвичай такі баки знаходяться або перед будинком, або всередині (у підвалі). Крім цього, в будь-якому районі міста контейнери встановлені на вулицях.
Стара побутова техніка в деяких містах складається у спеціальні контейнери, але в більшості випадків її потрібно вивозити на звалища самостійно. Також німці звечора виставляють стару великогабаритну техніку на вулиці, щоб будь-хто, кому вона стане потрібною, міг безкоштовно її забрати.
Щодо Польщі, то в країні є сміттєві баки п’яти кольорів, кожен з яких призначений для сміття певного типу. Синій – для паперу, зелений – для скла, жовтий – для металу та пластику, коричневий – органіка, чорний – змішані відходи.
До змішаних відходів поляки відносять забруднене упакування, підгузки та предмети гігієни. Натомість до змішаного сміття не можна викидати батарейки, акумулятори, побутову техніку. Якщо ви в Польщі і не знаєте, який контейнер обрати, тоді вам варто дізнатися більше інформації на сайті MPO Krakow. Також корисними у цій справі будуть додатки Segregujemy та Gdzie wyrzucić?, які можна звантажити на телефон в Play Маркет або Apple Store.
А ось великогабаритне електросміття (пральної машини, монітора, холодильника), вони утилізують окремо. Часто вивозом старих та поламаних електроприладів займаються спеціальні компанії.
Тернополяни, а як ви ставитеся до сортування сміття? Чи відокремлюєте відходи і здаєте до пунктів збору вторсировини? Пишіть свою думку у коментарях.
Читайте також:
У Чорткові стартувала акція «Відсортуй сміття та допоможи ЗСУ!»
Тернопіль викидає, а інші збагачуються: де опиняється опале листя з вулиць Тернополя
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
А тепер по-суті. Кілька років тому, коли Надал з телевізорам нам в черговий раз брехав, що для того, щоб і місті запровадити розділ твердих відходів необхідно в двічі підняти тариф на їх вивезення. Бо ж потрібно встановити роздільні контейнери. роздільно то все вивозити, утилізувати, переробляти... Пригадуєте? Тариф, звичайно, підняли, а от ті контейнери хтось з нас бачив? Та звичайно, що ні. Ну хіба ж для того Надал зі спільниками ту аферу затівали? Єдине роздільне, правда, то пластикові пляшки. Але навіть тут, хлопці, які їх на халяву забирають їх сортують. Те, що їм не подобається, вони просто викидають у загальні контейнери. А що, воно їм треба! Халява, так халява! Хоча в Німеччині, наприклад, ті пляшки люди здають за гроші. Стоять автомати, які їх приймають і за кожні пляшку копієчку віддають. Халяви нема! А тут бариги забрали, що краще, а все решта до загалу, нехай в Малашівцях на купах тліє, людей і все живе навколо труїть.
Ну і тепер знову почався базар. То що, чекаємо нового підвищення? Зрозуміло, що ніякого розділу сміття не буде, не для того ж Надал знову ту аферу затіває...