Тернопільська пам'ятка архітектури “виросте” на один поверх

Тернопільська пам'ятка архітектури “виросте” на один поверх
Архітектурну пам'ятку Тернополя - колишній інтернат для студентів учительської гімназії - відреставрують та добудують йому ще один поверх.

Кутовий будинок на вулиці Січових Стрільців та Пирогова викупив у попередніх власників приватний підприємець і тепер проводить там реставрацію за власний кошт, розповіли в департаменті культури, ОДА.

 - Частина приміщень цього будинку належала раніше банку, в якого тепер їх викупив приватний підприємець, - розповідає заступник начальника управління-начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури, релігії і національностей ОДА Ярослав Пелехатий. - Там ще є два житлових приміщення. То за кошт власників цих квартир і підприємця і проведуть реставрацію, і реконструкцію будинку. З міського чи обласного бюджетів кошти на це не виділялися.

Вартість проекту не озвучують, але кажуть, що проектнно-кошторисну документацію для реконструкції виробляли близько двох років.

Відео дня

 - Цей будинок є архітектурною пам'яткою міста. Тому спочатку провели багато оглядів та досліджень, - продовжує пан Пелехатий. - Адже карнизи будівлі перебувають в аварійному стані, застарілу каналізацію потрібно буде підвести до міської, провести гідроізоляцію фундаменту та ще багато інших робіт. Крім того, також зведуть монтажний поверх.

Таке рішення, за його словами, дозволить і збудувати додаткове приміщення, і додати будівлі висоти. Бо, мовляв, через новобудови навколо вона просто губиться зі своїми двома поверхами.

-  Нехай тернополяни не лякаються – надбудовадо буде виконана в стилі самого будинку, - каже Ярослав Пелехатий. - А додатковий поверх додасть їй імпозантності та завершеності.

У відреставрованому будинку планують облаштувати офісні приміщення.

 - Буде там також і аптека, - розповідає пан Пелехатий. - А надбудова служитиме житловими приміщеннями.

Довідка:

На розі вулиць Лелевеля і Шевченка (Січових Стрільців і Пирогова) знаходиться двоповерховий, дещо заокруглений будинок. З 1 жовтня 1899 року у новозбудованому приміщенні розмістився інтернат (бурса) для учнів учительської семінарії. Власником будівлі було Товариство опіки над інтернатом. На першому поверсі знаходилася кухня, їдальня, умивальня, дві кімнати для обслуги, а також помешкання префекта.

Штатними працівниками інтернату були два префекти, одна куховарка, три прислужниці. В інтернаті проживало 56 учнів. Вони займали 7 кімнат на другому поверсі. У 1901 році кам'яницю добудували. Спочатку будинок не мав ні водогону, ні каналізації, що не відповідало вимогам гігієни. Ці вигоди та електричне освітлення з'явились пізніше, на початку 30-х років XX століття. У 1914—1922 роках це приміщення займали військові. Учні, що перебували в інтернаті, забезпечувались харчуванням, лікарською опікою. Префекти наглядали за навчанням та займалися вихованням мешканців бурси. І в 20— 30-х роках тут щорічно мешкало 55-56 вихованців. Результати навчання свідчили, що робота в інтернаті була поставлена добре. Так, 1930/1931 навчальний рік всі вихованці закінчили успішно. 52 отримало перший ступінь і тільки чотири — другий.

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (10)
  • Анонім

    Є потреба в цьому районі зробити супермаркет. Про це каже Пелехатий і прохання мешканців прилеглих будинків. Люди задихаються без торгово-розважального центру.
  • Taras Ostrovsky

    Якщо зайти у двір, то там ще є такий обшарпаний будинок. 20 років тому казав один дід, що  в тому домі файні дівки були, часто туди заходив
  • Олег Фостяк

    Не розумію куди нас галопом жене міська рада, після виборів заберуть корито? У нас уже Тернопільська народна республіка чи самостійне село Тернопіль. Закони України, будівельні норм, стандарти, математика та геометрія не в пошані.  На черзі відмовимось від фізичних законів. Хай живе хімія в прямому та переносному змісті. Хочу наголосити що надбудова поверху, котрого не було раніше перекреслює визначення комплексу будівельних  робіт, - такого як реставрація.  Адже    реставрація -  сукупність науково обґрунтованих заходів  щодо укріплення   (консервації)  фізичного  стану,  розкриття  найбільш характерних ознак, відновлення втрачених або пошкоджених елементів об'єктів  культурної  спадщини  із забезпеченням збереження їхньої автентичності. Якщо це пам'ятка архітектури то тут пропонують зробити реконструкцію за надбудовою поверху, а це  зміна об'єкта культурної спадщини -  дії,  що  призводять  чи можуть  призвести  до  часткового  або  повного зникнення предмета охорони об'єкта культурної спадщини. (Закон України "Про охорону культурної спадщини").
  • Григорий Логинский

    Добубувати ще один поверх в історичній будівлі -це не реставрація.Це знищення(((
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:01 Прикрашає тарілки тернопільською вишивкою та архітектурою: історія майстрині Софії Демків 21:00 У ДТП на Тернопільщині постраждали п'ятеро людей 20:01 Поранений, але незламний: історія воїна-лісівника з Тернопільщини, який готується до протезування photo_camera 19:00 Жінки на керівних і бойових посадах в армії: що про це думають тернополяни? (ОПИТУВАННЯ) play_circle_filled Від читача 22:30 В новому мікрорайоні "Північний" жителі кількох будинків можуть залишитись без під'їзної дороги 18:00 У Тернополі має запрацювати креативний простір OPEN SPACE 17:01 У центрі Тернополя квітне магнолія (ФОТО ДНЯ) photo_camera 16:23 Бучацькі поліцейські затримали 16-річного студента, який прийшов в навчальний заклад з наркотиками 15:40 Оприлюднили відео конфлікту судді і поліції play_circle_filled 14:50 У Тернополі інспектор отримав майже сто тисяч за «правильне розмитнення»: що йому загрожує 14:10 У Тернополі 19 квітня падав сніг. Яку погоду чекати найближчими днями photo_camera 13:37 На Тернопільщині 19 квітня діятимуть графіки відключення світла для підприємств 13:05 «На щиті» повернувся захисник Сергій Михалко з Почаївської громади. Вічна пам'ять Герою! 12:18 Посмертно шестеро захисників отримали звання «Почесний громадянин міста Тернополя» 11:36 Волонтерка Христина Феціца пояснила, чому вирішила відмовитися від депутатства 11:03 Мобілізація автомобілів: що варто знати про новий закон. Для «20 хвилин» коментує юрист 10:18 Найнижчі пенсії в Україні отримують мешканці Тернопільської області (РЕЙТИНГ) 09:40 Що з реабілітаційним центром на Чумацькій, на який виділяли 8 мільйонів 09:02 Ранкові обстріли Дніпропетровщини. Є загиблі та постраждалі, серед яких — діти 08:01 Чи варто в найближчі дні чекати потепління в Тернополі та області
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up