Міжнародний день рідної мови — день, який відзначають щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.
Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності особи. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.
Щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року, у світі відзначається Міжнародний день рідної мови. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО 1999 року в Парижі.
Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менш як 100 осіб, не задокументовані.
Як і у всьому світі в Україні Міжнародний день рідної мови відзначається 21 лютого. Це свято для представників 130 національностей, носіїв рідних мов, які проживають на теренах нашої держави.
З нагоди святкування Дня рідної мови в Україні у закладах загальної середньої освіти організовуються та проводяться зустрічі з письменниками, творчі диспути, фестивалі, мовні конкурси, книжкові виставки, літературні подорожі, презентації, круглі столи, тематичні уроки тощо, повідомляє УНІАН. Також у нашій країні рідній мові присвячене свято – День української писемності та мови, яке щороку відзначається 9 листопада, в день вшанування пам’яті преподобного Нестора-Літописця.
Українська мова належить до слов'янської групи індоєвропейської мовної родини. Вчені запевняють, що найближчою генеалогічно до української є білоруська мова. На їхнє переконання, починаючи з IX-XI століття обидві мови формувалися на спільній діалектній базі, а обидва народи до XVI століття мали спільну писемну книжну українсько-білоруську мову.
Також українська мова одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу, є однією із найдавніших на нашому континенті та має чимало говірок.
Події:
1947 — у США з'явилася фотокамера «Полароїд»
1948 — Президія Верховної Ради СРСР ухвалила виселити з УРСР осіб, що ухиляються від трудової повинності і ведуть «паразитичний спосіб життя»
1961 — у Радянському Союзі створене Агентство преси «Новости»
1978 — у Радянському Союзі відбувся перший політ найважчого на той момент вертольота Мі-26
1990 — на екрани Франції вийшов фільм режисера Люка Бессона «Нікіта»
1992 — Рада Безпеки ООН прийняла рішення про введення військ до Югославії
1993 — у Донецьку Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках із жердиною в закритих приміщеннях — 6 м 15 см
1994 — смт. Ясне Хмельницької області перейменоване на смт. Наркевичі
1995 — американець Стів Фоссет першим у світі на самоті на повітряній кулі перетнув Тихий океан
1998 — пісня Селін Діон «My Heart Will Go On» очолила чарт. Пісня ввійшла до саундтреку до фільму «Титанік» і стала найбільшим хітом Діон, зробивши її суперзіркою
2007 — прем'єр-міністр Італії Романо Проді подав у відставку
2008 — США збили власний супутник-шпигун; востаннє космічне озброєння використовувалося цією країною у 1985 році
2014 — сотник самооборони Майдану Володимир Парасюк на сцені Майдану Незалежності оголосив ультиматум про збройний штурм у разі, якщо Янукович не піде у відставку з поста президента до 10:00 ранку наступного дня, суботи 22 лютого 2014.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 38 від 20 вересня 2023
Читати номер