Перші 125! Як у Тернополі відзначили ювілей Української гімназії ім. Франка

Перші 125! Як у Тернополі відзначили ювілей Української гімназії ім. Франка
 • «Українська гімназія» імені Франка відзначає своє 125-річчя.
 • Журналісти «20 хвилин» долучилися до святкування. Тож, шукайте себе та своїх дітей на наших світлинах.

Традиційно святкування проводили біля пам’ятника українському поету Івану Франку. Вже об 11.00 на площі біля пам’ятника почали збиратися учні, вчителі, батьки та навіть випускники улюбленої «Української гімназії» імені Франка.

Відео дня

Всі присутні у вишитих сорочках, блузах та навіть сукнях. А дехто мав при собі ще й автентичні українські прикраси.

Згадавши історію рідного навчального закладу, та заслухавши привітальні слова від викладачки, учні продекламували кілька віршів Івана Франка та виконали пісню «Хто ти, човне? Що шукаєш?»

Після завершення урочистостей учні п’ятих класів спільно зі своїми викладачами вшанували пам’ять Івана Франка та поклали квіти до постаменту.

 

Всі присутні батьки, діти та вчителі відправилися на богослужіння до Собору Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці.

Наша гімназія – кузня світових учених

Під час спілкування з журналістами «20 хвилин» учні навчального закладу не приховували, гімназія – не просто навчальний заклад. Це – минуле, сьогодення і майбутнє.

Її називають кузнею світових учених і діячів культури, острівцем духовності і волелюбності, оплотом подвижництва і свободи.

— Мені максимально комфортно навчатися в гімназії. Щоранку ми заходимо в наш заклад і нас зустрічає всім відомий український поет Іван Франко. Він як батько нашої гімназії. У нас кваліфіковані вчителі, які щодня нас вчать бути добрими, чуйними та закладають в кожного зернятко знань. Я так пишаюся, що обрала цей заклад, що разом зі своїми однокласниками та педагогами ми можемо святкувати 125-річчя. Зараз наша головне завдання – примножувати здобутки, завойовувати перші місця на змаганнях і тримати марку, — староста 8-В класу Анастасія.

Не менше пишаються «Українською гімназією» імені Франка і учениці 10-Б класу.

— Я обожнюю нашу гімназію, вона дуже відрізняється від інших навчальних закладів. У нас така велика історія, стільки здобутків. Мені подобається слухати Гімн «Української гімназії» імені Франка, завжди чекаю, коли він буде знову лунати. Вчителі у нас класні. Завдяки їм ми багато чого знаємо, вміємо та досягаємо, — розповідає учениця 10-Б класу Софія.

— Коли я прийшла до навчального закладу, тоді ми відзначали 120 років, а зараз вже 125! Ви уявіть, яка історія за цими цифрами. Уявіть, скільки всього було пов’язано з нашим закладом. Так приємно читати, що саме випускники «Української гімназії» імені Франка стали відомими людьми, виступають на світових аренах. Сподіваюся, ми теж не підведемо і наступне покоління буде пишатися вже нами, — каже учениця 10-Б класу Катерина.

Історія гімназії

Як повідомляють на сайті навчального закладу, «Українська гімназія» імені Франка пройшла через перипетії історії, пережила багато змін у світоглядних основах суспільства, відчула прояви різної педагогічної методології, занепадала і відроджувалася знову.

Отже, 7 жовтня 1898 року Крайова шкільна рада повідомила дирекцію польської гімназії у Тернополі, що Міністерство віросповідань і освіти дозволяє відкрити в ній перший клас з українською мовою навчання.

15 жовтня 1989 року 62 учні урочисто розпочали навчання, розпочинаючи славний шлях Тернопільської української гімназії.

«Цісарсько-Королівська Руська Гімназія Франца-Йосифа І в Тернополі», гімназія товариства «Рідна школа», державна гімназія з українською мовою навчання (1941-1944 роки) – Тернопільськафізико-математична гімназія – Українська гімназія імені Івана Франка – такі віхи функціонування цього одного із найславетніших закладів освіти Тернопільського краю.

Під час Першої світової війни (1914-1919) навчання у гімназії було нерегулярним через військові дії та епідемії грипу та тифу.

З приходом радянської влади гімназія «Рідна Школа» реформувалася в середню школу №1, яка проіснувала до 1941 року. А у грудня 1941 року у Тернополі знову почала працювати «Державна гімназія з українською мовою навчання».

Навесні 1944 року після звільнення Тернополя від німців знову відновлено діяльність СШ № 1, яка функціонувала до 1991 року. З 1996 року гімназія повернула собі історичну назву – українська.

З Тернопільською гімназією, ще до відкриття української, пов’язані такі славетні імена, як Іван Пулюй, Іван Горбачевський, Олександр і Володимир Барвінські, Станіслав Дністрянський, Кирило Студинський. Уже в українській гімназії викладали поет Петро Карманський, психолог Степан Балей та яким Ярема, математики Мирон Зарицький, Володимир Левицький і Микола Чайковський, фізик Володимир Кучер.

Нагадаємо, у 2023 році управління освіти і науки Тернопільської міської ради прийняли рішення об’єднати Українську гімназію імені Івана Франка та Тернопільський технічний ліцей. Від липня батьки гімназистів та ліцеїстів сперечалися, проводили зустрічі та писали скарги. Проте, першого вересня двері для дітей вже відкрив Тернопільський академічний ліцей «Українська гімназія» імені Івана Франка.

Читайте також:

Терпіти не можу пліток: що задумав новий директор «Української гімназії» ім. Франка? Ми запитали

Влада реєструє Академічний ліцей, а батьки гімназистів – йдуть до суду: подробиці резонансного об'єднання

Порушили регламент і не скасували об'єднання гімназії ім. Франка і техліцею. Як розіграли шоу на сесії?

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (5)
 • 125 лет 🤣🤣🤣🤣 франка
 • Olena Kulykovska

  ❤️🇺🇦
 • Оля Содомора

  Та кілько можна святкувати на фронт пиляйте гниди

  Polina Daineha reply Оля Содомора

  Хто має їхати на фронт? Маленькі діти?
 • Daria Mudra

  Віват, Гімназіє, Віват!!!💙💛

keyboard_arrow_up