Як розповіла тернополянка Катерина, після того як вона виявила перші симптоми хвороби – звернулась до свого сімейного лікаря.
- Коли почалась температура, я зателефонувала своєму сімейному лікарю, який назначив мені лікування, - каже Катерина. – Температура в мене трималась, тоді лікар назначив мені антибіотики. Ще через три дні краще я себе не почувала. Мене направили на КТ легенів. Там в мене виявили двостороню пневмонію. Тоді мене направили на ПЛР-тест.
Результат тесту вдалось дізнатися через 3 дні – каже тернополянка. Він виявився негативним.
Якщо ви відчуваєте симптоми гостої респіраторної інфекції – варто одразу повідомити про це свого сімейного лікаря в телефонному режимі. Саме він вирішуватиме про подальшу госпіталізацію, ПЛР-тестування та госпіталізацію.
У ДУ "Тернопільський обласний лабораторний центр" пояснили, що насправді сімейний лікар не може виписати направлення на проходження тесту. Він лише має повідомити мобільну бригаду, про можливу хворобу. Саме мобільна бригада повинна здійснювати забір біматеріалу.
- Відповідно до протоколів МОЗ, сімейний лікар не може вас направити на проходження ПЛР-тесту, пояснює лікар-епідеміолог обласного лабораторного центру Володимир Паничев. – Сімейний лікар повідомляє спеціальну мобільну бригаду, що пацієнт має симптоми і йому необхідно провести забір біоматеріалу для ПЛР-тесту на визначення коронавірусу. Відправляти вас на проходження тестування самим вас не можуть.
Однак варто розуміти, що не завжди, якщо у вас з’являються симптоми, вам будуть проводити ПЛР-тестування. Все залежить від ваших симптомів та стану. Чи справді вам потрібно проходити тестування - вирішить сімейний лікар. Адже не потрібно забувати, що 80% людей переносять хворобу у легкій формі.
- Лабораторний центр також надає послугу проходження ПЛР та ІФА тестування на визначення коронавірусу на платній основі, - пояснює епідеміолог. – Це здійснюється у порядку черги. Пріорітетів платного тестування над безкоштовним немає.
Як пояснює Володимир Паничев, навантаження на лабораторний центр дійсно збільшилось протягом останнього часу, однак ситуація не критична і результати аналізів подають вчасно.
- Дійсно, кількість надходжень до нас збільшилась, - каже пан Володимир. – Якщо ми на початку спостереження отримували в день близько 300 зразків на дослідження, то тепер щодня ми отримуємо понад 1000 зразків з усієї області. Але ми маємо все необхідне, щоб вчасно проводити дослідження. Але якщо, до прикладу, біоматеріал нам надходить у другій половині дня, його можуть дослідити вже наступного дня.
Як запевнили у лабораторному центрі, хоч ситуація напружена, однак свої обов’язки там виконують і ніякого «завалу» немає. Не бракує і тест-систем для аналізів.
Якщо ваш сімейний лікар не бачить потреби проводити вам ПЛР-дослідження, ви все ж можете зробити його самостійно. Для цього можна звернутися як у приватні клініки, так і в сам лабораторний центр.
Вартість ПЛР-дослідження у лабораторному центрі становить 912 гривень. У приватних клініках – дорожче.
У приватній лабораторії «Оксфорд медікал» вартість ПЛР-дослідження складає 1500 гривень. Така ж вартість тесту у лабораторії «Ескулаб». У стільки ж обійдеться дослідження методом ПЛР у лабораторії «Панакея».
У приватних лабораторіях результат потрібно чекати до 3 днів, як і в державній лабораторії.
Щоб правильно підготуватися до здачі тесту - за 6 годин до тесту не рекомендується:
За 3-4 години:
А ви проходили ПЛР-тестування? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер