Коридор захопили, а ліфт «замурували». Детально про сусідські війни через самовільну забудову

Коридор захопили, а ліфт «замурували». Детально про сусідські війни через самовільну забудову

Захопили частину загальної території будинку, а ліфт «замурували» – у Тернополі родина пенсіонерів свариться зі своїми сусідами, які розширили своє помешкання за рахунок загальної території. Читайте, що робити, якщо маєте проблемних сусідів.

У місті можна побачити чимало «чудес» архітектури. Старі панельні будинки розростаються. Мешканці перших поверхів добудовують собі кімнати. Дехто ж йде далі і захоплює коридори.  

«Замурували» ліфт та встановили двері

Конфлікт виник у багатоповерхівці на вулиці Живова. Там на третьому поверсі одного з під’їздів сусіди захопили частину загальної території, де був прохід до ліфту. Він давно не працював, і мешканці вирішили захопити частину коридору. Встановили двері, замурували вікно, заблокували двері ліфту.

Як розповіла пенсіонерка Антоніна Ганець, ці двері з’явились 6–8 років тому, коли точно – вже і не пригадають. Однак тоді ніхто сваритись через це не захотів, і сусіди жили мирно.

Відео дня

– То вже давно було, про свою затію нас не попереджали і дозволу не брали, – каже пенсіонерка. – То сталось для нас неочікувано. Ми були на дачі, повертаємось – а тут вже закінчують ставити двері. Ми не стали сваритися. Так і жили весь цей час, але ліфт нам таки відремонтували.

Ліфт почав працювати з кінця минулого року, однак до цього часу двері були постійно зачинені. Навіть коли їх відчинили на вимогу ОСББ – скористуватись ліфтом пенсіонери не можуть – він ще не їде на третій поверх. В ОСББ пояснили, що ліфтова служба має відновити нормальну роботу ліфта найближчим часом. Були пропозиції встановити спеціальний чіп у ліфт та на двері, щоб користуватись ним могли лише мешканці третього поверху. Однак сусіди не згодні.

– Прохід має бути доступний для всіх, – каже пенсіонер Володимир Ганець. – Ми не згодні, щоб там встановлювали електронні ключі, бо це не зручно. Коли приходять гості чи треба викликати швидку – доступу до ліфту вони не матимуть. Це і порушення всіх норм. Куди ми не звертались, але ніякої структури, яка могла б це діло припинити, немає. Тільки суд.

Пенсіонери кажуть, що вже готові подавати до суду і відстоювати свої права. Скаржаться – через літній вік долати сходи важко. Раніше на третій поверх помалу піднімались самі. Тепер йдуть на поверх вище чи нижче.    

Нам вдалось побачити, як виглядає захоплений коридор. Двері були відчинені. Пенсіонерка показує – ліфт викликати не можна, як і приїхати на третій поверх. У коридорі поклеєні шпалери. Там, де колись було вікно – зберігають речі. Двері ліфту раніше теж були перекриті дошками. 

Ось так виглядає коридор, де немає самовільних забудов:

 

Від коментарів відмовились

Ми також звернулись і до іншої сторони конфлікту – сусідів, які встановили двері. Як тільки власник квартири почув, що розмовляє з журналістом – говорити будь–що відмовився.

– Журналісти? Я знаю, на яку тему хочете поговорити. Передайте сусідам, що зустрінемося в суді. Пока, – відповіли нам і повісили трубку.

Ми готові висвітлити їхню позицію, якщо вони все ж погодяться прокоментувати ситуацію.

Повноважень на демонтаж не мають

Ми також звернулися до ОСББ «Живова, 37». Там пояснили, що двері на третьому поверсі з’явились ще тоді, коли будинок обслуговував ПП (ЖЕК). ОСББ створили у листопаді минулого року, відповідно, це сталось ще за попередників.

– На третьому поверсі у четвертому під’їзді нашого будинку люди поставили двері і заблокували доступ до ліфта, бо він не міг зупинятися на другому та третьому поверсі, – каже голова ОСББ «Живова 37» Анна Войтович. – Було рішення суду, що ліфт неможливо відремонтувати, щоб він зупинявся на цих поверхах. Коли створили ОСББ, до мене звернулись мешканці з проханням відремонтувати ліфт, щоб він на цих поверхах зупинявся. Нам це зробити вдалося. Також ми провели збори правління, на які ми запросили мешканців третього поверху, де дійшли згоди, що мешканці 113 квартири відновлять доступ до ліфта.

Коли ліфт запрацював, мешканці 113 квартири запропонували встановити там чіп, такий як на входах у під’їзд, щоб на 3 поверх могли піднятись тільки мешканці цього поверху.

– Наразі двері відкриті, ліфт працює, але мешканці 114 квартири хочуть, щоб двері демонтували, але ОСББ не має права здійснювати демонтаж без рішення суду. Самовільно ми це зробити не можемо, – кажуть в ОСББ.  

Як розповіла Анна Войтович, сусіди спершу знаходили спільну мову, але все ж розсварились через злощасні двері.

– Спершу була мова про те, що сусідів влаштують навіть ключі від дверей, – продовжує голова ОСББ. – Але через сварки та взаємні образи користування ліфтом відійшло на другий план і на першому плані – демонтаж дверей.

Однак це не єдині добудови. Анна Войтович розповідає – проблема систематична. Вона є у більшості старих будинків. За згодою мешканців, раніше встановлювали двері, розширювали свої помешкання. Ніякого контролю не було, і люди це робили. Тепер повернути все до того стану, як було спочатку, неможливо. Адже ОСББ не має повноважень демонтувати, до того ж, більшість мешканців влаштовує все.

– У кожному під’їзді є ці проблеми, – каже Анна Войтович. – Хтось зайняв технічні приміщення, хтось встановив додаткові двері перед входами в квартири, хтось зробив коморки. Якщо ми зараз займемо позицію, що треба демонтувати всі ці двері, коморки, тоді лише розсваримо всіх сусідів. До того ж, є значно важливіші питання у ОСББ, які потребують значних коштів.

А у вашому будинку є самовільні прибудови та захоплення загальної території? Проголосуйте та пишіть у коментарях!

Що робити, якщо сусід «розширюється»

Самовільні перепланування та встановлення додаткових дверей можуть створити перешкоди для евакуації мешканців у разі пожежі чи інших надзвичайних ситуацій. В головному управлінні ДСНС в області пояснюють - відповідальність за пожежну безпеку у житловому секторі покладається на ЖЕКи ОСББ управління житлового господарства (міськрад, сільрад і т.д).

Також незаконні перепланування, захаращення і т.д відносяться до сфери компетенції Держбудконтролю і вирішуються в судовому порядку на основі цивільно-правових відносин.

Тобто, якщо мешканцям будинку шкодить сусід, вони мають скаржитись в ЖЕК, ОСББ, міську раду. Вони мають право складати адмінпротокол, накладати штраф, та відповідно демонтовувати незаконні конструкції.

– Відповідно до ст. 65 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, не здійснює перевірки об'єктів, які відносяться до приватного житлового фонду, та відповідно не застосовує заходи адміністративного впливу до громадян, – пояснює заступниця начальника Управління ДСНС у Тернопільській області з питань зв'язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Ірина Крупа. – Забезпечення належного стану пожежної та техногенної безпеки в загальних приміщеннях багатоквартирних житлових будинках є складовою формою діяльності комунального підприємства, яке обслуговує будинки, та визначене його статутом. 
Відповідно, дане підприємство зобов’язане проводити профілактичні огляди підвальних та горищних приміщень, сходових кліток житлових будинків, слідкувати за тим, щоб дані приміщення не захаращувались сторонніми предметами, проводити профілактичний ремонт електричних мереж та виконувати інші заходи для забезпечення безпечного стану будинків.
Згідно із ч. 6 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України обов’язок із забезпечення пожежної безпеки в жилих приміщеннях приватного житлового фонду та інших спорудах, приватних житлових будинках садибного типу, дачних і садових будинках з господарськими спорудами та будівлями покладається на їх власників або наймачів, якщо це обумовлено договором найму.

Голова ради ОСББ Сергій Лупак каже – через недосконалий Закон ці проблеми є у багатьох будинках, але контролюючих органів немає.

– Дійсно, зараз є багато подібних проблем з самовільним захопленням та переплануванням квартир, – каже пан Сергій. – ОСББ не відповідає за дії співвласників. У даному випадку з ситуацією на Живова, 37 є самовільне захоплення території. Міська рада не може втручатись в ситуацію, оскільки співмешканці самостійно вирішують, як управляти своїм будинком. Тут є два варіанти. Можна судитися з сусідами, і таким шляхом добитися демонтажу. Є простіший спосіб. Я б на їх місці самостійно демонтував двері, адже вони там незаконно встановлені. Якщо ви бачите, що сусіди починають самовільно захоплювати загальну площу – варто одразу викликати поліцію. Ми маємо «замкнуте коло». Через недосконале законодавство немає контролюючого органу, який за цим стежив би, видавав би дозволи та штрафував порушників. Раніше управління ЖКГ видавали дозволи на внутрішнє перепланування. Вже три роки, як цю функцію в них забрали. Архітектурно–будівельний контроль може пильнувати лише зовнішні несучі конструкції. Те, що роблять мешканці, лишається без контролю.

Важливо запобігати порушенням. Бо добитись демонтажу буде значно важче. Потрібно припиняти незаконні розбудови. 

– Переобладнання і перепланування житлових будинків, що призводять до порушення тривкості або руйнації  несучих  конструкцій  будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду  фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається, відповідно до правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, – пояснює юрист Віталій Вітів. – Також не допускається перепланування жилих будинків, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі. Відповідно до наказу Державного комітету України з питань житлово–комунального господарства, не дозволяється улаштовувати у загальних коридорах комори і вбудовані шафи, за винятком шаф для інженерних комунікацій. Потрібно запобігати таким порушенням одразу. Необхідно фіксувати факт порушення. За участі ОСББ треба провести переговори з порушником. Якщо це не працює – необхідно робити звернення до адміністративної комісії міської ради, щоб вони зафіксували факт порушення та звертатися до суду. Надалі за рішенням суду можна буде демонтувати незаконну добудову.

А у вашому будинку є самовільні добудови та перебудови? Пишіть у коментарях та розповідайте свої історії!

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (13)
  • Леся Костін
    І в нас на вулиці київській також таке є
  • Nataliya Wolyanska
    І на Східному також таке є.
  • Свіно Кілєр
    Заварити їм ті двері нах...Нехай собі по драбині через вікно лізуть.Ой дноооо,дно знов пробило дно...
  • Valia Risna
    Вибили замуровку і всі проблеми
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:08 Забобони і заборони на Великдень: що радять робити для очищення і захисту від лихого 20:05 З російського полону додому повернувся Захисник з Тернопільщини 19:05 Як суди на Тернопільщині карають тих, хто відмовляється служити 18:17 В Україну повернули 277 звільнених з полону Захисників photo_camera Від читача 16:05 Поліція Києва та СБУ повідомили про підозру заступнику голови КМДА в організації схеми переправлення призовників через держкордон України 18:00 Тернопільська «Нива» поступилася «Маріуполь-Феніксу» 17:00 Тернопільські школярі передали великодні листівки та обереги для воїнів ЗСУ photo_camera 16:00 У Тернополі одружилися військові 15:00 Тернополянка втратила майже 400 тисяч гривень — шахрай представився працівником банку 14:02 У Тернополі освячують великодні кошики (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) play_circle_filled photo_camera 13:00 Плащаницю зі святих місць Зарваниці привезли на передову play_circle_filled 12:00 9-річний хлопчик кілька разів викликав поліцію для розваги play_circle_filled 11:03 Втратив документи, коли поранили. Чи можуть переслати паспорт, який замовив в іншому місті? 10:00 Готуємо мариновані яйця та імбир 09:15 Масштабна пожежа біля Тернополя: вогонь знищив частину Чистилівського орнітологічного заказника 09:00 На війні загинули Захисники Ігор Синенький з Теребовлі та Іван Щебивлок з Тернополя 22:00 Поліцейські застерігають від квартирних крадіжок напередодні Великодніх свят
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up